زندانی کردن خودسرانه مردم حتی اگر یکساعت باشد قابل قبول نیست

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی با تاکید بر رصد مستمر وضعیت زندانیان توسط رؤسای زندان‌ها گفت: حضور بی علت زندانی در زندان ولو یک ساعت قابل پذیرش نیست.
اصغر جهانگیر در نشستی پنج ساعته با مدیرکل و روسای زندان‌های تهران با موضوع بررسی راهکارهای توسعه خدمات زندانبانی و رفع مشکلات زندان‌ها، با بیان اینکه مجازات حبس صرفاً محدود کننده آزادی زندانی است بر اصل فردی بودن مجازات ها تاکید کرد و گفت: وظیفه ما اجرای مجازات حبس بر اساس موازین اسلامی است و نباید در اجرای مجازات غیر از محدود شدن آزادی، دیگر شئونات انسانی زندانیان آسیب ببیند.

رئیس سازمان زندان‌ها بر توسعه خدمات مددکاری در زندان ها اشاره کرد و افزود: مددکاران زندان ها باید وضعیت زندانیان را به طور مرتب مورد رسیدگی و ارزیابی قرار دهند و  یکی از مهمترین فعالیت‌های مددکاران، رصد احکام قضایی به ویژه در خصوص زندانیان تحت قرار و بلاتکلیف است.

مشاور رئیس قوه‌قضائیه گفت : تعامل زندان‌ها با مراجع قضایی یک ضرورت قانونی است و نباید بر مبنای سلیقه انجام شود. همه افراد در نظام جمهوری اسلامی ایران بر مبنای وظایف خود مسئولیت هایی دارند که باید در چارچوب قانون به آن پایبند باشند.

جهانگیر ضمن اشاره به حقوق زندانیان در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: رعایت حقوق شهروندی و اجرای کامل قوانین جزء حقوق زندانیان است که باید همه ما نسبت به آن حساس باشیم.

رئیس سازمان زندان ها با اشاره به نشست با عباس جعفری دولت آبادی و دادستان‌های استان تهران گفت: تعامل با مراجع قضایی راهکار بسیار مهم در کاهش جمعیت کیفری و توسعه خدمات قضایی است که باید در چارچوب قوانین به آن اهمیت بیشتری داده شود.

وی گفت: مسئولین زندان ها باید به طور دائم وضعیت قضایی زندانیان را رصد کنند تا خدایی ناکرده حقی از زندانی ضایع نشود. هرچند پرونده قضایی زندانی با مراجع قضایی است اما روسای زندان‌ها نباید از رصد وضعیت قضایی و بررسی مشکلات زندانیان غافل باشند.

رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: در صورت وجود مشکل، رؤسای زندان ها در چارچوب قانون باید این مشکلات را به مراجع قضایی انعکاس داده و پیگیر نتیجه آن باشند و حضور بی علت زندانی در زندان ولو یک ساعت قابل پذیرش نیست.

جهانگیر با بیان اینگه در زندان‌ها همه باید نسبت به موضوعات مختلف احساس وظیفه کنند گفت: زندان‌های کشور باید اطلاعات جامعی از وضعیت شخصیتی و سوابق مورد نیاز زندانیان داشته باشند و ما باید اطلاعات کامل در همه ابعاد وجودی و شخصیتی زندانی داشته باشیم.

وی وضعیت اشتغال، وضعیت خانوادگی، سلامت جسمی، اعتقادات مذهبی، تحصیلات، علایق، شاخص های روانشناختی، مهارت های شغلی، استعدادهای فردی و … را از جمله اطلاعاتی دانست که باید از زندانیان داشت.

مشاور رئیس قوه‌قضائیه افزود: بدون داشتن اطلاعات لازم نمی‌توان برنامه ریزی دقیق کرد و زندان ها باید به طور ۲۴ ساعته خدمات زندانبانی را ارائه کنند و وضعیت زندان و زندانیان را تحت نظر داشته باشند.

