آخرین نرخ میانگین اوراق مسکن

|
2 دیدگاه

آخرین نرخ میانگین اوراق وام خرید مسکن به ۹۸ هزار و ۳۵۷ تومان برای هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات بدون سپرده رسید.

براساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان فرابورس، آخرین نرخ میانگین اوراق حق‌تقدم وام مسکن دیروز، به عدد ۹۸ هزار و ۳۵۷ هزار تومان رسید که این میزان در مقایسه با نرخ‌های قبلی اوراق حق‌تقدم وام مسکن به بیشترین میزان خود، طی دست کم ۲۱ ماه اخیر، رسیده است.

درحالی‌که شهریور سال ۹۳ تحت تاثیر افزایش سقف وام بدون سپرده خرید مسکن، قیمت هر برگ اوراق وام مسکن در برخی روزها تا ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و میانگین آن ماه به ۹۴ هزار تومان رسید، بعد از آن سطح قیمت اوراق تسهیلات مسکن تا ابتدای تابستان امسال، همواره کمتر از نقطه اوج قرار داشت. این در حالی است که روز گذشته قیمت اوراق رکورد بیشترین سطح دو سال اخیر را زد. متوسط قیمت هر فقره اوراق وام خرید مسکن در سال ۹۴ حدود ۱۲ درصد نسبت به سال ۹۳ کاهش پیدا کرد و به ۷۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید که این کاهش اگرچه در سالی که سقف وام اوراق از ۴۵ به ۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد، رخ داد اما رکود مطلق معاملات مسکن در سال گذشته، مانع رشد قیمت اوراق به خاطر افزایش سقف وام شد.

هم‌اکنون میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن به مرز ۱۰۰ هزار تومان رسیده است و قیمت برخی اوراق تازه منتشر شده نیز دیروز از ۱۰۳ هزار تومان هم گذشت. کارشناسان معتقدند: بخشی از رشد قیمت اوراق، متاثر از افزایش سقف تسهیلات از ۷۰ میلیون به ۱۱۰ میلیون تومان در ابتدای بهار امسال است اما از آنجا که این موضوع (افزایش سقف)، اثر خود را در ماه‌های بهار ۹۵ به شکل رشد ۵ درصدی در قیمت اوراق گذاشت، هم‌اکنون، متغیرهای دیگری از جمله کسری حجم عرضه اوراق ماهانه باعث رشد مجدد قیمت اوراق شده است. این در حالی است که میانگین قیمت هر فقره اوراق مسکن در خردادماه ۹۵ به ۸۴ هزار تومان رسیده بود. در حال حاضر متقاضیان خرید مسکن برای دریافت وام ۱۱۰ میلیونی مجبور به تهیه بسته ۲۲۰تایی اوراق هستند که در این صورت با قیمت فعلی باید، نزدیک به ۲۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق و تبدیل آن به تسهیلات، هزینه کنند. روند افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن ناشی از کمبود عرضه اوراق در مقابل افزایش تقاضا برای خرید آپارتمان و همچنین افزایش حجم اوراق مورد نیاز برای تبدیل به تسهیلات جدید خرید مسکن است.

این در حالی است که هم‌اکنون بانک عامل بخش مسکن برای افزایش عرضه یا انتشار اوراق، با محدودیت ناشی از کمبود منابع مواجه است، چرا که این اوراق به پشتوانه سپرده‌های حساب ممتاز بانک مسکن از سوی این بانک منتشر می‌شود. بانک مسکن به پشتوانه حساب پس‌انداز ممتاز، هر ماه به‌طور میانگین حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق حق‌تقدم تسهیلات مسکن منتشر می‌کند که این میزان به‌رغم افزایش سقف تسهیلات مسکن و افزایش تقاضا برای دریافت وام، نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. پیش از این در گزارشی  از وضعیت معاملات و قیمت اوراق حق‌تقدم دریافت تسهیلات مسکن اعلام کرده بودیم: ۴ متغیر شامل «رشد معاملات خرید آپارتمان در شرایط فعلی پیش‌رونق»، «حذف شرط تاریخ ازدواج از مسیر پرداخت وام ۱۱۰ میلیونی»، «پیش‌خرید اوراق در پی شایعه کاهش نرخ سود تسهیلات اوراق» و از همه مهم‌تر «کسری حجم انتشار اوراق در مقایسه با میزان تقاضا و خرید اوراق» باعث افزایش قیمت فروش امتیاز این تسهیلات در بازار رسمی مبادله اوراق وام مسکن شده است.

در حال حاضر، افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده با اتکا به اوراق حق‌تقدم وام مسکن، از ۷۰ به ۱۱۰ میلیون تومان نیاز به خرید حجم بیشتری از اوراق را برای متقاضیان وام مسکن ایجاد کرده است. پیش از این متقاضیان برای دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید بسته‌های ۱۴۰ تایی اوراق وام را خریداری می‌کردند که با افزایش سقف وام به ۱۱۰ میلیون تومان حجم اوراق مورد نیاز برای دریافت تسهیلات مسکن به ۲۲۰ فقره اوراق افزایش یافته است. این در حالی است که اخیرا بانک مسکن تلاش‌هایی را مبنی بر استفاده از منابع سایر حساب‌ها به‌عنوان پشتوانه انتشار اوراق جدید تسهیلات مسکن آغاز کرده است تا بتواند با استفاده از منابع سایر حساب‌ها علاوه‌بر حساب سپرده ممتاز، نسبت به انتشار حجم بیشتری از اوراق تسهیلات مسکن برای جبران کسری عرضه اقدام کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: حمید امین خاکی

سلام. شما رو به خدا یه کاری یه حرکت جامعه و اساسی کنید ما اگه از این پولها داشتیم که دنبال اوراق نمی رفتیم از اونطرف سود بانی ۲ درصد کم میکنید از طرف دیگه سود سهام سیر صعودی پیدا میکنه تکلیف ما چیه بعد ۲۰ سال چشم انتظاری حالا به خا طر ندا شتن وجه خر ید اوراق و سود ۱۷ ونیم درصدی که شاید تا ۲۲ درصد هم میگن میرسهئ چیه بفروشیم باز مستاجر بمونیم چشم ……ممنون شما دولتمردان تدبیر و امید هستیم نه ببخشید برای من نا امیدی اشتباه گفتم .شما خوش باشید .ما یه جوری به شب رسوندن روز مون زیر سایه تیره ابر هر طرف رفت ما هم میریم تا شاید مارو نبینند اونای که…………………ممنون نظر یه گرفتار خانواده ۴نفری بجه دانشجو دار و یه روز کاردارمو یه سال بیکار

توسط: محمد رضا نجار

به نظر شما گران نیست سود این اوراق برای فروشنده می شه نزدیک ۲۰ درصد در حالی که سود بانکی برابر اعلام بانک مرکزی باید ۱۵ در صدباش ؟؟؟؟؟؟!!!!۵د درصد سود بیشتر باری سپرده گزار

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.