در شرایط سخت تحریم و به دست متخصصان ایرانی:

ایران بزرگترین پتروشیمی خاورمیانه را راه‌اندازی کرد

|
0 دیدگاه

با همت متخصصان داخلی، فاز دوم پتروشیمی کاویان که دومین پتروشیمی بزرگ جهان و بزرگترین پتروشیمی خاورمیانه است، بدون مشارکت شرکت‌های خارجی راه اندازی شد.
به گزارش خبرنگار روزنامه آسیا، رمضان اولادی، مدیرعامل پتروشیمی کاویان با اشاره به آغاز بهره‌برداری از فاز دوم مجتمع پتروشیمی کاویان در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: این فاز که تأمین‌کننده خوراک صنایع پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب است، به ظرفیت اسمی تولید یک میلیون تن اتیلن به دست متخصصان داخلی به بهره‌برداری رسیده است.
اولادی با اشاره به اینکه این مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه بیش از دو میلیون تن اتیلن به عنوان تامین‌کننده اصلی خط اتیلن غرب به شمار می‌رود، گفت: ساخت این پتروشیمی از سال ۱۳۸۵ آغاز شد، اما به دلیل نبود خوراک کافی تاکنون یک فاز این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اتیلن در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.
این مقام مسؤول تصریح کرد: با راه‌اندازی فازهای جدید پارس‌جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز اتان به عنوان خوراک، فاز دوم این مجتمع پتروشیمیایی هم از تیر ماه امسال در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه تمامی مراحل طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی این مجتمع پتروشیمی با مشارکت حداکثری سازندگان، صنعت‌گران و پیمانکاران ایرانی انجام شده است، اظهار داشت: در مجموع سهم داخل از ساخت بزرگترین مجتمع پتروشیمی ایران و منطقه خاورمیانه به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.
این مقام مسؤول مهمترین مشکل در بهره برداری و تولید محصولات با ظرفیت کامل را کمبود خوراک گاز اتان عنوان کرد و افزود: هم اکنون فاز اول با ۴۰ درصد و فاز دوم پتروشیمی کاویان با ۵۰ درصد ظرفیت اسمی، اتیلن تولید و عرضه می‌کنند. اولادی با یادآوری اینکه هم اکنون سه پتروشیمی کاویان، جم، آریا ساسول و مروارید در عسلویه از اتیلن به عنوان خوراک استفاده می‌کنند، تاکید کرد: پتروشیمی کاویان فعلا تنها تامین کننده خوراک صنایع پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۷ مجتمع پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب و منطقه ماهشهر خوراک مورد نیاز خود را با استفاده از اتیلن تولیدی پتروشیمی کاویان تامین می‌کنند، یادآور شد: با این وجود به دلیل نبود خوراک گاز اتان کافی، هم اکنون به جای ۳۲۰ تن در ساعت تنها ۲۲۰ تا ۲۳۰ تن اتیلن در پتروشیمی کاویان تولید می‌شود که این موضوع منجر به کاهش ظرفیت تولیدی سایر صنایع پتروشیمی در مسیر خط اتیلن غرب شده است. اولادی با اشاره به وجود اختلافاتی در بین صنایع پتروشیمی مصرف کننده اتان به عنوان خوراک در منطقه عسلویه، گفت: با تصمیم دولت، فروش گاز اتان صرفا توسط شرکت ملی گاز انجام شده که این موضوع تا حدودی منجر به فروکش کردن اختلافات در بین صنایع پتروشیمی شده است.
مدیرعامل پتروشیمی کاویان با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیتی برای صرف سالانه بیش از ۴ میلیون تن گاز اتان در بین صنایع پتروشیمی عسلویه وجود دارد، خاطر نشان کرد: با این وجود با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی تا سال ۱۳۹۷ علاوه بر تامین نیازهای داخلی حتی گاز اتان مازاد باقی می‌ماند.
به گفته وی، هزینه راه اندازی پتروشیمی کاویان ۵۰۰ میلیون یورو و هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.
وی ادامه داد: شماری از مجتمع های پتروشیمی مانند پتروشیمی کردستان در آینده نزدیک وارد مدار می شوند.
به گفته وی، هنوز وضعیت تامین خوراک مطلوب نیست و به علت کمبود خوراک، پتروشیمی کاویان با کمتر از نصف ظرفیت واقعی خود در مدار قرار گرفته است.

عکس:مسلم عباسی

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.