اشتغال و ارتقای مهارت‌های شغلی اولویت برنامه‌ریزی برای جوانان است

|
0 دیدگاه

معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: اولویت برنامه‌ریزی برای جوانان، اشتغال و ارتقای مهارت‌های شغلی، کاری و زندگی، اوقات فراغت، پیشگیری و درمان آسیب‌های اجتماعی است.

محمدرضا واعظ مهدوی در حاشیه برگزاری سومین گردهمایی مسئولان امور جوانان استان‌ها که در دیزین برگزار می‌شود، گفت: به طور کلی در جامعه محورهای برنامه‌های توسعه حمایت از تولید، سرمایه‌گذاری، اشتغال، حراست از سرمایه انسانی جوان است. سایر بخش‌ها از این موضوع اهمیت کمتری دارند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: توجه به نسل جوان و نیازهای آنان، برنامه‌ریزی برای رشد و اعتلای نسل جوان موضوعی بسیار پراهمیت است. ساختارهایی که آینده‌نگری را مدنظر دارند، بیش از همه به شکل‌گیری سرمایه انسانی در کودکان، نوجوانان، جوانان و ارتقای مهارت‌های انسانی اجتماع و دانش کمک می‌کنند. کودکان مهم‌ترین گروه سنی هستند که آینده ساختار اجرایی کشور را شکل می‌دهند. کودکی در شکل‌دهی به شخصیت، گرایش‌ها، رفتارها و خلاقیت اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از برنامه‌ریزان برای کاهش خشونت و رشد و گسترش مراودات اجتماعی و به طور کلی اخلاق اجتماعی، سرمایه‌گذاری روی کودکان را کارآمد تشخیص می‌دهند.

معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه آینده کشور را جوانان می‌سازند، تصریح کرد: نظام‌های برنامه‌ریزی به این موضوع توجه می‌کنند. اگر امید به زندگی ۸۰ سال است، سرمایه‌گذاری روی افراد ۲۵ ساله موجب می‌شود که بتوان از ۵۰ تا ۶۰ سال از توانایی افراد بهره برد.

واعظ مهدوی اضافه کرد: توجه به ارتقای کیفیت زندگی و سطح رفاه اجتماعی برای تمام اقشار جامعه اهمیت دارد، اما توجه به این موضوع برای جوانان موجب بازدهی بیشتر این گروه سنی می‌شود. امروزه در برنامه‌ریزی اجتماعی به اشتغال جوانان بسیار توجه می‌شود و اشتغال آنان با بیمه و تامین اجتماعی عجین شده است. جوانان قدرت کار بیشتری دارند و هزینه‌های کمتری صرف می‌کنند. بنابراین بخشی از درآمد خود را برای دوران کهنسالی و پوشش مخاطرات اجتماعی هزینه می‌کنند.

معاون سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: تولید، محور سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. ارتقای تولید، تولیدمحوری، اصلاح الگوی مصرف، تمایل به مصرف کالاهای ملی و رشد اقتصادی از جمله بخش‌های مورد توجه در اقتصاد مقاومتی است. مهم‌ترین قشری که باید هدف این سیاست‌ها قرار گیرند، جوانان هستند.

واعظ مهدوی با اشاره به بیمه بیکاری، گفت: متاسفانه ساختار بیمه بیکاری به گونه‌ای است که شامل کسانی می‌شود که قبلا شاغل بودند و اکنون بیکار شده‌اند و این بیمه جوانان را پوشش نمی‌دهد.

وی اضافه کرد: مهارت‌های اجتماعی و شغلی و به طور کلی توانایی کار در بازار و شناخت مناسبات اقتصادی مثل ایجاد شرکت‌ و بازاریابی نیاز به تجربیاتی دارد که جوانان فاقد اینگونه تجربه‌ها هستند. بنابراین آشنا کردن آنان با این مناسبات و شکل‌دهی به فضاهایی که زمینه حضور آنان در بازار اشتغال و کار را فراهم می‌کند، از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

