آزادگان شمالی آماده افتتاح رسمی میشود

|
0 دیدگاه

فاز اول میدان نفتی آزادگان شمالی با ظرفیت تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه در روز آماده افتتاح رسمی میشود

به گزارش آسیا، هدف از اجرای طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی، ایجاد ظرفیت تولید، فرآورش و انتقال ٧٥ هزار بشکه نفت خام و ٣٩ میلیون فوت مکعب گاز در روز با حفر ٥٨ حلقه چاه جدید در فاز اول   است.

برآورد نفت خام درجا (اولیه) در فاز اول توسعه آزادگان شمالی ٥.٦٨ میلیارد بشکه است که با احتساب ضریب بازیافت ٥.٧ درصد، نفت قابل استحصال معادل ٣١٨ میلیون بشکه خواهد بود. در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی، برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد شده و در انتخاب این افراد از حداکثر توان نیروهای بومی استفاده شده است.

در راستای انتقال دانش و تکنولوژی روز  هم چنین ارتقا  توان نیروهای داخلی، در قرارداد طرح توسعه این میدان یک درصد از هزینه سرمایه‌گذاری به آموزش اختصاص داده شده که در این راستا  در طول اجرای پروژه ،دوره‌های آموزشی و پژوهشی با رویکرد فناوری‌های حوزه نفت از سوی پیمانکار برگزار شد.

از آنجا که میدان نفتی آزادگان شمالی، دارای  مخزن مشترک با کشور عراق است ، لذا بهره‌برداری از این میدان، حفظ منافع ملی و صیانت از سرمایه کشور را به دنبال دارد. بنابراین سرعت در اتمام همه طرح‌های توسعه غرب کارون از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نمی‌توان برای توسعه آن ریسک طولانی شدن پروژه‌ها را به جان خرید  به همین دلیل  باید از بهترین و سریع‌ترین روش ها برای تکمیل این طرح ها بهره برد.

میدان نفتی آزادگان شمالی که بخشی از میدان نفتی آزادگان است، در مرز مشترک ایران و عراق در جنوب غرب ایران قرار دارد. بخش ایرانی این میدان با مساحت حدود ۴۶۰ کیلومتر مربع، عمدتاً در تالاب هورالهویزه قرار گرفته است.

این بخش از میدان آزادگان در زمان مذاکره با شرکت inpex ژاپن در چارچوب  طرح توسعه میدان نفتی آزادگان در نیامده و به دلیل شرایط سخت اقلیمی و زیست‌محیطی به عنوان میدان نفتی آزادگان شمالی به طور جداگانه مطالعه و مورد بررسی فنی و اقتصادی قرار گرفت.

بهره‌برداری از این میدان نفتی با توجه به مشترک بودن با کشور همسایه عراق، از اهمیت بالایی برخوردار است.

توسعه این میدان نفتی از اولویت‌های اصلی دولت یازدهم به شمار می‌رود چرا که  بغداد در سال‌های اخیر با تکیه بر منابع مالی عظیم و فناوری‌های شرکت‌‌های بزرگ بین المللی توانسته توسعه این میدان را سرعت بخشد ، اما تحریم ها سبب عقب ماندگی ایران در این زمینه شده بودند.

هر چند تحریم روند توسعه این میدان را کند کرده اما هرگز نتوانست  آن را متوقف کند.

توسعه میدان آزادگان شمالی در فاز دوم نیز با تولید ٧٥٠٠٠ بشکه نفت خام و ٣٩.٠٨ میلیون فوت مکعب گاز در روز در نظر گرفته شده، لیکن تا کنون آغاز نشده است. مطالعات اولیه فاز ٢ توسط شرکت متن نشان می دهد که حجم ذخائر نهایی حدود ٦٠٣ میلیارد بشکه است.

عبدالمحمد دلپریش، مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران پیش از این از مذاکره با چینی‌ها برای تعیین تکلیف فاز دوم توسعه آزادگان شمالی خبر داده و گفته بود: ممکن است با شرکت نفت چین (CNPC) به توافق برسیم، اما هنوز مذاکراتمان ادامه دارد.

1 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.