گام‌های استوار سه برادر در مسیر توسعه غرب کارون

خبرنگار اعزامی آسیا به اهواز از میادین مشترک غرب کارون گزارش می‌دهد

|
0 دیدگاه

هم‌اکنون بالغ بر ١٧٠ هزار بشکه نفت از میدان‌های یادآوران و آزادگان شمالی و ٥٠ هزار بشکه نفت از آزادگان جنوبی برداشت می‌شود که با احتساب افزایش برداشت از یاران شمالی به ٣٠ هزار بشکه در روز تا پایان شهریورماه امسال و افزایش ٦٠ هزار بشکه‌ای آزادگان جنوبی تا پایان سال، تولید روزانه نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون، امسال به حدود ٣١٥ هزار بشکه در روز می‌رسد.

به گزارش خبرنگار اعزامی روزنامه آسیا به مناطق نفتی غرب کارون، فاز نخست میدان نفتی آزادگان شمالی در مرز میان ایران و عراق با هدف تولید، فرآورش و انتقال ۷۵ هزار بشکه نفت خام و ۳۹ میلیون فوت مکعب گاز در روز بزودی به بهره‌برداری می‌رسد.

این میدان بزرگ نفتی که بخش ایرانی آن حدود ۴۶۰ کیلومتر مربع مساحت دارد، در فاصله ۱۳۰ کیلومتری غرب اهواز،  قرار گرفته است. خبرنگاران در بازدید از میدان آزادگان شمالی در جریان فعالیت کارخانه فرآورش، اتاق کنترل  و نیروگاه برق این طرح توسعه‌ای قرار گرفتند. اتاق کنترل طرح توسعه میدان آزادگان شمالی (CPF) که قلب این مجموعه به‌شمار می‌آید، مجهز به پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز است.

تولید پنج‌میلیون بشکه نفت خام از آزادگان شمالی

مهندس کرامت بهبهانی، مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی در جمع خبرنگارانی که برای بازدید به این سایت رفته بودند، با اشاره به پیشرفت‌های عملی در اجرای این طرح گفت: تولید نفت از این میدان مشترک از حدود ۱۰۰ روز پیش آغاز شده و تا امروز بیش از پنج میلیون بشکه نفت خام از این میدان تولید شده است.

وی گفت: با توجه به آنکه احتمال می‌رود میزان نفت درجا (اولیه) در این میدان بیش از ۷ میلیارد بشکه باشد باید اهداف توسعه‌ای در نظر گرفته در این فاز تغییر کند.

وی همچنین با اشاره به آغاز مذاکره برای واگذاری توسعه فاز دوم این میدان نفتی بزرگ گفت:‌ شرکت چینی پیمانکار در فاز اول اگر خواهان مشارکت در اجرای فاز دوم هست باید پیشنهادهای خود را ارائه دهد. بهبهانی از احداث نیروگاه دوگانه‌سوز اختصاصی برای آزادگان شمالی  به منظور آنکه وقفه‌ای در تولید ایجاد نشود، خبر داد و افزود: با داشتن این نیروگاه ، تولید نفت از این میدان  یک‌دقیقه هم متوقف نمی‌شود مگر برای تعمیرات دوره‌ای که هر چهار سال یک بار اجرا می‌شود.

وی علت تأخیر دوساله احداث این میدان را مشکلات محیط‌زیست و اخذ مجوزهای لازم عنوان کرد و گفت: فاز دوم توسعه نیز در قرارداد اولیه آورده شده و اگر شرکت چینی تمایل به ادامه همکاری داشته باشد در قالب بیع متقابل توسعه به این شرکت واگذار خواهد شد در غیر این صورت در قالب قراردادهای جدید نفتی معرفی می‌شود.

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی،  اعتبار پیش‌بینی شده برای بهره‌برداری از میدان آزادگان شمالی را ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار دانست و گفت: با توجه به فعالیت‌های صورت‌گرفته رقم هزینه شده بسیار پایین‌تر از این میزان است.

بهبهانی ساعات کار بدون حادثه در این میدان را ۴۹ میلیون نفر ساعت عنوان کرد و افزود: ۲۱ بستر برای حفاری در نظر گرفته شده که با توجه به شرایط مخزن دو تا شش حلقه چاه در هر کدام از این بسترها حفر شده است.

