ابهام در تحقق درآمد نفتی دو ماه اول سال

|
0 دیدگاه

مجموع درآمدهای حاصل از فروش نفت فرآورده‌های نفتی در ۲ ماهه اول امسال ۶۷۲ میلیارد تومان که حدود یک دهم درآمد فروش نفت و فرآوردهای نفتی در ۲ ماه سال گذشته و یک بیستم رقم مصوب بودجه امسال است.

جزئیات بخش مالی و بودجه دولت در دو ماهه اول امسال در گزارش بخش مالی و بودجه دولت از سوی بانک مرکزی منتشر شد.

براساس این جداول، مجموع درآمدهای دولت در دو ماهه اول امسال ۱۳ هزار و ۳۸۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸٫۹ درصد افزایش داشته است،البته پیش‌بینی عملکرد دو ماهه امسال در بودجه سال جاری ۲۶ هزار و ۷۳۳ میلیارد تومان بوده است.

درآمدهای مالیاتی در دو ماهه اول امسال ۱۱ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان بوده که ۵ هزار و ۷۸۶ میلیارد تومان نسبت به پیش‌بینی بودجه، عدم تحقق نشان می‌دهد. سایر درآمدها نیز هزار و ۵۳۵ میلیارد تومان بوده است.

در بخش پرداخت‌های هزینه‌ای جاری عملکرد دو ماهه ۲۲ هزار و ۶۲۴ میلیارد تومان گزارش شده که سهم پرداخت‌های هزینه ملی ۲۱ هزار و ۹۰۷ میلیارد تومان و پرداخت‌های هزینه‌ای استانی ۷۱۷ میلیارد تومان است. دولت در دو ماهه امسال ۳ هزار و ۲۳۳ میلیارد تومان تنخواه‌گردان برای اعتبارات هزینه‌ای دریافت کرده است.

در بخش تراز عملیاتی عملکرد دو ماهه ۷۲۰ میلیارد تومان بوده در حالی که بر اساس بودجه مصوب در دو ماهه اول باید ۱۳ هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان وصول می‌شده است.

پرداخت‌های عمرانی که به عنوان تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (پرداخت‌های عمرانی)‌ در گزارش قید شده، اعتباری دریافت نکرده و در واقع تخصیص اعتبارات عمرانی در دو ماهه اول امسال صفر بوده است. تنخواه‌گردان برای اعتبارات عمرانی ۳ میلیارد و  ۵۰۰ میلیون تومان است.

در دو ماهه امسال مجموع دولت از واگذاری‌ دارایی‌های مالی (درآمد ناشی از فروش اموال و شرکت‌های دولتی)، با ۵۰٫۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل ۱۱ هزار و ۹۱۳ میلیارد تومان برآورد شده که با توجه به عدم واگذاری شرکت‌های جدید در سال گذشته به نظر می‌رسد بخش عمده این درآمد ناشی از وصول اقساط واگذاری‌های سال‌های قبل بوده است.

نکته عجیب و قابل تأمل در این گزارش، منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی است. به طوری که مجموع درآمدها از محل نفت و فرآورده‌های نفتی در دو ماهه امسال ۶۷۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان بوده در حالی که در دو ماهه سال ۹۴، این درآمدها ۶ هزار و ۲۶۲ میلیارد تومان و دو ماهه سال ۹۳، هشت هزار و ۵۷ میلیارد تومان بوده است.

این در حالی است که رقم مصوب درآمدهای نفت و فرآورده مصوب در قانون بودجه ۹۵ بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

در ادامه گزارش منابع حاصل از ارزش نفت خام ۳۰۷ میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان است و منابع حاصل از فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی ۲۴۰ میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان محاسبه شده است.

به گفته مسئولان وزارت نفت صادرات نفت خام پس از برجام افزایش قابل توجهی داشته است اما مشخص نیست چرا منابع حاصل از فروش نفت به حساب واریز نشده و در خزانه منظور نشده است.

*ارقام به میلیارد تومان

ابهام در تحقق درآمد نفتی دو ماه اول سال +جدول
به نظر می‌رسد این کاهش درآمد نفتی با وجود افزایش صادرات نفت به حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز، به دلیل عدم امکان وصول درآمد ناشی از فروش است.

اما در مقابل وقتی درآمد نفت در دو ماهه اول سال ۹۴، ۹۳، ۹۲ و ۹۱ را که اتفاقا نفت خام ایران در آن دوره تحریم بود را برسی کنیم به ترتیب ۴ هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان، ۶ هزار و ۸۹۴ میلیارد تومان، ۳ هزار و ۵۶۲ میلیارد تومان و ۵ هزار و ۵۴۹ میلیارد تومان بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.