فدریکا موگرینی در بنیاد صلح جهانی کارنگی:

دستیابی به صلح بدون توافق هسته‌ای ممکن نبود

|
0 دیدگاه

فدریکا موگرینی در بنیاد صلح جهانی کارنگی با بیان اینکه هیچ یک از ما، نه آمریکا و نه اتحادیه اروپا و هیچ ابرقدرت دیگری در جهان نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند چالش‌های مشترک جهانی و بحران‌ها را به تنهایی حل کند، گفت: به بحران سوریه یا لیبی یا صلح اسرائیل و فلسطین و حتی توافق هسته‌ای با ایران نگاه کنید.

او افزود: هیچ‌یک از ما به تنهایی با داعش و رادیکالیسم به طور موثر نمی‌توانیم مقابله کنیم و این دلیلی است که برای مقابله با داعش ائتلاف جهانی شکل گرفته و تقویت این کار در گرو همکاری در طول پیمان آتلانتیک (ناتو) و فراتر از آن است.

موگرینی به گروه بین‌المللی حمایت از سوریه اشاره و تصریح کرد: ما تنها چند ماه بعد از توافق هسته‌ای با ایران تصمیم گرفتیم قدرت‌های دخیل در سوریه را دور یک میز جمع کنیم که این شامل ایران، آمریکا، روسیه، اروپا، عربستان سعودی بوده است. همه ما می‌دانیم که این فرایند سختی است اما هیچ راه دیگری برای دستیابی به صلح در سوریه به جز کار کردن با هم در این راستا وجود ندارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد: ما مشکلات را در کنار هم بهتر می‌فهمیم و متعاقبا بهتر با آنها مواجه خواهیم شد.  دستیابی به صلح بدون رسیدن به توافق با ایران و بدون همکاری نزدیک اتحادیه اروپا و آمریکا امکان‌پذیر نبود.

او تاکید کرد: اصلی‌ترین استراتژی ما، تمرکز بر تهدیدهاست چرا که اگر ما چنین استراتژی‌ای نداشته باشیم با لیست بلندبالایی از مشکلات روبه‌رو خواهیم بود.

عضو مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا در توافق هسته‌ای با ایران افزود: ما همچنین باید به پیشگیری از وقوع بحران در آینده و فرصت‌های موجود در آینده جهان نیز تمرکز کنیم.

موگرینی در ادامه اظهار داشت: یکی از دستاوردهای مشترک قدرت‌های جهانی، توافق هسته‌ای با ایران بوده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اذعان داشت: ما هنوز می‌توانیم رشد اقتصادی و توسعه انسانی بالقوه را در جهان تضمین کنیم و معتقدیم در اروپا با همکاری جهانی و کار در اتحادیه‌هایی نظیر اتحادیه اروپا  از قدرت لازم برای چنین دستاوردهایی برخورداریم.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.