وی چاه‌های تولیدی این میدان را ۵۰ حلقه چاه عنوان کرد و افزود: تولید از این میدان با ۱۲ هزار بشکه در روز آغاز شد و اکنون به سقف تولیدی در فاز اول رسیده‌ایم.

بهبهانی هدف از اجرای فاز دوم را تولید ۷۵ هزار بشکه نفت در روز عنوان کرد و افزود: در فاز نخست این میدان بیش از ۵۱ درصد از تجهیزات از داخل تأمین شده و در مواردی که تأمین تجهیزات زمان‌بر بوده از تجهیزات خارجی استفاده کرده‌ایم.

وی گفت: رفع تحریم‌ها سبب شده است تا رقابت کاملی برای حضور در ایران بین خارجی‌ها ایجاد شود که این خود باعث پایین آمدن قیمت‌ها خواهد شد.

وی افزود: گاز همراه این میدان به NGL3200 تحویل می‌شود و با توجه به اینکه این NGL در روز ۵۰۰ میلیون فوت معکب گاز دریافت خواهد کرد سهم میدان آزادگان شمالی ۳۹ میلیون فوت مکعب خواهد بود.

ثبت ٤٩ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در آزادگان شمالی

مهندس بهبهانی در پاسخ به پرسش خبرنگار آسیا مبنی بر رعایت مسایل ایمنی و زیست‌محیطی در اجرای این پروژه نیز گفت: همه الزام‌های زیست‌محیطی در طرح توسعه میدان آزادگان شمالی رعایت شده است به طوری که این طرح موفق به اخذ تاییدیه از سوی معاونت انسانی سازمان محیط زیست کشور شده است.

وی از ثبت ٤٩ میلیون نفر ساعت کار بدون منجر به حادثه فوتی یا نقص عضو در این طرح توسعه ای خبر داد و گفت: این رکورد در نوع خود بی سابقه است.

برداشت نفت از آزادگان جنوبی به ۱۱۰ هزار بشکه می‌رسد

این گزارش حاکی است، سید محمود مرعشی، مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی،  از افزایش ۶۰ هزار بشکه‌ای برداشت روزانه نفت از میدان مشترک آزادگان جنوبی  طی دو مرحله خبر داد و عنوان کرد: برداشت روزانه از این میدان به بیش از ۱۱۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

وی افزود: هم اکنون ١٩ دکل در این میدان مشترک مشغول بکار است و از سال ٩٣ و بعد از خلع ید سی ان پی سی (پیمانکار چینی طرح توسعه این میدان) تاکنون، بالغ بر ٢٧٠ هزار متر حفاری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ١٨٥ حلقه چاه در این میدان حفاری می‌شود، ادامه داد: تاکنون ٣٨ حلقه چاه آماده و در مجموع ١٣٢حلقه چاه تعیین تکلیف شده است.

کاهش ٥ میلیون دلاری هزینه حفاری هر حلقه چاه در آزادگان جنوبی

مرعشی در ادامه با اشاره به کاهش هزینه‌های حفاری در نتیجه ورود به دوران پسابرجام عنوان کرد: درسال ٩٣ که مناقصه‌های حفاری چاه‌های آزادگان جنوبی را آغاز کردیم هر حلقه چاه ١٢,٥ میلیون دلار واگذار شد در حالی که هم اکنون این رقم به ٧.٥ میلیون دلار کاهش یافته است.

وی با اشاره به این که تعیین تکلیف ٥٣ حلقه چاه آزادگان جنوبی باقی مانده است، تصریح کرد: در حال برگزاری مناقصه برای چاه‌های باقیمانده هستیم.

به گفته مجری طرح توسعه آزادگان جنوبی، در بخش سطح‌الارضی از سال ٩٣ تاکنون ٥٠ مناقصه برگزارشده که از این میان به جز مناقصه واحد فرآورش باقی مناقصه ها به نتیجه رسیده اند.

