اعضای بانک توسعه زیر ساخت آسیا افزایش می یابد

|
0 دیدگاه

با افزایش شمار اعضای بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) که جمهوری اسلامی ایران نیز عضو هیات موسس آن است، کل اعضای بانک به ۹۰ عضو خواهد رسید.

طبق تصمیماتی که قبلا گرفته شده است هم اکنون این بانک ۵۷ عضو موسس و غیرموسس دارد و تا سال ۲۰۱۷ میلادی با افزوده شدن دیگر کشورها حدودا بانک ۹۰ عضو خواهد داشت.
در همایش موسسه داران این بانک که در پکن جریان دارد، اعلام شد که کار رسیدگی به درخواست ۳۰ کشور دیگر برای عضویت در بانک از ماه سپتامبر (شهریور – مهر) آغاز خواهد شد.
این بانک دسامبر (آذر – دی) سال گذشته به طور رسمی پا به عرصه ظهور گذاشت و اولین بار است که یک موسسه مالی و بانکی چند ملیتی توسط یک کشور در حال رشد در جهان شکل می گیرد.
این بانک اگرچه اعضای مهمی چون آلمان، استرالیا، انگلیس و کشورهای عضو بریکس از جمله روسیه، هند و آفریقای جنوبی دارد اما ژاپن رئیس بانک توسعه آسیا (ADB) و آمریکا رئیس بانک جهانی تاکنون حاضر به عضویت در بانکی که چین پایه گذاری کرده، نشده اند.
این در حالی است که این بانک با شمار فزاینده اعضا روبروست و بخصوص کشورهای در حال رشد و کمتر توسعه یافته علاقه مندی زیادی برای عضویت در آن دارند.
این بانک طبق اساسنامه آن برای طرح های کشاورزی، انرژی، توسعه ساختارهای زیربنایی، ارتباطات، برق و طرح های صنعتی وام هایی در اختیار اعضا قرار می دهد.
اولین بخش از وام این بانک به میزان ۱۶۵ میلیون دلار در ماه ژوئن امسال (خرداد – تیر) تصویب شد تا برای اجرای طرح در اختیار بنگلادش قرار گیرد.
بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) که با اعتبار ۱۰۰ میلیارد دلار تشکیل شده است، درصدد تامین اعتبار قراردادها و طرح ها برای کشورهای عضو است و میزان این اعتبارات در طول سال به ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
جمهوری اسلامی ایران نیز هجدهم فروردین ماه سال ۹۴ به عنوان سی و چهارمین عضو این بانک پذیرفته شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.