چگونگی نگارش متن قرارداد

|
0 دیدگاه

پس از بررسی مقدمات و مراحل پیش قراردادی و توجه به اهمیت ولزوم وجود نهاد قرارداد در جامعه ،به مرحله تنظیم و تحریر قرارداد می رسیم .

بدون شک قراردادی به صورت صحیح منعقد خواهد شد که توافقات آن به نحو شفاف و اصولی برگزار شده باشد . به خاطر داشته باشید که صداقت در اعلام نقطه نظرات و خواسته ها نشانه حرفه ای بودن و اخلاق گرایی شماست .

پس از مذاکرات اولیه و مشخص شدن مواضع و خواسته های طرفین به مرحله ای می رسیم که قرار است قلم بر روی کاغذ قرار بگیرد و تحریر و نگارش قرارداد آغاز شود .

اولین نکته حائز اهمیت این است که قرارداد در یک مرحله برای  امضا و انعقاد مهیا و اماده  نمی شود . حداقل پس از پابان نگارش ، قرارداد می بایست در ۴ تا ۵ مرحله   مورد مطالعه و بازبینی قرار گیرد . رایج ترین اشتباه ، کامل فرض نمودن قرارداد بلافاصله پس از پایان تحریر آن است . جلسات بررسی نقاط ضعف و قوت در متن قرارداد باید توسط طرفین صورت گیرد . گاهاً دوستان تقاضای تنظیم قرارداد در ۲۴ ساعت را دارند . در حالی که حداقل برگزاری ۳ جلسه نیاز است تا نسخه نهایی یک متن را بتوان مورد قبول تلقی کرد.

۱ . نام و یاد خدای متعال

به یاد داشته باشیم که آغازی جز با نام حضرت حق بدون شک به دور از اخلاق و معرفت است و در ابتدا با نام پاکش خیر و برکت می طلبیم و خدا کند به بهانه تجارت یا هدفی دیگر انسانیت را فراموش ننماییم و باشد که خداوند به معاملات انسان های پاک و اخلاق مدار برکت سر شار عطا فرماید . سعی فرمایید نام خداوند را با صفتی که به موضوع قرارداد مربوط می گردد بیان نمایید همانند عدالت برای قرارداد های با موضوع مشاوره های حقوقی (به نام آفریننده عدالت)

۲ . عنوان و نام قرارداد

عنوان قرارداد شخصیت آن را نمایان می سازد و اینکه مطالعه کنندگان و کسانی که به هر نحوی از انحا در آینده با این قرارداد درگیر خواهند بود که طرفین آن، اشخاص ثالث ، داور رسیدگی کننده به اختلاف ، قضات دادگستری و وکلای طرفین را شامل می شود . اولین نکته ای که خواننده قرارداد به آن توجه می کند عنوان یا نام قرارداد می باشد به عبارتی با   دیدن عنوان قرارداد انتظاراتی از متن آن در ذهن وی ایجاد می گردد . عنوان می بایست متشکل از یک یا حداکثر دو کلمه باشد و ماهیت را تا حدودی نمایان سازد  مانند : مشارکت-مبایعه نامه-رهن-وکالت

بنا براین عنوان اصلی می بایست  کوتاه ، گزیده ، متعارف ، ساده و قابل درک باشد . به یاد داشته باشید که نام قرارداد شما تاثیر زیادی در حل اختلافات آتی توسط قضات دادگستری خواهد داشت . با اینکه قضات مفاد متن قرارداد را مبنای شناسایی قواعد حاکم بر آن می دانند ولی عنوان و نام آن نیز بی تاثیر نیست . عنایت بفرمایید اگر قرارداد شما تابع ماده ۱۰ قانون مدنی است و مانند عقود معین(بیع-صلح-قرض و …) نام مشخصی  ندارد از الفاظی استفاده نمایید که در ادبیات فارسی معنایی مشخص و قاطع داشته باشند و از معادل فارسی و سلیس الفاظ مصطلح استفاده کنید . به عنوان مثال قرارداد سرویس دهی عنوانی اشتباه و غیر حرفه ای در صدر یک قرارداد به شمار می آید ومعادل آن واژه  خدمات رسانی است و تلاش صورت گیرد حتی الامکان از واژه های  بیگانه و عربی استفاده نگردد. اصولاً مبادرت ورزیدن به انعقاد قرارداد ها مستلزام دارا بودن مخزن واژگان غنی می باشد تا انسان ،ناتوان از بین منظور و مقصودی نماند. دقت داشته باشید که عنوان را با خطی درشت تر از خط سطر بالایی یعنی همان به نام خدا مرقوم بفرمایید.

به خاطر داشته باشید از عنوانی استفاده نکنید که نهاد های قانونی و عرف

جایگاهی برای آنان قائل نیستند چرا که قضاوت و تصمیم گیری ها در صورت

بروز اختلاف مشکل خواهد بود . برای انتخاب نامی شایسته می بایست پیش از همه خودتان

اشراف و تسلط به هدف و راه رسیدن به آن داشته باشید و اصطلاحات تخصصی مربوط به

موضوع قراردادتان رابدانید.

در قسمت بعدی عنوان توصیفی قرارداد را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

ایمان وصولی پور

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.