از بازرسی بازار تا پلمپ کارخانه های غیر استاندارد

|
0 دیدگاه

اقدامات اداره‌کل استاندارد استان تهران، از زمان روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، در سه بخش اقدامات استانداردسازی، پروژه‌های تحقیقاتی و اقدامات آموزش و فرهنگسازی قابل تقسیم است.

به نقل از روابط عمومی اداره کل استاندارد استان تهران، عملکرد این اداره در ۳ سال گذشته دولت یازدهم اعلام شد.

در بخش استانداردسازی می‌توان به بازرسی از ۱۵هزار و ۶۷۷ مخزن CNG در۲۰۰۰ اتوبوس ناوگان حمل و نقل شهری و انهدام دوهزار و ۵۶۵ مخزن غیراستاندارد، استانداردسازی ۱۸۰ جایگاه CNG و ۱۸هزارمخزن CNG، استانداردسازی ۵۰۷۱۷ نازل سوخت، بازرسی ۱۴۴هزار بازرسی و استانداردسازی و صدور گواهی ایمنی و عملکرد ۴۸هزار آسانسور و بازرسی از ۱۵۰۰ آسانسور اماکن عمومی و دولتی، استانداردسازی ۷۵۰۰ تجهیز بازی و پلمب ۵۶۰ تجهیز وجمع آوری ۱۱ شهربازی در سطح استان، انجام ۶۱هزار مورد بازرسی از مراکز عرضه در استان، استانداردسازی تولیدات ۳۸۵۳ واحد تولیدی، صدور ۸۱۷۳ پروانه کاربرد علامت استاندارد، تدوین ۱۶۶۱ استاندارد ملی برای کشور، تاسیس ۵ کمیته فنی متناظر با ایزو، استانداردسازی ۴۲ میدان میوه و تره‌بار در ۲۲ منطقه، اخذ گواهینامه استاندارد بین‌المللی ISO 17025 توسط آزمایشگاه‌های اداره‌کل ، اشاره کرد.

کارشناسان استاندارد طرح‌های تحقیقاتی کاربردی بسیار مهمی را به نتیجه رساندند که به این شرح است :

طرح پژوهشی افزودنی سوخت جهت کاهش آلاینده‌های خودرو و مصرف سوخت

در این طرح که فاز اولیه آن با انجام آزمایشات درجا و پس از پیمایش بر روی انواع خودروهای سواری و دیزلی به اتمام رسیده‌است، نتایج حاکی از بهبود نسبی کاهش آلاینده HC پس از پیمایش ۱۴۲۸ کیلومتر در خودروی دیزلی ایسوزو به میزان حدود ۷۰درصد بوده‌است؛ همچنین در همین میزان پیمایش، آلاینده‌های co وco2 نیز در این نوع خودرو درصدهای کاهش معادل ۴۰ تا ۶۰ درصد داشته‌اند. در این بین پارامتر O2 تولیدشده افزایشی معادل ۵درصد داشته است.

بررسی ویژگی‌های کیفی آب آشامیدنی استان تهران ( اندازه‌گیری نیترات و نیتریت موجود در آب)

این طرح  در چند سال‌ بطور مکرر اجرا شد، اما در آخرین بررسی در اردیبهشت و خرداد ۹۴، تعداد ۷۸ نمونه از کلیه مناطق استان تهران گرفته و فاکتورهای ملزوم در استاندارد ملی مربوطه (مانند نیترات و برخی فلزات سنگین) بررسی شد؛ که وضعیت کیفی بسیار بهبود پیدا کرده بود و تنها مغایرت‌های جزئی تنها در برخی از مناطق وجود داشت.

ردیابی روغنهای گیاهی ( پالم ) در فراورده‌های لبنی

در این طرح تعداد ۱۳۱ نمونه انواع فراورده‌های لبنی از نظر وجود چربی گیاهی (پالم) مورد آزمون قرار گرفت که تنها در یک نمونه چربی گیاهی مشاهده شد.از آنجا که این طرح در سال ۹۲ نیز انجام شده بود ، در مقایسه با آن ، با پیگیری‌های بعمل آمده ،کاهش چشمگیری (۸دهم درصد) در استفاده از چربی گیاهی در فراورده‌های لبنی دیده شد.

شناسایی گونه ماهی تن در کنسرو ماهی تن

در این طرح به بررسی احتمال استفاده از سایر ماهی‌ها (بجز گروه تن ماهی‌ها) در تولید کنسر تن ماهی توسط برخی تولیدکنندگان سودجو پرداخته شد و در نتیجه آ« ، از میان ۴۰ نمونه مور بررسی در ۱۴ نمونه ، عدم مغایرت مشاهده شد و متعاقب آن کنترل‌های تکمیلی در دستور کار قرار گرفت.

سنجش کمی و حجمی فراورده های مشمول استاندارد اجباری

در سال‌های ۹۴-۹۱ تعداد۲۹۷۹ بسته انواع مواد غذایی ، شوینده ، شیمیایی و سلولزی از نظر مقدار وزن و حجم اعلام شده از سوی تولیدکننده مورد بررسی قرارگرفت که حدودا در ۱۰درصد کل نمونه‌ها مغیرت وجود داشت.

