آلودگی ۶۷۸ هکتار از باغ‌های خراسان جنوبی به بیماری زنگ جارویی زرشک

|
0 دیدگاه

در حال حاضر ۶۷۸ هکتار از باغ‌های شهرستان‌های درمیان، بیرجند و زیرکوه استان خراسان جنوبی آلوده به بیماری زنگ جارویی زرشک است.

مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ازشیوع بیماری زنگ جارویی زرشک در روستاهای “خوان” و “نوقند” شهرستان در میان توسط اعضای شبکه مراقبت و پیش‌آگاهی باغ‌های استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۶۷۸ هکتار باغ‌های شهرستان‌های درمیان، بیرجند و زیرکوه آلوده به بیماری است و شیوع این بیمار از سال ۱۳۸۵ بوده است.

این گزارش می‌افزاید، خشکسالی ۱۷ ساله و افزایش ناگهانی رطوبت بین درختان بر اثر بارندگی‌های کوتاه‌مدت، بر میزان قدرت پیشروی این بیماری اضافه کرده است، به‌طوری که با تداوم خشکسالی در این استان، درختان به مرور زمان ضعیف شده و قدرت خود را از دست می‌دهند و زمینه شیوع انواع آفات و بیماری‌های درختان فراهم می‌شود.

در این خبر، علائم بیماری شامل ظهور لکه‌های زرد یا نارنجی رنگ روی سطح برگ، ساقه‌های جوان و میوه‌ها در ابتدای شروع بیماری اعلام شده و آمده است: با پیشرفت بیماری علائم جارویی شدن در درختان ظاهر می‌شود و در راستای کنترل بیماری اقداماتی نظیر: پایش مستمر باغ‌های زرشک در تمام نقاط استان، برگزاری کمیته فنی حفظ نباتات، تهیه و ارسال دستورالعمل راهکارهای کنترل بیماری، برگزاری کلاس‌ها، کارگاه‌های آموزشی و ویدئو کنفرانس‌ها و استفاده از نیروهای بسیج سازندگی صورت گرفته است. همچنین عملیات مبارزه شامل ۲۰۸ هکتار مکانیکی (هرس) و ۳۸۴ هکتار شیمیایی در باغات زرشک استان انجام شده است.

همچنین به همین منظور نیز طرح کنترل بیماری زنگ جارویی زرشک تدوین و جهت تأمین اعتبار به دبیرخانه کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات کشاورزی استان ارائه شده است.

گفتنی است، ایران نخستین تولیدکننده زرشک در جهان است و در این میان استان خراسان جنوبی با ۱۴ هزار و ۶۵۷ هکتار باغ زرشک، ۹۸ درصد زرشک تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.