بهره‌برداری از طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی مرودشت

|
0 دیدگاه

اقتصاد ایران در مسیر صحیحی قرار گرفته است و در ریل واقعی خود به سمت رشد و توسعه حرکت می‌کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۹ تیرماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت با انتقاد از سیاست‌های سالهای گذشته که منجر به برداشت بیشتر طرف مقابل از میدان‌های مشترک نفت و گاز شد، گفت: برخی افراد به جای تمرکز در توسعه کشور و افزایش ظرفیت برداشت از میدان‌های مشترک به دنبال مسائل حاشیه‌ای بودند.

وی گفت: اقتصاد ایران در مسیر صحیحی قرار گرفته است و در ریل واقعی خود به سمت رشد و توسعه حرکت کرده و موانع پیشرفت یکی پس از دیگری از پیش روی اقتصاد برداشته می‌شود.

وی افزود: البته باید به اقتصاد کشور حرکت پرشتابتری داد زیرا چالش‌های پیش روی آن بسیار جدی است.

وی بر ضرورت افزایش رفاه مردم، ایجاد زندگی مناسب با شأن مردم ایران، تاکید کرد و گفت: ابتدا باید موانع اقتصاد ایران برطرف شود.

وی با یادآوری اینکه باید فضای امن و آرامی برای اقتصاد ایران حاکم شود، گفت: ما فکر می‌کنیم دولت تا کنون سعی کرده فضای اقتصاد را قابل پیش‌بینی کند، مردم مطمئن هستند نرخ دلار شبانه‌روزی تغییر نمی‌کند. مردم می‌دانند دولت می‌تواند تورم را کنترل کند و با سیاستگذاری و نه دخالت، نرخ سود بانکی را کاهش دهد.

جهانگیری با اعلام این که دولت مکلف است فضای سیاست خارجی را آرام و قابل پیش‌بینی کند، گفت: ما این کار را انجام می‌دهیم.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود، با تاکید بر این که در زمینه‌های مختلف اقتصادی هیچ زمینه‌ای مهم‌تر از نفت و گاز نیست، گفت: ما به طور حتم باید در مقاطعی مدیران و خود را سرزنش کنیم که از ١٠٠ سال پیش تاکنون که نفت تولید شده است، این کالا نتوانسته است نقش تعیین‌کننده و اصلی خود را ایفا کند.

وی، خام فروشی و ارزش افزوده کم را از جمله این موارد یاد کرد.

جهانگیری با بیان سیاست‌های دولت در اقتصاد مقاومتی گفت: توسعه ظرفیت‌های صنعت نفت و گاز کشور و کاهش وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی از جمله این سیاستهاست.

وی از بیژن زنگنه به عنوان وزیر کارآمدی نام برد که با سیاستگذاری‌های دقیق در مسیر افزایش ظرفیت و بهره‌برداری طرح‌ها گام برداشته است.

جهانگیری با اشاره به افزایش ١٥٠ میلیون مترمکعب برداشت گاز از فازهای پارس جنوبی گفت: این از جمله مصادیق عملکردی مناسب در دوره اخیر است که افزون بر پارس جنوبی در میدان‌های غرب کارون نیز رقم برداشت. نفت خام افزایش یافته است و امسال تولید در این میدان‌ها به حدود ٢٠٠ هزار بشکه رسیده است که ستودنی است.

معاون اول رئیس‌جمهوری سخنان خود را با انتقاد از سیاستهای سالهای گذشته که منجر به برداشت بیشتر طرف مقابل از میدان‌های مشترک نفت و گاز شد، ادامه داد و از این که برخی افراد به جای تمرکز در توسعه کشور و افزایش ظرفیت برداشت از میدان‌های مشترک به دنبال مسائل حاشیه‌ای بودند، اظهار تاسف کرد.

وی گفت: چنین رویه‌ای منجر به هدر رفتن منابع کشور و کاهش برداشت ایران نسبت به طرف مقابل از میدان‌های مشترک شده است.

وی سیاستهای اصلی اقتصاد مقاومتی را پرهیز از خام‌فروشی، ایجاد ارزش افزوده، افزایش صادرات محصولات پتروشیمی دانست و گفت: دولت این سیاست‌ها را با جدیت دنبال خواهد کرد.

جهانگیری همچنین به صحبت‌های بیژن زنگنه در این مراسم، مبنی بر سرمایه‌گذاری بیش از پنج میلیارد دلاری برای پتروشیمی در سال ٩٥  اشاره کرد و گفت: باید از وزیر نفت و مدیران به دلیل این اقدام‌ها تشکر کنیم، اقدام‌هایی که در دوره تحریم‌ها صورت گرفته است.

معاون اول رئیس جمهوری سخنان خود را با موضوع تحریمها ادامه داد و با تقسیم بندی گروههای فعال در این دوره گفت: در این مقطع ٢ گروه فعال بودند یکی مدیران بنگاهها که در نهایت گمنامی وقت گذاشتند و تحریمها را دور زدند و طرحها را تکمیل کردند که نامشان در تاریخ ایران می درخشد و ثبت خواهد شد، گروه دوم کسانی هستند که در داخل کشور از این فرصت سو استفاده کردند.

وی گفت: شخصی ٢ میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار به اندازه احداث ۴ پتروشیمی شیراز در این دوره برده است مگر مردم ایران و تاریخ از آنها گذشت می‌کند؟ نام آنان هم در تاریخ ایران سیاه خواهد ماند.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.