آقای نوبخت محور اشتغال در کدام بند برنامه ششم آمده است؟

|
0 دیدگاه

اگر مطابق اظهارات سخنگوی دولت اشتغال یکی از ۴ برنامه دولت برای کشور است چگونه است که هیچ کجای برنامه ششم توسعه برای مهار آن بند و سیاستی لحاظ نشده است؟

بیکاری یکی از مشکلاتی است که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان دیده می‌شود. این مشکل در اثر کاهش نرخ رشد اقتصادی و به دنبال آن کاهش تقاضا برای کالاهای تولیدی، صنعتی و خدماتی در کشورهای صنعتی ایجاد می‌شود و زندگی میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار داده است، کشور ما نیز از این موضوع بی نصیب نیست و عدم تقاضا و رکود اقتصادی منجر به بیکاری ۵میلیون نفری (آمار غیررسمی) در کشور شده است.

از این رو ، مساله اشتغال و بیکاری به خصوص برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با شدت و ضعف‌هایی، در تمام کشورها به ویژه در کشورهای در حال توسعه دارای اهمیت ویژه‌ای برای دولت‌هاست که به منظور توسعه اشتغال و کاهش بیکاری در برنامه‌های کوتاه مدت ، میان مدت و درازمدت خود، به سیاستگذاری در این حوزه‌ها می‌پردازند.

طراحی و تدوین سیاست‌ها و خط مشی‌های کارآمد و تسهیل کننده، منابع و امکانات لازم و کافی و سازمان‌ها، موسسه های اجرایی کارآ و تعیین اهداف دست یافتنی و متناسب با شرایط اقتصادی ارکان اساسی برای اشتغال زایی است که متأسفانه در برنامه های اول، دوم،سوم، چهارم و پنجم توسعه به خوبی مورد توجه قرار نگرفته اند.

شواهد نشان می‌دهد بیکاری در برنامه ششم هم جایگاهی ندارد.لایحه برنامه ششم توسعه برای بزرگترین بحران پیش روی کشور در سالهای آتی که بیکاری حداقل ۵میلیون نفری و ورود ۵میلیون بیکار جدید در سالهای آتی به بازار کار است، هیچ برنامه جامع و عملی نداشته است.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه شب گذشته در توضیحاتی درباره برنامه ششم گفت: ما بنا نداریم در برنامه ششم مشکلات بشریت را حل کنیم. این برنامه ادامه برنامه‌های قبل و بعد از انقلاب  است.  ما اصلاً الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نداریم تا برنامه را بر مبنای آن تدوین کنیم.

معاون رئیس جمهور برنامه‌ ششم توسعه‌ را یازدهمین برنامه توسعه‌ای در ادامه برنامه‌های پیش از انقلاب دانست و تصریح کرد: برنامه ششم توسعه در حقیقت یازدهمین برنامه توسعه‌ای کشور است؛ از سال ۱۳۲۷ پنج برنامه پیش از انقلاب و پنج برنامه پس از انقلاب اسلامی تصویب و اجرا شد؛ اما در ۱۰ برنامه قبلی اولویت‌بندی نداشتیم.

وی با بیان اینکه در ۴ برنامه سخنگو بوده و در برنامه پنجم نیز به‌عنوان همکار غیرمستقیم حضور داشته است، خاطرنشان کرد: ما از تجارب برنامه‌های گذشته استفاده کردیم و به‌جای اینکه بخواهیم تمام مشکلات بشریت را حل کنیم تنها چهار یا پنج موضوع مشخص را ــ مانند آب، محیط زیست، اشتغال، کاهش نابرابرهای اجتماعی ــ گنجانده‌ایم که تا ۵ سال آینده این مسائل حل شود.

به گزارش تسنیم، اظهارات سخنگوی دولت درباره برنامه ریزی برای اشتغال به ماده ۲۱ و همان ۵خط خلاصه می‌شود؟ هدف گذاری برای ایجاد اشتغال با کدام برنامه و سیاست قرار است اجرایی شو؟ اگر اشتغال یکی از ۴ برنامه دولت برای کشور است چگونه است که در هیچ کجای برنامه در برنامه ششم توسعه برای بیکاری بند و سیاستی لحاظ نشده است؟ محور اشتغال در کدام بند برنامه آمده است؟

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.