باید مراقب تبعات تورمی این برنامه باشیم

اجرای یکسان سازی نرخ ارز از زمستان امسال

|
0 دیدگاه

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی، برنامه دولت را اجرای یکسان سازی نرخ ارز در زمستان امسال اعلام کرد و گفت: این برنامه نیازمند منابع مالی کافی برای اجرا، ارز کافی و اجرایی شدن ساز و کارهای انتقال پول و ارز به کشور است.

«حسین میرشجاعیان حسینی» امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته دولت، در پاسخ به ایرنا درباره برنامه دولت برای یکسان سازی نرخ ارز افزود: این برنامه باید با دقت کامل انجام شود، زیرا می تواند تبعات تورمی در داخل اقتصاد به دنبال داشته باشد.
به گفته این مقام مسئول، باید در این زمینه به گونه ای عمل شود که یکسان سازی ارز با ثبات باشد و پس از گذشت چند هفته آثار آن از بین نرود.
وی بیان داشت: زمانی می توان گفت نرخ ارز به تعادل رسیده که لازم نباشد دولت در این بازار به صورت فعال دخالت کند.
میرشجاعیان ادامه داد: یکسان سازی نرخ ارز باید زمانی اجرا شود که بتوانیم آن را تداوم ببخشیم و از نقطه تعادل خارج نشویم؛ ضمن آنکه این نرخ در مسیر بلندمدت خود قرار بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه یکسان سازی نرخ ارز، کالاهای نهایی مصرفی وارداتی و کالاهای واسطه ای مبادلاتی را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: باید مراقب باشیم اجرای این برنامه تورم شدید را به وجود نیاورد.
معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان ساخت: بطور مسلم، پس از اجرایی شدن این برنامه شاهد افزایش تورم خواهیم بود اما اینکه روی چه نرخی بسته شود بسیار مهم است.
میرشجاعیان با اشاره به شکاف ۱۵ تا ۱۶ درصدی کنونی نرخ ارز رسمی و غیر رسمی، ادامه داد: همین مساله بسیار امیدوارکننده است، به همین دلیل با احتیاط و حوصله در اجرای این برنامه حرکت می کنیم تا با شکست مواجه نشود.
ادامه دارد …

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.