وی با بیان این که پیش‌بینی می‌شود برداشت نفت از میدان آزادگان جنوبی تا اواخر سال ٩٧ به ٣٢٠ هزار بشکه در روز برسد و اهداف فاز نخست توسعه این میدان محقق شود، ادامه داد: خوشبختانه مسائل مالی طرح از ابتدای امسال حل شده است و از این بابت نگرانی نداریم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره امکان همکاری با اینپکس ژاپن در پروژه‌ها گفت: اینپکس در این زمینه اعلام آمادگی کرده است و پیش‌بینی می‌کنیم هر زمان که مناقصه‌ها برگزار شود این شرکت ژاپنی حتما در مناقصه‌ها شرکت کند.

هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام (در مجموع ٦٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.

توسعه میدان یاران شمالی پروژه‌ای ١٠٠ درصد ایرانی

آرش باقرزاده، مجری طرح توسعه میدان یاران شمالی نیز در ادامه این بازدید با اشاره به تحقق برداشت روزانه ٣٠ هزار بشکه‌ای نفت و ۱۲ میلیون فوت مکعب گاز از این میدان تا پایان شهریورماه امسال، گفت: با توجه به نتایج مطالعات اخیر امکان افزایش ١٠ هزار بشکه‌ای برداشت روزانه نفت این میدان وجود دارد.

باقرزاده افزود: افزایش ١٠ هزار بشکه ای تولید نفت از میدان یاران شمالی هم اکنون در حد مطالعه است و در صورت نهایی و قطعی شدن این مطالعات، امکان پیگیری این افزایش تولید از طریق تعریف فاز جدید توسعه یا ادامه افزایش تولید در ادامه تولید کنونی وجود دارد.

وی تصریح کرد: در صورتی که این موضوع قطعیت یابد، قرارداد افزایش تولید ١٠ هزار بشکه‌ای از میدان یاران شمالی با پیمانکار فعلی طرح که شرکت توسعه نفت وگاز پرشیاست، امضا می‌شود.

مجری طرح توسعه میدان یاران شمالی با بیان این که طرح توسعه میدان یاران شمالی پروژه ای ١٠٠ درصد ایرانی است، تصریح کرد: پیمانکار بیع متقابل این طرح عملکرد قابل قبولی داشت به طوری که این پروژه در سال ٩٣ از پیشرفت ٣١,٥ درصدی و در سال ٩٤ از پیشرفت ٤٢ درصدی برخوردار شد که در نوع خود رکوردی بی سابقه است.

باقرزاده با بیان اینکه هم اکنون پیشرفت پروژه به ٨٩ درصد رسیده است، ادامه داد: بخش نفت این پروژه تا پایان شهریورماه تکمیل می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم بخش گاز نیز تا اواخر پاییز نهایی و تکمیل شود.

به گفته وی، هم اکنون کار احداث خطوط لوله، خط لوله صادراتی و چاه‌ها تکمیل شده است و برداشت از این میدان مشترک تا پایان شهریورماه به ٣٠ هزار بشکه در روز می‌رسد.

باقرزاده با اشاره به این که از مجموع ٢١ کالای دیرتحویل پروژه ١٦ کالا تحویل و نصب شده است، اظهارکرد: در این پروژه هزار و ٧٠٠ نفر مشغول فعالیت هستند که از این میان ٧٤٠ نفر در بخش فرآورش کار می‌کنند.

حضور چینی‌ها در فاز دوم طرح توسعه یادآوران قطعی شد

هادی نظرپور، مجری طرح توسعه میدان یادآوران نیز با اشاره به آماده شدن فاز دوم طرح جامع توسعه این میدان گفت: مقرر است شرکت چینی سینوپک، فاز دوم طرح توسعه میدان یادآوران را عهده دار شود.

وی افزود: هم اکنون روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت از میدان مشترک یادآوران برداشت می شود.

وی با بیان این که تولید نفت از این میدان مشترک درحالی به مرز ١٠٠ هزار بشکه رسیده که عراق، تولید خود را از حدود چهار ماه پیش آغاز کرده است، افزود: از ابتدای تولید زودهنگام از این میدان تاکنون،  در مجموع ٥٣ میلیون بشکه نفت از این میدان برداشت شده است.

