آب، برق و سوخت در صدر تورم

|
0 دیدگاه

اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم سالانه گروه آب، برق و سوخت ۲۷.۹ درصد بوده است که از میان سایر گروه‌های خوراکی و غیرخوراکی و خدمات بیشترین تورم سالانه را تجربه کرده است.

براساس اطلاعات مرکز آمار ایران شاخص کل در مردادماه سال ۱۳۹۵ به عدد ۲۳۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۱.۴ درصد افزایش یافته است.

تورم نقطه به نقطه مردادماه ۷.۴ درصد است که نسبت به تورم نقطه به نقطه ۶.۵ درصدی تیرماه افزایش یافته است. نرخ تورم سالانه در مردادماه به ۸.۷ درصد رسیده است و نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد کاهش یافته است.

شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به رقم ۲۷۴.۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۸ درصد افزایش یافته است. شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها در ماه مورد بررسی به ۲۷۲.۵ رسید که نسبت به ماه قبل ۳ درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی خوراکی‌ها نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸.۸ درصد افزایش داشته و نرخ تورم ۱۲ ماه این گروه ۶.۸ درصد است.

شاخص گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸.۸ درصد افزایش یافت و درصد تغییرات این گروه در ۱۲ ماهه منتهی به مرداد ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۸ درصد است که نسبت به تیر سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است.

شاخص گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات در مردادماه سال جاری به رقم ۲۱۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۸ درصد افزایش یافته است. میزان افزایش شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۸ درصد بوده است. نرخ تورم سالانه این گروه ۹.۵ است که نسبت به نرخ تورم  ۹.۹ درصدی تیرماه کاهش یافته است.

داده های مرکز آمار نشان می‌دهد در میان اقلام خوراکی بیشترین تورم متعلق به گروه سبزیجات بود که تورم ۱۲.۸ درصدی را تجربه کرده است کمترین تورم نیز به گروه میوه و خشکبار تعلق دارد که تورم سالانه منفی ۲ درصدی را گذرانده است.

همچنین درمیان اقلام غیر خوراکی و خدمات بیشترین تورم سالانه متعلق به آب برق وسوخت است که تورم سالانه ۲۷.۹ درصدی را تجربه کرده است و کمترین تورم سالانه به گروه ارتباطات متعلق است که تورم ۱.۷ درصدی داشته است. همچنین تورم سالانه گروه بهداشت و درمان ۱۱.۶ درصد و تورم سالانه گروه آموزش ۱۵.۲ درصد بوده است

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.