جهانگیر با بیان اینکه زندان‌ها به لحاظ جامعه‌شناسی یک مرکز آسیب‌شناسی مهم هستند که می‌توان با مطالعه آن نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشت گفت: زندان‌ها باید با داشتن اطلاعات کامل از زندانیان و انجام طرح های مطالعاتی دقیق و علمی نقش خود را به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی ایفا کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها در این نشست که بیش از ۵ ساعت به طول انجامید با طرح موضوعات مختلفی از وضعیت زندان‌ها به ویژه در حوزه حقوق زندانیان و ضرورت توسعه پایدار حقوق شهروندی بر نقش مدیران زندان ها در این زمینه تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش مراکز مراقبت بعد از خروج اشاره کرد و گفت: هنوز در این مراکز با عملکرد مطلوب فاصله داریم. تمام دستگاه ها و نهادهای اجتماعی وظیفه دارند تا نقش خود را در توسعه اقدامات حمایتی و مهم‌تر از آن اقدامات پیشگیرانه ایفا کنند و سازمان زندان‌ها به تنهایی چنین مسئولیتی را نمی‌تواند انجام دهد.

جهانگیر با اشاره به فلسفه وجودی مراکز مراقبت بعد از خروج گفت: مراکز مراقبت مهمترین ابزار سازمان زندان‌ها در توسعه خدمات حمایتی از زندانیان بعد از آزادی از زندان‌ها هستند. البته در کنار مراکز مراقبت بعد از خروج، انجمن‌های حمایت از زندانیان قرار دارند که باید آن‌ها نیز بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت زندانیان داشته باشند و با انجام اقدامات به هنگام به کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک کنند.

این مقام ارشد قضایی گفت: در حوزه خانواده‌های زندانیان باید اطلاعات ما کامل‌تر شود تا ابتدا به آگاهی لازم در خصوص تعداد خانواده‌های نیازمند برسیم تا بتوانیم در یک بازه زمانی مشخص همه آن ها را تحت پوشش حمایت‌های لازم آوریم.

رئیس سازمان زندان ها تصریح کرد: بر خلاف برخی اظهارنظرها موضوع حمایت از خانواده زندانیان اقدامی لازم و پیشگیرانه در خصوص توسعه سلامت اجتماعی و رسیدن به اصل فردی بودن مجازات است.

وی با اشاره به میزان کشف مواد مخدر در مبادی ورودی زندان ها گفت: هر چند در این زمینه با کمبود شدید امکانات لازم از جمله دستگاه‌های بادی اسکنر مواجه هستیم اما نباید از تلاش مضاعف در این بخش غافل شویم.پیشگیری از ورود مواد مخدر به زندان‌ها از چالش‌های مهم امنیتی در زندان ها است که باید با اصلاح روش‌های سنتی و به روز آوری روش‌ها و امکانات، ضمن کنترل و پیشگیری از ورود مواد مخدر به یافتن ریشه ها و علل بپردازیم.

وی تاکید کرد: کشف مواد مخدر برای زندان ها هنگامی ارزشمند است که در مبادی ورودی باشد.

رئیس سازمان زندان ها گفت: کاربران دوربین‌های مدار بسته در زندان ها علاوه بر کارکرد نظارتی دروبین‌ها در مسائل امنیتی و انتظامی باید بتوانند با نظارت دقیق رفتار زندانیان را نیز ارزیابی و گزارش های لازم به منظور اقدامات پیشگیرانه را ارائه کنند.

جهانگیر توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در زندان ها را از حقوق شهروندی زندانیان عنوان کرد و گفت: در تمامی زندان‌ها باید مشاوره پزشکی به صورت تلفنی راه اندازی شود تا زندانیان بتوانند نسب به وضعیت سلامت خود اطلاعات لازم را کسب کنند. البته مشکلات فعلی حوزه بهداشت و درمان به طور جامع و بر اساس آمار و مستندات استخراج شده و با کمک سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت و درمان در جهت مرتفع کردن آنها جدیت بیشتری داشته باشیم.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.