پول های آزاد شده

|
0 دیدگاه

سخنگوي دولت دیروز با حضور در نشست مطبوعاتي به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
محمد باقر نوبخت گفت: ايجاد سازمان اداري واستخدامي در كنار سازمان مديريت و برنامه‌ريزي براي چابك‌سازي فعاليت‌ها انجام شده است. وی درباره مصوبه‌ اخير شوراي عالي اداري اظهار كرد: طبق وعده‌اي كه رئيس‌جمهور در انتخابات داده بود، سازمان مديريت را كه در سال ۸۶ منحل شد و سازمان‌هاي استاني آن هم در وزارت كشور ادغام شدند، احيا كرديم و در حال حاضر سازمان مديريت در ۳۱ استان مراكز فعالي دارد، اما طي سال گذشته اضافه بر ماموريت‌هاي سازمان مديريت، ماموريت بسيار مهمي كه مورد تاكيد مقام معظم رهبري بود يعني اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي به ما سپرده شد. نوبخت افزود: ‌نه سازمان مديريت منحل شده و نه مراكز استاني آن، بلكه فقط بخشي از آن به سازمان امور اداري و استخدامي محول شده است تا هم سازمان مديريت وقت بيشتري براي انجام فعاليت‌هايش داشته باشد و هم چابك‌سازي در اجراي امور صورت گيرد. برخي از رسانه‌ها بهتر است به جاي تشويش اذهان و نااميدكردن مردم اين موضوع را تبيين كنند كه قطعا اتفاق مباركي خواهد بود.

تصويب تشكيل سازمان مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي

وي تشكيل سازمان مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي را از ديگر مصوبات شوراي عالي اداري در اين عرصه دانست و عنوان كرد: تا آغاز مرداد مجموع پرداختي‌هاي دولت از بابت ترميم حقوق شاغلان و بازنشستگان در راستاي اجراي بند ۱۰ ماده ۶۸ جهت رفع تبعيض ۵ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان بوده و ماهانه حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ ميليارد تومان اضافه بر آنچه سقف سال گذشته بود بايد پرداخت صورت گيرد. وي اضافه كرد: ‌پرداخت پاداش بازنشستگان را هم آغاز كرده‌ايم و مقرر شد ۴ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان براي پرداخت پاداش بازنشستگي از همين ماه صورت گيرد كه نخستين مرحله آن پرداخت خواهد شد. وي در ادامه بيان كرد: براي مقابله با ركود و ايجاد رونق اقتصادي ۱۶ هزار ميليارد تومان تسهيلات به طرح‌هاي توليدي نيمه فعال پرداخت شده و ۳۷ هزار ميليارد تومان طرح‌هاي عمراني را تا پايان سال تكميل خواهيم كرد كه تا دهه فجر حدود ۶۵۰ پروژه افتتاح خواهد شد. ۱۲ هزار و ۷۰۰ ميليارد تومان براي طرح‌هاي عمراني اعم از پيوست آب هاي مرزي و مجتمع‌هاي آبرساني روستايي، پرداخت كرده‌ايم كه اين هفته هم هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان ديگر به طرح‌هاي عمراني خواهيم داد.

