نقدینگی یک‌باره ۱۰۰هزار میلیارد تومان شد!

“اشتباه فاحش” در جدول برنامه ششم

|
0 دیدگاه

به نظر می‌رسد لایحه برنامه ششم توسعه در کنار ایرادات محتوایی اساسی، در خصوص آمار و ارقام هم دچار کم‌دقتی باشد. در ویرایش جدید این لایحه رقم نقدینگی در یک اشتباه فاحش ۱۰۱هزار میلیارد تومان درج شده است.

اشکالات متعدد لایحه برنامه ششم توسعه در پایان سال گذشته سبب شد ــ برای اولین بار طی ۷۰ سال عمر برنامه‌ریزی توسعه ــ یک لایحه برنامه پنج‌ساله به‌کلّی رد شود.

دو هفته پیش شاهد بودیم که «اصلاحیه» دیگری از این برنامه توسط رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی به مجلس فرستاده شد. کارشناسان معتقدند اشکالات مبنایی و جدی گذشته کماکان به‌قوت خود باقی است. بنابر نظر کارشناسان اساس این اشکالات این است که قوه مجریه به این لایحه و الزامات تدوین آن ــ از جمله اسناد بالادستی و مؤلفه‌های بومی ایرانی و اسلامی ــ کم‌اعتقاد است.

در تأیید این اشکال، می‌توان ایراداتی را در «اصلاحیه» جدید لایحه برنامه سراغ گرفت که باز هم تاکنون سابقه نداشته است. حتی به نظر می‌رسد در «اصلاحیه» این سند بالادستی اعداد و ارقام  ــ که باید مبنای کار ۵ساله کل کشور قرار گیرد ــ حتی یک بار با دقت مرور نشده که اشکالی بر آن وارد نباشد، این مثال نشان می‌دهد ارقام دیگر جدول هم با دقت کافی تنظیم نشده و شاید قابل اعتماد نباشد.

برای مثال میزان نقدینگی کل کشور در سالهای ۹۴ و ۹۹ به‌میزان ۱ به ۱۰ دچار اشکال است. در حالی حجم نقدینگی در کشور در پایان سال ۹۴ از مرز ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته که در جدول لایحه برنامه ششم توسعه این رقم در یک اشتباه فاحش و بی سابقه ۱۰۱هزار میلیارد تومان درج شده و بر اساس همین اشتباه، رقم نقدینگی در سال ۹۹ هم ۲۳۲هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

تصاویر زیر را ببینید:

تصویر صفحه اول «اصلاحیه» برنامه ششم که نقدینگی سال ۹۴ را ۱۰۱۷هزار میلیارد ریال اعلام می‌کند و انتظار دارد این رقم در سال ۹۹ به ۲۳۲۷هزار میلیارد ریال برسد

 

جدول نقدینگی براساس آمار بانک مرکزی که نقدینگی موجود در اسفند ۹۴ را ۱۰۱۷۳هزار میلیارد ریال می‌داند؛ یعنی ۱۰ برابر جدول اصلاحیه برنامه توسعه!

این‌گونه اشکالات نشان می‌دهد دولت در تدوین این «اصلاحیه» نیز دقت کافی به‌کار گرفته نگرفته و دغدغه کارشناسان مبنی بر «عدم اعتقاد دولت به ارائه یک برنامه دقیق» امری جدی است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.