ارتقای کمی و کیفی آب شرب ۱۰ شهر و ۱۰۰ روستا با بهره‌برداری از سد کوچری

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از بهره برداری از سد کوچری خبر داد و گفت: با بهره برداری از این پروژه و سامانه های انتقال آن شاهد ارتقای کمی و کیفی آب شرب ۱۰ شهر و ۱۰۰ روستا خواهیم بود.

خسرو ارتقایی در نشستی خبری اظهار داشت: فردا با حضور ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو، سد کوچری در جنوب غربی شهرستان گلپایگان به بهره برداری می رسد.

وی افزود: این سد که ظرفیتی بالغ بر ۲۰۷ میلیون مترمکعب برای ذخیره آب دارد، با احداث مجموعا ۲۷۰ کیلومتر خط انتقال، تونل، بلوک های بتنی و خطوط لوله، بخشی از نیاز آب شرب ۱۰ شهر و ۱۰۰ روستا در سه استان اصفهان، قم و مرکزی را تأمین خواهد کرد و با بهره برداری از این پروژه، شاهد ارتقای کمی و کیفی آب شرب در شهرها و روستاهایی خواهیم بود که تا پیش از این، آب شرب‌شان از چاهها تأمین می شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه “در مجموع در این پروژه ۵۶ کیلومتر تونل حفاری شده”، گفت: مجموع هزینه های لازم برای اجرای پروژه سد کوچری و تونل های آنتقال آب از سرشاخه های دز به حوزه قمرود، ۹۰۰ میلیارد تومان بود که تا امروز ۷۷۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود: همچینن ۴۰۰ میلیارد تومان از سوی شرکت اب منطقه ای قم برای احداث خطوط انتقال آب شرب به شهرها و روستاهای این استان هزینه شد.

ارتقایی مجموع پیشرفت فیزیکی این پروژه را ۹۵ درصد عنوان کرد و گفت: از اواخر اسفند ۸۹ تونل های انقتال آبی که احداث شده بود برای انتقال مورد استفاده قرار گرفت و زا اسفند سال ۹۲ نیز با آبگیری بخشی از مخزن سد کوچریف از این مخزن برای تأمین آب شرب شهرها و روستاهای هدف استفاده شده است به طوری که در سال گذشته میزان آبگیری مخزن سد کوچری ۲۳ میلیون مترمکعب و در سال جاری این رقم ۶۰ میلیون مترمکعب بود که امیدواریم سال آینده در صورت بارش مناسب باران بتوانیم میزان آبگیری سد را به ۲۰۰ میلیون مترمکعب برسانیم.

وی ادامه داد: با آبگیری سد کوچری، روستایی که با همین نام در مخزن سد قرار گرفت غرق شد و با پرداخت متوسط ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان به هر خانوار، ۱۳۰ خانواری که در این روستا ساکن بودند به گلپایگان منتقل شدند و مقرر شده تا بنیاد مسکن اقدام به واگذاری منزل مسکونی و زمین زراعی به این خانواده ها کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.