تحرک مهم در صنعت و تولید:تسهیلات بانکی به ۵۵۰ میلیارد تومان می رسد

|
0 دیدگاه

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در سال گذشته ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای رونق بخشی اقتصاد کشور اختصاص یافت این در حالی است که امسال این رقم به ۵۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

ولی‌الله سیف امروز در چهل و چهارمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه نظام بانکی کشور دارای مشکلاتی است اظهار داشت: بانک مرکزی درصدد این است که ظرفیت‌هایی که توان کمک به بخش صنعت را دارد به صورت مشخص شناسایی و در خدمت تولید و اشتغال قرار دهد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به وجود هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط، اگر ۱۶ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی آن تخصیص یابد، می‌توان شاهد یک تحرک جدی در بخش اقتصاد، صنعت و تولید شده و حتی می‌توان با کمک آن شهرک‌های صنعتی را نیز فعال کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته نظام بانکی کشور ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به رونق بخشی اقتصاد کشور اختصاص داد تصریح کرد: این در حالی است که ۲۰۰ هزار میلیارد آن تزریق جدید بوده و بنابراین در کل نظام بانکی کشور، تخصیص ۱۶ هزار میلیارد تومان برای تحرک‌بخشی در صنعت و تولید واحد تولیدی کوچک و متوسط  کار دشواری نیست.

سیف افزود: بر این اساس بخش‌نامه‌هایی صادر شده، بانک مرکزی در صدد است که موانع تحقق این ایده‌ها را به صورت کاملا روشن و شفاف شناسایی کند.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه خود بانک‌ها نباید عوامل بازدارندگی در راه دادن تسهیلات بانکی ایجاد کنند بیان کرد: باید بانک‌ها اطمینان یابند که تسهیلات پرداختی آنان قابل برگشت است پس اگر این اطمینان حاصل شود سایر مسائل قابل حل بوده و باید در این کار تسریع شود و علاوه بر آن، اگر واحدی که ادامه فعالیت آن توجیه اقتصادی ندارد تسهیلات اخذ کند مشکل استان بزرگتر می‌شود.

سیف اظهار داشت: بنابراین بانک مرکزی درصدد است که منابع محدود نظام بانکی کشور را در بیشترین پهنه استفاده کرده تا اقتصاد کشور از آن منتفع شود.

وی گفت: بی‌شک سیاست دولت این است که در سال ۹۵ یک اتفاق مهم در صنعت و تولید رخ داده و نظام بانکی نیز مصمم است که هدف خود را در پشتیبانی از این هدف قرار دهد و بی‌شک تمامی همکاران در نظام بانکی نیز بدان مسر و مصمم هستند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: پس عواملی که در راه راه‌اندازی واحدهای تولیدی خلل وارد می‌کند باید به درستی شناسایی و مرتفع شود. بی‌تردید دادن تسهیلات بانکی، متناسب با منابع مالی است که بانک‌ها آن را جمع‌آوری کرده و توان پرداخت بیش از آن را ندارند بنابراین باید بدان سمت و سو داده و از آن استفاده بهینه کرد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در حالت کلی اگر واحدی با تزریق سرمایه در گردش استمرار فعالیت کند اولویت اقتصاد کشور بوده و بنابراین به واحدهای دارای ارزش افزوده تسهیلات بانکی تعلق می‌گیرد و در این باره نباید بیشتر به محدودیت‌ها فکر کرد بلکه به واحدی که استحقاق گرفتن تسهیلات بانکی را دارد باید کمک کرد.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.