دولت بر سر پيمان خود با مردم است

نوبخت در توضيح اقدامات صورت گرفته براي مقابله با پرداخت‌هاي غير متعارف تصريح كرد: دولت بر سر پيمان خود با مردم است. ابتدا بررسي شد كه حجم و كميت مديران و كاركناني كه اين دريافت‌ها را داشتند، چند نفر بودند، در حدود هزار نفر حدود ۳ درصد پرداخت‌ها يعني بين ۳۰ تا ۴۰ نفر غيرمتعارف بوده كه اين شامل همه مديران نبود. وي افزود: ‌كار ديگر اين بود كه بررسي كنيم چرا اين اتفاق افتاد. طي سال‌هاي گذشته دستگاه‌هاي اجرايي ما از قوانين و مقررات خاصي استفاده كردند يعني از مجلس اين اجازه را گرفتند كه از قانون مديريت خدمات كشوري مستثنا شوند كه طبق آن، برخي نهادها و دستگاه‌ها مثل شوراي نگهبان، مجلس خبرگان، وزارت اطلاعات، بعضي از اعضاي كادر وزارت خارجه، قضات، موسسات پژوهشي و فرهنگستان‌ها، اعضاي هيات‌هاي علمي و ستادي، وزارت نفت و شركت‌ها و موسسات و سازمان‌هاي تابعه، سازمان انرژي اتمي، صندوق توسعه ملي، سازمان گسترش صنايع، سازمان توسعه و نوسازي، شركت شهرك‌هاي كشاورزي و… مشمول اين استثنائات بودند. چنين مستندات قانوني وجود داشته كه آنها را از قانون مديريت خدمات كشوري مستثنا كرده است. البته حتي اگر قانوني هم در اين زمينه بوده نبايد بعضي‌ها از اين تساهل قانوني، به نفع خود اين‌گونه استفاده مي‌كردند. سخنگوي دولت بيان كرد: براي مقابله با آن ابتدا ۱۳ مدير عزل و با استعفاي بعضي از كساني كه دريافت غيرقانوني داشتند موافقت شد. اين مساله براي ما غير قابل پذيرش بود و مبالغ اضافي را بازستاني كرديم و خواهيم كرد. نوبخت اضافه كرد: مقامات سياسي يعني روساي سه قوه، معاون اول رئيس‌جمهور، اعضاي شوراي نگهبان، وزرا، نواب رئيس مجلس، نمايندگان مجلس، معاونان رئيس‌جمهور و مقامات هم تراز دريافت‌هايشان بايد زير ۱۰ ميليون باشد. بقيه مديران كه سياسي نيستند مثل بنگاه‌ها و كارخانه‌ها سقف خالص پرداختي به آنها بعد از كسورات نبايد از سه برابر سقف حقوق تعيين شده در ماده ۷۶ بيشتر باشد. در موارد خاص مثل مناطق بد آب و هوا كه واحدهاي عملياتي وجود دارد نيز حداكثر مي‌توانند تا ۳۰ درصد بيشتر دريافتي داشته باشند. وي ادامه داد: ما تلاش مي‌كنيم قبل از اتمام كار دولت تصميمات سفرهاي استاني را محقق كنيم. حدود ۶ هزار و ۵۰۰ پروژه تا پايان امسال بايد انجام شود و امسال از ظرفيت‌ها استفاده كرديم كه بخشي از تعهدات را كه پارسال نتوانستيم پرداخت كنيم امسال پرداخت كنيم.

برجام نقض شود، از حقوقمان كوتاه نمي‌آييم

وي در ادامه درباره برخي تحليل‌ها كه گفته مي‌شود بنابر بر توصيه شماره هفت كارگروه اقدام مالي FATF، دولت بنا دارد افرادي را كه در قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت تحريم شده‌اند مثل وزارت دفاع، سردار سليماني و برخي اركان سپاه، در داخل كشور هم تحريم كند، تاكيد كرد: از خود شما مي‌پرسم آيا مي‌شود دولت يازدهم قهرمانان ملي خود و نهادهاي فعالش را در داخل كشور تحريم كند. امكان ندارد كه دولت چنين كاري را انجام دهد. سخنگوي دولت درباره صحبت‌هايي مبني بر نقض برجام از سوي طرف مقابل گفت: در شوراي عالي امنيت ملي كميته خاصي تعريف شده تا بتوانند بر چگونگي انجام برجام نظارت و كنترل داشته باشند. ما اگر شاهد نقض باشيم از همه حقوقمان استفاده مي‌كنيم و كوتاه نمي‌آييم. ممكن است برخي موارد از نظر ما با روح برجام و خود برجام تعارض‌هايي داشته باشد و طرف مقابل هم همين اعتقاد را داشته باشد، به همين دليل آن هيات در حال نظارت بر اين مسائل است.

