استفاده شرکتهای ایرانی از تسیهلات بانک چین

|
0 دیدگاه

بر اساس تفاهم نامه امضا شده بین ایران و بانک توسعه چین (سی.دی.بی)، بخش دولتی و خصوصی ایران می توانند بدون محدودیت در تعداد پروژه ها، از تسهیلات این بانک استفاده کنند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران و بانک توسعه چین (سی.دی.بی) به منظور تامین اعتبارات مالی لازم جهت اجرای طرح های اقتصادی، بویژه طرح های زیربنایی، یادداشت تفاهم امضا کردند.

این سند همکاری در چارچوب توسعه مناسبات همکاری های اقتصادی و در پایان شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در شهر پکن توسط «محمد خزاعی» معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و «جانگ شوگوان» (Zhang Xuguang) معاون بانک توسعه چین امضا شد.بر اساس این سند، بانک چینی بدون محدودیت در اجرای تعداد پروژه ها، تا سقف ۱۵ میلیارد یورو برای طرح های مصوب، تامین اعتبار خواهد کرد.

همچنین بر این اساس، بخش های خصوصی نیز می توانند از اعتبارات مالی این بانک که هدف از اعطای آن اجرای پروژه های عمرانی، زیربنایی، تولیدی، صنایع، صنایع مادر، کشاورزی، پارک های صنعتی، بهداشت و درمان، نفت، گاز و پتروشیمی است، بهره مند شوند.

براساس توافق صورت گرفته، طرفین تاکید کردند که با سرعت بخشیدن به کارها، ظرف سه ماه آینده تفاهم نامه امضا شده را اجرایی کرده و قراردادهای مربوطه را نیز نهایی سازند.

گفتنی است روش کار در اعطای اعتبارات مالی به بخش های دولتی و خصوصی کشور بر اساس سند امضا شده به این شکل خواهد بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی پس از طی شدن فرایند قانونی هر یک از پروژه ها، آنها را به بانک توسعه چین معرفی و بانک نیز موظف به تامین اعتبارات مالی لازم بر اساس مصوبات و توافق صورت گرفته است.

لازم به ذکر است: دیروز (سه شنبه) نیز «محمد خزاعی» و «سون پینگ»(sun ping) معاون بانک صادرات و واردات چین (اگزیم بانک) یادداشت تفاهم دیگری را با هدف تمهید شرایط تامین مالی پروژه های اقتصادی و زیربنایی و بسط و تعامل همکاری های دوجانبه امضا کردند.

نمایندگان «اگزیم بانک» چین و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران خرداد ماه امسال در تهران فرآیند تامین منابع مالی و فایناس پروژه خط سریع السیر راه آهن تهران – مشهد را مورد بررسی قرار داده بودند و در این یادداشت تفاهم نیز قرار شد «اگزیم بانک» اولین اعتبارات مالی خود را به این طرح اختصاص دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.