نگاهی به طرح لباس کاروان ایران در المپیک ریو

نه … همین لباس زیباست نشان آدمیت

|
0 دیدگاه

پارسا امیری: یکی از سوژه های خنده و  شوخی  دیروز و امروز بسیاری از کسانی که مد و پوشاک را پیگیری می کنند  رونمایی از لباس  کاروان ایران در المپیک ریو است .

صبح دیروز در فاصله زمانی ۱۳ روزه تا آغاز بازیهای المپیک، کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک با حضور نمایندگان لی نینگ از لباس های کاروان رونمایی کرد. مراسم رونمایی از لباس های ورزشکاران برای حضور در المپیک ۲۰۱۶ ریو برگزار شد. با گذشت چند ساعت از این مراسم، تصاویر این لباس ها که واکنش های طنز متفاوت و بعضا جالبی را به همراه داشت در شبکه های اجتماعی سوژه کاربران شد.

گفتنی است؛ پس از رونمایی از لباس اعضای کاروان قرار است به تولید انبوه برسد و ورزشکاران برای رژه در افتتاحیه المپیک ملزم به پوشیدن این لباس ها هستند.

هاشمی همچنین گفت:کمیته ملی المپیک به عنوان متولی اعزام کاروان به المپیک اقداماتی را انجام داد. یکی از دغدغه ها البسه بوده است. تهیه البسه های تخصصی جزو وظایف فدراسیون است اما برای لباس های عمومی مذاکراتی را با شرکت های مختلف داشتیم و به دنبال این بودیم هزینه تهیه لباس را متحمل نشویم. در نهایت با لی نینگ قرارداد را منعقد کردیم و هیچ هزینه ای از طرف ما پرداخت نشد. البته اولویت ما شرکت های داخلی بودند اما در نهایت به لی نینگ رسیدیم. ۱۱۰۰ ست ورزشی که هر ست ۱۸ تکه( در مجموع ۱۹۰۰۰ تکه) است را برای ما تهیه کردند . حتی ما هزینه گمرک را نیز پرداخت نکردیم. چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کردند که شامل تهیه البسه، گمرک و ایاب و ذهاب است. باید از شرکت لی نینگ و نمایندگان آنها تشکر کنم.

مد آنلاین نوشت : از لباس فرم کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو حرف می‌زنیم؛ دو لباس زنانه و مردانه‌ای که از لحظه رونمایی، موجی از انتقادها را به خود خوانده است. اما طراح این لباس کیست؟

اما طراح این لباس کیست؟

 

 

«۳سال در استانبول ترکیه مشغول آموزش طراحی لباس و مدلینگ بوده‌ام. از سوابق حرفه‌ای‌ام نیز می‌توانم به طراحی لباس جام جهانی برزیل و استرالیا و طراحی لباس‌های بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ برزیل اشاره کنم». این‌ها را مهناز آرمین زمستان سال گذشته وقتی به ما گفته بود که می‌خواستیم پروفایل طراحهای کلوب طراحان «مدآنلاین» را تکمیل کنیم. او از چند ماه گذشته مشغول طراحی این لباس بوده و ماجرا را با مدآنلاین نیز در میان گذاشته بوده و این در حالی است که از دیروز صبح، رسانه‌های مختلف در پی یافتن طراح این لباس جنجالی هستند.

 

طراحی‌های آرمین برای لباس کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو، در حالی انتقاد همگان را به دنبال داشته که او پیش از این نیز برای رویدادهای ورزشی لباس طراحی کرده است؛ یکی لباسی با نام «گلستان» با الهام از تابلو فرش ایرانی طراحی شده و در مراسم گشایش جام ملت‌های آسیای ۲۰۱۵ به فدراسیون فوتبال استرالیا هدیه شده بود و دیگری که   vida (زندگی) نام داشت و به مناسب جام جهانی طراحی شده بود. در ان طراحی، آرمین، ایده اصلی و اجرای این لباس شب متفاوت را از پرچم کشورهای ایران و برزیل گرفته بود. اما حالا سوال این‌جاست که با وجود سابقه طولانی این طراح بین‌المللی، چرا در طراحی‌های تازه او نه‌تنها از هر گونه خلاقیتی خبری نیست، بلکه دچار ایرادهای فراوانی نیز هست.

 

مهناز آرمین یکی از شرکتکنندگان در پنجمین دوره جشنواره مد و لباس فجر نیز بوده است. البته امروز کانال تلگرامی کارگروه ساماندهی مد و لباس، رسماً از هر گونه ارتباط با طراحی این لباس برای کاروان ایران اعلام برائت کرده. این کانال با انتشار خبر رونمایی از این لباس، اضافه کرده: «قابل ذکر است که ارسال این خبر دلیلی بر تایید تولید و انتخاب صحیح این البسه برای کاروان عظیم جمهوری اسلامی ایران درالمپیک ریو نمیباشد».

جالب اینکه دیگر طراحیهای مهناز آرمین نیز پیش از این در کلوب طراحان لباس سایت ما، با واکنشهای گاه منفی مخاطبان همراه بوده است. رونمایی لباس تیم المپیک وانش هایی داشت . از جمله علی کریمی نوشت : وقتی این طرح لباس کاروان ورزشی ایران را می بینم که می خوان پا به بزرگترین رقابت ها بگذارن، اهمیت کار رو کاملا حس می کنم و یاد آن شعر می افتم که نه همین لباس زیباست نه نشان آدمیت.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.