تهمت زده شود، پاسخ مي‌دهيم

وي در پاسخ به سوالي درباره دستيار ويژه رئيس‌جمهور و هجمه‌اي كه نسبت به او صورت گرفته است، تصريح كرد: فقط ايشان مشمول عنايات برخي منتقدان نيستند بلكه همه ما مشمول هستيم. البته انتقاد حق رسانه‌هاست اما در جاهايي كه تهمت باشد ما خود را موظف مي‌دانيم كه جواب بدهيم. به همين دليل در يكي از همين مسائل من بلافاصله به قوه قضائيه شكايت كردم، هر چند روحيه ما ماجراجويي و دعوا نيست. نوبخت اضافه كرد: عمده مباحث اين روزها بحث‌هاي ادامه تحصيل آقای فریدون است كه وزارت علوم خود را موظف به دادن بيانيه مي‌داند. مراجع نظارتي، قضائي و امنيتي هم مسائل را كنترل مي‌كنند و اگر موضوعي باشد صراحتا اعلام خواهد شد. اما ديديم وقتي چند روز ايشان به خاطر همين تحصيلات در انظار نبودند چه داستاني به پا شد و بعدا مشخص شد كه نادرست بوده است. بهتر است تشويش اذهان نكنيم و لكه‌اي را به كسي نچسبانيم. چرا كه بعد از آنكه كذب بودن آن مشخص مي‌شود بسياري از آنها كه خبر اوليه را شنيده بودند تكذيب را نمي‌شنوند و اين كارها غيراخلاقي است و با آموزه‌هاي اسلامي كه برخي از همين رسانه‌ها آن را فرياد مي‌زنند، خيلي فاصله دارد. وي همچنين درباره پيگيري پيامك تهديدآميز به روزنامه‌نگاران از سوي وزارت اطلاعات گفت: شما از اراده وزارت اطلاعات در دولت يازدهم خبر داريد و اميدوارم وزارت اطلاعات آنچه را كه در چارچوب ضوابط خود مي‌تواند بيان كند، اطلاع‌رساني كند.

پول‌هاي آزادشده در كجا مصرف مي‌شود

سخنگوي دولت درباره افزايش قيمت‌ها اظهار كرد: گزارش تيرماه نشان مي‌دهد كه شاهد كاهش نرخ تورم به ۹ درصد بوده‌ايم اما اينكه در پاره‌اي از موارد بعضي از كالاها افزايش قيمت پيدا كنند، اگر طولاني مدت شود اثرگذار خواهد بود، اما برخي افزايش قيمت‌ها كوتاه‌مدت است. دستگاه‌ها به هر ترتيبي كه مي‌توانند حتي اگر نياز به واردات باشد بايد عمل كنند تا اجازه ندهيم بار سنگين گراني بر دوش خانوارها بيفتد. وي در پاسخ به سوالي كه پول‌هاي آزاد شده پس از برجام در كجا مصرف مي‌شود، خاطرنشان كرد: از ۲۷ دي ماه پارسال تا اواخر فروردين امسال ۳ ميليارد و ۴۱۸ ميليون دلار سرمايه‌گذاري مستقيم روي ۴۱ پروژه صورت گرفت و ۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار نيز روي شش هزار مگاوات انرژي الكتريكي سرمايه‌گذاري شد. وزير خزانه داري آمريكا هم در توضيحات داخلي كه داده، اذعان كرد كه بيش از سه ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي در داخل ايران افزايش پيدا كرده است. وي همچنين درباره صحبت‌هايي مبني بر تخفيف مجازات عاملان حمله به سفارت عربستان تاكيد كرد: دولت بدون ترديد اين اعمال را كه خسارت ملي براي ما به همراه دارد و چهره‌اي كه در شان ملت ايران نيست به جهان نشان مي‌دهد، تقبيح مي‌كند.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.