دادگاه آمریکایی علیه فروش الواح هخامنشی رای داد

|
0 دیدگاه

در ادامه داستان ادامه‌دار پرونده الواح هخامنشی غصب شده ایران در آمریکا، یک دادگاه آمریکایی در این باره رأیی تازه صادر کرد و فروش این الواح برای پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان ترور را غیرقانونی دانست.

الواح هخامنشی ایران بیش از ۷۰ سال است که به بهانه ترجمه و پژوهش در مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو باقی مانده و سیاست‌های آمریکا اجازه خروج آن‌ها را نمی‌دهد. این الواح در سال ۱۳۱۶ در حفاری مشترک ایران و موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در تخت‌جمشید اموال فرهنگی تاریخی ارزشمندی به دست آمد که طبق قانون مصوب سال ۱۳۰۹ این اموال به دست آمده و از کاوش‌های باستانی‌شناسی بین ایران و دانشگاه شیکاگو تقسیم شد.

در سال ۱۳۸۵ وکلای ۹ نفر از یهودیان آمریکا با وارد کردن اتهام حمایت ایران از تروریسم و تأمین سلاح جهت حماس در جریان بمب‌گذاری ۱۹۹۷ در اراضی اشغالی، نزد یکی از محاکم ایالت شیکاگو طرح دعوی کردند.

آن‌ها در غیاب ایران به عنوان طرف دعوی، موفق به اخذ حکم محکومیت ایران به پرداخت مقادیر کلانی غرامت به شاکیان پرونده شدند که به منظور اجرای این حکم، وکلای شاکیان پرونده در پی توقیف و صدور حکم حراج اموال فرهنگی تاریخی ایران که در موزه‌ها و موسسات آمریکایی از جمله مؤسسه شرق شناسی شیکاگو نگهداری می‌شدند، برآمدند تا مبلغ حاصل از حراج اشیاء تاریخی به آنان تحویل داده شود.

ایران در اعتراض به این قضیه، در چند مرحله در جلسات دادگاه‌هایی که در این زمینه برگزار شد، حضور یافت و ثابت کرد که الواح جنبه‌ تجاری ندارند و آثاری با جنبه‌ فرهنگی و مطالعاتی‌اند که قابل توقیف نیستند.

به گزارش «نشنال لا جورنال»، در تازه‌ترین اقدام صورت گرفته در قبال حکم اولیه دادگاه آمریکایی، دادگاه استیناف حوزه هفتم آمریکا رأی داد که «قربانیان حادثه تروریستی سال ۱۹۹۷» نمی‌توانند آثار تاریخی و الواح هخامنشی موجود در دانشگاه شیکاگو را برای گرفتن غرامت به بهانه دست داشتن ایران در این حمله بفروشند.

پیش از این دادگاهی رأی داده بود که می‌توان از محل فروش این اموال، بیش از ۷۱ میلیون دلار به خانواده قربانیان حادثه تروریستی که به ایران نسبت داده شده (ایران همواره این ادعا را رد کرده است) پرداخت کرد.

به دنبال حکم دادگاه استیناف، حالا ممکن است مدعیان این پرونده برای پیش بردن برنامه خود در قبال فروش الواح هخامنشی، به دادگاه عالی فدرال آمریکا رجوع کنند.

 

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.