دکتر بیژن زنگنه، وزیر نفت:

ارزش تولید سالانه ۴/۵ میلیارد دلار با افتتاح طرح‌های پتروشیمی امسال

|
0 دیدگاه

طرح‌های برنامه‌ریزی شده برای افتتاح در سال ٩٥ با سرمایه‌گذاری ٥,٤ میلیارد دلاری، ارزش تولید سالانه محصولات پتروشیمی کشور را بیش از پنج میلیارد دلار افزایش

می‌دهد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت روز گذشته (سه شنبه، ٢٩ تیرماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت با برشمردن طرح‌های پتروشیمی در سال ٩٥ این سال را برای صنعت پتروشیمی ایران استثنایی خواند و اظهار کرد: اجرای این طرح‌ها مصداق اقتصاد مقاومتی است.

وی طرح‌های برنامه‌ریزی شده برای افتتاح در سال ٩٥ را با سرمایه‌گذاری ٥,٤ میلیارد دلار و ارزش تولیدات سالانه پتروشیمی برای این طرح‌ها را حدود ٥.١ میلیارد دلار به قیمت پایه سال ٩٠ اعلام کرد.

زنگنه طرح‌های پتروشیمی افتتاح شده در دولت تدبیر و امید را شامل لرستان، تخت‌جمشيد ماهشهر، مهاباد، اسیدسولفوریک ارومیه و مرودشت دانست و افزود: طرح‌های پتروشیمی کاویان ٢، مروارید، فاز ٢ کارون، پلی‌اتیلن کردستان، فاز ٣ پردیس، اوره و آمونیاک عسلویه، پلی‌استایلن انتخاب، متانول دیر تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

به گفته وزیر نفت، مجموع این طرح‌ها در سال ٩٥، ارزش تولید محصولات پتروشیمی را بیش از پنج میلیارد دلار افزایش می‌دهد.

وی با اعلام طرح‌های پتروشیمی برای سال ٩٦ به پتروشیمی‌های هگمتانه، مرجان، بوشهر، فاز نخست پتروشیمی ابن‌سینای ماهشهر اشاره کرد و از هشت میلیارد دلار طرح پتروشیمی تا نیمه سال ٩٦ خبر داد که اجرای آن به تولید بیش از ٦,٧ میلیارد دلار به قیمتهای پایه سال ٩٠ منجر

می‌شود.

ضرورت فعال شدن بخش پایین دستی پتروشیمی

زنگنه بر فعال شدن بخش پایین‌دستی پتروشیمی تاکید کرد و گفت: باید از فاینانس خارجی، صندوق توسعه و سرمایه‌های عمومی مردم به این سمت سوق دهیم تا بتوانیم ظرفیت سرمایه‌گذاری را افزایش دهیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه در سال ٧٦ کل ارزش تولیدات پتروشیمی ایران یک میلیارد دلار بود که اکنون در یک سال به ارزش تولید محصولات پتروشیمی پنج میلیارد دلار اضافه می‌شود، تصریح کرد: این اعداد فوق‌العاده مهمی است؛ نزدیک یک و نیم درصد فقط تولید ناخالص از پتروشیمی است که برای اقتصاد کشور تعیین‌کننده است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت در دوران تحریم ستودنی است، استان فارس را مهد پتروشیمی کشور خواند و گفت: طرحهای زیادی برای استان فارس درنظرگرفته شده است و نمایندگان و مقام‌های استان باید آن را فعال کنند.

زنگنه همچنین استان فارس را قطب دوم تولید گاز ایران پس از بوشهر خواند و گفت: در آینده می‌توانیم تولید گاز را افزایش دهیم.

وی درباره پالایشگاه دوم شیراز نیز توضیح داد: امیدوارم آقای جهانگیری تلاش کنند مشکل این طرح حل شود و به سامان برسد، خوراک آن را وزارت نفت باید تامین کند که تخصیص دادیم اما مشروط به آن است که کارهای زیست‌محیطی آن حل شود.

زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار امیدواری کرد که بخش پایین‌دستی در استان فارس با کمک سرمایه‌گذاران و حمایت استانداری برای بخش پتروشیمی فعال شود.

وزیر نفت همچنین بر رعایت مسائل ایمنی تاکید کرد و گفت: سرسختانه حوزه ایمنی را جدی بگیرید.

 

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.