اشتغالزایی ۱.۶ میلیون نفری ۱۰۳ هزار تعاونی فعال در کشور

|
0 دیدگاه

معاون امور تعاون وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ۱۰۳ هزار واحد فعال تعاونی گفت:تعاونی‌های ایران از نظر ارزش افزوده و رشد اقتصادی سهم بسزایی در تولید ملی دارند و سالانه نزدیک به ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار بازدهی اقتصادی ایجاد می‌کنند.

سید حمید کلانتری ، معاون امور تعاون وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با حضور در همایش ملی و بین المللی اشتغال و مهارت آموزی با اشاره به اینکه ناهمانگی نظام آموزش عالی با نظام تقاضا از دلایل مهم در عدم جذب فارغ التحصیلان در بازار است گفت:خروجی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید به‌گونه‌ای باشد که افراد پس از دوره‌های مهارتی در بازار کار دارای شغل باشند.

کلانتری با بیان اینکه  در حال حاضر بیشتر فارغ‌التحصیلان دوره‌های فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار نمی‌شوند اظهار داشت: اگر بین خروجی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و شرکت‌های تعاونی پیوند و ارتباط شکل بگیرد مثمر ثمر خواهد بود.

معاون امور تعاون وزیر کار با اشاره به پیش‌بینی ۶۰۰ هزار نفر ساعت آموزش مهارتی برای فارغ التحصیلان تعاونی گفت: در صدد هستیم این دوره‌های آموزشی را تا سقف ۱٫۵میلیون نفر در سایر گرایش‌ها گسترش دهیم.

کلانتری با اشاره به اینکه آموزش در تشکیل بنگاه‌های تعاونی موثر است افزود: آموزش سازوکار ساختاریافته‌ای برای پایدار کردن مهارت‌آموزان فنی و حرفه‌ای در قالب یک اشتغال پایدار است و موجب ارتقای کیفیت و بهره‌وری در تعاونی‌ها می‌شود.تعاونی‌ها با آموزش متبلور می‌شوند و می‌توانند در جهت بهره‌برداری هرچه بیشتر برای ارتقاء اعضای خود اقدام کنند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی‌ها نهادهای مردمی هستند که سرمایه‌های کوچک مردم را در کنار هم جمع می‌کنند و در قالب یک تشکل بزرگ‌تر هم‌افزایی می‌آفرینند در نتیجه موجب تولید در مقیاس بالاتر، صرفه‌جویی در اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعی می‌شود.

کلانتری بیان کرد: تعاونی‌های ایران از نظر ارزش افزوده و رشد اقتصادی سهم بسزایی در تولید ملی دارند و سالانه نزدیک به ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار بازدهی اقتصادی و ارزش افزوده ایجاد می‌کنند.

وی پایان از وجود ۱۰۳ هزار واحد فعال تعاونی در کشور خبر داد و گفت: این تعداد تعاونی یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرده‌اند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.