قیمت بنزین چقدر خواهد شد؟

|
0 دیدگاه
هنوز تکلیف قیمت بنزین در بودجه ۹۵ مشخص نیست و احتمال زیادی دارد که دولت در اصلاحیه بودجه ۹۵، درخواست افزایش قیمت بنزین را ارایه دهد.

قیمت بنزین سرانجام گران می شود؟ این سوالی است که بسیاری از کارشناسان مطرح می کنند و هنوز پاسخ قطعی به آن داده نشده است اما بر اساس شواهد، دولت یازدهم سناریوی افزایش قیمت بنزین در اصلاحیه بودجه ۹۵ را دنبال می کند.

بودجه ۹۵ در روزهای پایانی مجلس نهم با تغییراتی در موصبه بنزینی مواجه شد و قرار است تا دولت اصلاحیه مربوطه را به مجلس ارایه دهد.بسیاری از گمانه زنی ها از احتمال افزایش قیمت بنزین در این اصلاحیه حکایت دارد و کارشناسان معتقدند سناریوی افزایش قیمت بنزین به طور جدی از سوی دولت یازدهم دنبال می شود.

در پاسخ به این احتمال، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، پاسخ دقیق و روشنی به خبرنگاران نمی دهد و تصمیم برای افزایش قیمت بنزین را بر عهده دولت می داند.با این پاسخ زنگنه می توان دریافت که سناریوی افزایش قیمت بنزین به طور جدی از سوی دولت دنبال می شود و فقط بحث بر سر چند و چون و سنجش شرایط دارد.

افزایش قیمت بنزین به دلیل ارتباط مستقیم با زندگی روزمره مردم و مصرف فراوان این محصول، تاثیر بسیاری در اقتصادی کشور می گذارد و در کنار تاثیرات اقتصادی، بار روانی سنگینی به اقتصاد وارد می کند.

حال دولت در پی سنجش شرایط است که آیا در شرایط فعلی نسبت که افزایش قیمت بنزین اقدام کند؟ و اگر قرار است چنین اقدامی صورت بگیرد چطور و چگونه انجام شود تا کمترین هزینه به دولت وارد شود.

از سوی دیگر هزینه ها دولت افزایش یافته و با توجه به نوسانات قیمت نفت خام و کاهش آن به کمتر از ۵۰ دلار، قیمت تمام شده هر لیتر بنزین را برای دولت افزایش داده است و به طور میانگین در حال حاضر هر لیتر بنزین برای دولت با احتساب هزینه های جانبی، نزدیک هر لیتری ۱۵۰۰ تومان آب می خورد.

در صورتی که دولت قیمت بنزین را افزایش ندهد باید مابه تفاوت قیمت تمام شده و قیمت فروش در بازار را از جیب خودش پرداخت کند و بعید به نظر می رسد که توان و اراده چنین کاری وجود داشته باشد بنابراین یکی از سناریوهای قیمت جدید، افزایش تا سقف هر لیتر ۱۵۰۰ تومان است.

به نطر می رسد که با این تفاسیر باید منتظر افزایش قیمت بنزین در اصلاحیه بودجه ۹۵ باشیم، افزایشی که ممکن است تا سقف ۵۰ درصد باشد و هر لیتر به ۱۵۰۰ تومان برسد و شاید هم دولت قیمتی کمتر از ۵۰۰ تومان را برای افزایش هر لیتر در نظر بگیرد و باید منتظر ماند و دید که دولت یازدهم در سال پایانی خود با مهمترین و استراتژیک ترین کالای مصرفی در کشور چه خواهد کرد.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.