معاون سازمان برنامه و بودجه افزود: دستگاه‌ها و سازمان‌های متعددی عهده‌دار این حوزه هستند. نظام آموزش و پرورش به طور کلی با هدف ارتقای دانش و سرمایه انسانی شکل گرفته است. هنرستان‌ها و واحدهای کار و دانش علاوه بر آموزش نظری، وظیفه ارائه آموزش‌های مهارتی را بر عهده دارند. فنی و حرفه‌ای سازمانی است که ارتقای مهارت‌های شغلی نیروی کار را عهده‌دار است. دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای نیز به تربیت تکنسین می‌پردازند. هدف دانشگاه علمی کاربردی و سایر دانشگاه‌ها آموزش و ارتقای توان جوانان است. در این میان ارتباط آنان با بازار اشتغال اهمیت زیادی دارد و خلاقیت و ابتکار معمولا در چنین جوانانی یافت می‌شود.

واعظ مهدوی با اشاره به فعالیت‌های سمن‌ها گفت: یکی از زمینه‌های مهم میدان دادن به فعالیت‌های اجتماعی جوانان در قالب حمایت از ایجاد سازمان‌های مردم‌نهاد است. مطالعات و تجربیات نشان می‌دهد که فعالیت نسل جوان در این موسسات هم به ارتقای مهارت‌های آنان می‌انجامد و هم به تدریج موجب آشنایی جوانان با فضای اجتماعی و کسب و کار می‌شود و هم استفاده از انرژی وافر آنان در حوزه اجتماعی را فراهم می‌کند. آنان می‌توانند از این طریق به فعالیت‌هایی مانند کمک به فقرا، بیماران و حفظ محیط زیست بپردازند.

وی اضافه کرد: سازماندهی جوانان در قالب سمن‌ها بر ارتقای ظرفیت‌های آنان بسیار مهم است. یکی از برنامه‌های مهم ما حمایت از رشد سمن‌هاست. بر اساس گزارش وزارت ورزش و جوانان تعداد سمن‌ها از ابتدای سال جاری از ۵۰ سازمان مردم نهاد به ۱۵۰۰ سمن ارتقا یافته است و در واقع ۳۰ برابر شده است.

مهدوی در ادامه گفت : یکی از برنامه های در دست اجرا این است که مدیران استانی سازمان برنامه و بودجه در جمع سازمان‌های مردم نهاد حاظر شوند و با آنها به تعامل بپردازند.

وی درباره اهمیت توجه به آسیب های اجتماعی گفت : مسائل جوانان با رویکرد اسیب های اجتماعی نباید رویکرد محوری قرار گیرد؛ چرا که اشتغال، ظرفیت سازی، توانمند سازی و افزایش مهارتها باید در اولویت باشد. پیشگیری از آسیب‌ها ی اجتماعی در بلند مدت حاصل می‌شود. البته کسانی که دچار آسیب‌های اجتماعی می‌شوند، باید مورد توجه قرار گیرند.

معاون سازمان برنامه و  بودجه با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در حوزه اجتماعی به معنای اقتصاد تاب آوری است، گفت: تاب‌آوری یعنی توانمند سازی؛ بنابراین پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به معنای ارتقای تاب‌آوری به وسیله توانمند سازی، ارتقای مشارکت‌های اجتماعی و استفاده از انرژی جوانان در فعالیت‌های مختلف است.

وی در ادمه گفت: بوجه معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مربوط به برنامه ریزی برای جوانان در زمینه‌هایی مانند حمایت از سازمان های مردم نهاد است، این معاونت معضلات  مختلف در حوزه جوانان را رصد می‌کند و جهت می‌دهد و در راستای دستیابی به اهداف توانمند سازی جوانان تلاش می کند. ما باید برای این موضوع بودجه بیشتری تامین کنیم؛ هرچند که دولت با محدویت‌هایی در زمینه بودجه مواجه است.

وی با اشاره به  بودجه حوزه جوانان در سال جاری اظهار کرد: بودجه ساماندهی امور جوانان ۳۱۵ میلیارد ریال است. بودجه پژوهش‌های کاربردی جوانان ۳۹ میلیارد ریال است. اعتبار برنامه‌های اجتماعی و هدایت امور  فرهنگی وتربیتی جوانان ۱۲۴ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.