بررسی قابلیت زیستی ( شمارش زنده) باکتری های پروبیتیک در فراورده های لبنی

در این طرح ۱۷ نمونه انواع ماست پروبیوتیک از مراکز عرضه خریداری و جهت آزمون قابلیت زیستی ( شمارش باکتری‌های پروبیوتیک زنده ) مورد بررسی قرار گرفت و از آنجا که باید در این گونه فراورده‌ها ، در طول تاریخ انقضاءشان دارای ۱۰۶ باکتری زنده در هر گرم باشند ؛ پس از بررسی‌ها ، مشخص شد در ۹ نمونه میزان باکتری‌ها کمتر از حد مجاز بود ؛ متعاقبا اقدامات با تذکرات و رهنمودهای لازم به  واحدهای استانی و ادارات‌کل استانی داده شد.

اندازه گیری سموم ( آفلاتوکسین‌ها ) در انواع شیر پاستوریزه و فرادما

در این طرح ۷۲ نمونه انواع شیر پاستوریزه و فرادما را از نظر آفلاتوکسین نوع M1 بررسی و در ۱۹ نمونه مغایرت مشاهده شد. بعد از مطرح شدن این مسئله با واحدهای نظارتی مانند دامپزشکی و مسئولین کنترل کیفیت واحدهای تولیدی ، و پس از انجام پایش دو ماهه که در آن ۶۰۰ نمونه شیرخام مورد بررسی قرار گرفت ، با ردیابی و شناخت عوامل مخل ، و حذف آن ، کیفیت شیر در کلیه واحدهای تولیدی استان تثبیت و بهبود یافت.

مطالعه ژنتیکی کیفی جهت تشخیص نوع دام در فراورده‌های ژله‌ای

در این طرح ۳۰ نمونه از انواع فراورده‌های ژله‌ای نظیر پاستیل ، دسرژله‌ای و پودر ژله برای تعیین نوع منشا دام مورد استفاده در فرمولاسیون آنها مورد بررسی قرار گرفت که خوشبختانه منشا دام مورد استفاده در کلیه نمونه‌ها از حیوانات حلال گوشت بود.

طرح ارزیابی ۱۵۰ مرکز خدمات پس از فروش خودروهای داخلی و خارجی

در این طرح وضعیت خدمات پس از فروش نمایندگی‌های عرضه‌کننده خودرو به مدت دو سال در سطح استان تهران به صورت انتخاب تصادفی ، در سال ۹۲ از ۱۵۰ نمایندگی ( مشتمل بر ۱۰۰ نمایندگی از خودروسازان داخلی و ۵۰ نمایندگی خودروهای وارداتی) و در سال ۹۳ از ۶۷ نمایندگی مجاز ( مشتمل بر ۳۴ نمایندگی از خودروسازان داخلی و ۳۳ نمایندگی خودروهای وارداتی) بازدید و ارزیابی مجدد انجام شد . و در نتیجه آن مشخص شد بیشترین علت مراجعه بابت سرویس‌های ادواری بوده‌است. نهایتا در جلسه‌ای در سازمان ملی استاندارد ایران و با حضور رییس سازمان و خودروسازان  موارد بررسی و تدابیر لازم اتخاذ شد.

طرح سنجش عیار طلا در استان و افزایش کیفی ۱۴درصدی عیار مصنوعات طلا

این طرح در سال ۹۴ با انجام بازرسی از واحدهای صنفی عرضه‌کننده مصنوعات طلا در استان تهران و ۲۵۰۰ مورد نمونه‌برداری از این واحدها شروع شد و نتایج حاصل از آزمون نمونه‌ها ، مطابق با استانداردهای ملی مربوطه ، در مقایسه با سال‌های ۹۳-۹۲ ، رشد و ارتقای ۱۴درصدی در انطباق عیار مصنوعات طلا با استاندارد ( عیار ۷۵۰ ) را نشان داد.

ارزیابی صحت آزمون‌های آزمایشگاه‌های دارای تجهیزات حساس از طریق CRM

در این طرح اداره‌کل استاندارد استان تهران به منظور صحه‌گذاری نتایج آزمون آزمایشگاه‌های همکار خود ، اقدام به تهیه دو نمونه CRM (مواد مرجع گواهی شده) ، جهت کنترل فلزات سنگین و آفلاتوکسین نوع M1 نمود ؛ که در مجموع تعداد ۱۴ نتیجه آزمون آزمایشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و سپس در صورت وجود اختلاف ، موارد عدم انطباق جهت بررسی و رفع آن به آزمایشگاه مربوطه اعلام شد.

اقدامات انجام شده در بخش آموزش و فرهنگ‌سازی اقدامات موثری نظیر آموزش همگانی (حضور کارشناس در سراهای محلات مناطق مختلف تهران، در برنامه های آموزشی در رسانه‌های تصویری و در کمپین آشنایی با استاندارد جهت ارایه مباحث کلی در خصوص استاندارد)، آموزش کودکان (حضور کارشناس در مهدهای کودک برای ارایه مباحث استاندارداری درخور فهم کودکان، برپایی نمایشگاه کودک و استاندارد در هفته استاندارد و چاپ و توزیع ۶عنوان کتاب آموزشی در ۵۰ هزار نسخه)، آموزش دانش‌آموزان (حضور کارشناس در مدارس، بازدید دانش آموزان از آزمایشگاه‌های کشور)، آموزش برون سازمانی شامل آموزش ۱۶۰هزار نفر-ساعت برای مسئولین کنترل کیفیت، کارشناسان استاندارد و کارکنان شاغل در آزمایشگاه‌ها و شرکت‌های بازرسی همکار استاندارد بوده‌است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.