تشریح حادثه آتش سوزی خط ٤٢ اینچ انتقال گاز آغار و دالان

آسیبی به تاسیسات پلی اتیلن و خط لوله گاز ترش نرسیده است

|
0 دیدگاه

رئیس اچ اس یی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از تشکیل کمیته ای برای بررسی آتش سوزی خط ٤٢ اینچ انتقال گاز آغار و دالان خبر داد و گفت: تاسیسات پلی اتیلن و خط لوله گاز ترش نزدیک محل این حادثه آسیبی ندیده است.

خط ٤٢ اینچ انتقال گاز آغار و دالان که بخشی از گاز شرکت نفت مناطق مرکزی ایران را به مناطق نفتخیز جنوب انتقال می‌دهد، بامداد امروز  در حین عملیات فشارگیری دچار انفجار و آتش سوزی شده است، پس از این حادثه، نیروهای عملیاتی و آتش نشانی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران به منطقه اعزام و عملیات ایمن سازی، مهار و خاموش کردن آتش را آغاز کردند. محمد محسنی، رئیس اچ اس یی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آتش سوزی خط ٤٢ اینچ انتقال گاز آغار و  دالان در چه ساعتی اتفاق افتاد، گفت: این حادثه، ٤٥ دقیقه بامداد امروز (شنبه، ١٦مردادماه) اتفاق افتاد که به محض اطلاع از آن اقدامهای لازم برای مهار آتش صورت گرفت و آتش ساعت ٥ بامداد مهار شد.

وی افزود: حادثه آتش سوزی از بخش کنترل ایمنی و آتش نشانی گچساران اطلاع داده شد. متعاقب آن نزدیکترین گروههای اطفای حریق به محل اعزام و پس از دریافت اطلاعات کامل اقدامهای بعدی را انجام دادیم. با توجه به این که انفجار خط  ٤٢ اینچ انتقال گاز آغار و دالان همراه با آتش سوزی بوده است، شیرهای قبل و پس از ایستگاه بسته شدند.

رئیس اچ اس یی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ادامه داد: منبع گاز از شرکت نفت مرکزی بود که در نزدیکترین زمان بسته شد و این اقدام سبب کاهش فشار شد  و خط از طریق شیرخانه های ورودی و خروجی و منبع اصلی تخلیه شد.

وی در رابطه با مدت زمان مهار آتش بیان کرد: ٤ ساعت اطفای حریق زمان برد. زمان اطفای آتش خط ٤٢ اینچ انتقال گاز آغار و  دالان با توجه به این که قطر و طول این خط هم زیاد بود، خاموش کردن و اطفای آن مقداری زمانبر شد. با این حال آتش تحت کنترل  بود.

محسنی تاکید کرد: خطوط و تاسیسات پلی اتیلن غرب و خط گاز ترش ٥٢ اینچ اطراف خط ٤٢ انتقال گاز آغار و دالان بود. از این رو تلاش ما این بود که آتش به این تاسیسات سرایت نکند. خوشبختانه با اقدام به موقع ٦ تیم آتش نشانی اعزام شده به محل، آتش به این بخشها سرایت نکرد و هیچ تاسیساتی آسیب ندید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دلیل حادثه مشخص شده است، بیان کرد: برای علت حادثه باید دلایل محکمی پیدا شود. بررسی های لازم در این زمینه در کمیته ای که به همین منظور تشکیل شده در حال انجام است.

رئیس اچ اس یی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در انتهای گفت: پس از مهار آتش سوزی، ایمن سازی خط انجام شد و خط  ٤٢ اینچ انتقال گاز آغار و  دالان اکنون از مدار خارج است. برای بازسازی این خط نیز اقدامهای فنی مورد نیاز در حال انجام است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.