مجری طرح توسعه یادآوران به تشریح ویژگی های این میدان مشترک پرداخت و گفت: میدان یادآوران در ٧٠ کیلومتری جنوب غربی اهواز در شمال خرمشهر واقع شده و از ٢ منطقه کوشک و حسینیه تشکیل شده است که در حسینیه با عراق اشتراک دارد.

نظرپور با اشاره به آغاز قرارداد توسعه میدان یادآوران با همکاری شرکت چینی سینوپک در سال ٨٧، ادامه داد: سه فاز توسعه ای برای این طرح پیش بینی شده که بر مبنای آن تولید در فاز نخست به ٨٥ هزار بشکه و در فاز دوم به ١٨٠ هزار بشکه در روز می رسد.

وی با اشاره افزایش ذخایر نفت درجای میدان یادآوران از برآورد اولیه که حدود ١٢ میلیارد بشکه بود به ٣١ میلیارد بشکه هم اکنون، تصریح کرد: باتوجه به این میزان افزایش ذخایر، امکان تعریف فازهای چهارم و پنجم توسعه ای برای این طرح وجود دارد.

وی با اشاره به سهم ٥٤ درصدی بخش داخل در توسعه این طرح اظهارکرد: بیش از سه هزار نیروی ایرانی در اجرای این طرح بکار گرفته شده اند که از این میان ٢ هزار و ٢٠٠ نفر نیروهای بومی بوده اند.

تولید نفت ایران سه ماه آینده با مجنون عراق برابر می‌شود

مجید نجاریان، مسئول برنامه‌ریزی طرح توسعه میدان نفتی یادآوران نیز از برابری برداشت تولید نفت ایران از میدان‌های مشترک غرب کارون با میدان مجنون عراق تا سه ماه آینده خبر داد.

وی با اشاره به اینکه میدان مجنون عراق در غرب کارون با میدان‌های آزادگان شمالی و جنوبی و یاران شمالی و جنوبی مشترک است، گفت: طرف عراقی هم اکنون از این میدان ۲۰۰ هزار بشکه در روز تولید می‌کند.

وی افزود: هم‌اکنون از میدان آزادگان شمالی ۷۵ هزار بشکه و از میدان آزادگان جنوبی ۵۰ هزار بشکه برداشت می‌شود که با افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای نفت در میدان آزادگان جنوبی و تولید ۳۰ هزار بشکه ای میدان یاران شمالی تا سه ماه آینده با عراق برابر می‌شویم.

نجاریان با بیان اینکه هم‌اکنون از مجموع ۵ میدان مشترک غرب کارون، ۲۲۵هزار بشکه در روز نفت تولید می‌شود، گفت: تا سه ماه آینده از آزادگان جنوبی ۳۰ هزار بشکه دیگر تولید خواهیم داشت و به این ترتیب میزان تولید به ۲۵۵ هزار بشکه خواهد رسید. وی ادامه داد: با تولید ۳۰ هزار بشکه ای نفت از میدان یاران شمالی طی سه ماه آینده، میزان تولید به ۲۸۵هزار بشکه  در روز می رسد.

برداشت روزانه نفت از غرب کارون به بیش از ٣٠٠ هزار بشکه می‌رسد

میرکاوه موسوی حسینی، مدیر برنامه‌ریزی و کنترل پروژه شرکت متن  با بیان اینکه برداشت نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون که هم‌اکنون حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز است، تا پیش از پایان امسال به حدود ۳۱۵ هزار بشکه در روز می‌رسد،  افزود: هم‌اکنون بالغ بر ١٧٠ هزار بشکه نفت از میدان‌های یادآوران و آزادگان شمالی و ٥٠ هزار بشکه نفت از آزادگان جنوبی برداشت می‌شود که با احتساب افزایش برداشت از یاران شمالی به ٣٠ هزار بشکه در روز تا پایان شهریورماه امسال و افزایش ٦٠ هزار بشکه‌ای آزادگان جنوبی تا پایان سال، تولید روزانه نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون، امسال به حدود ٣١٥ هزار بشکه در روز می‌رسد.

سحر سعیدیان

عکس از: مجتبی محسنی

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.