اعلام اولویت‌های جدید سازمان بورس

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان بورس از ۱۳ اولویت‌ و برنامه‌ آتی خود در این سازمان خبر داد.

شاپور محمدی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، در مراسم رسمی معارفه خود، اولویت‌ها و برنامه‌های آتی در این سازمان را تشریح کرد و با تاکید بر اقدامات شایسته در ۲۰ ماه گذشته گفت: مدیریت سازمان بورس، خزانه داری کل کشور، بانک مرکزی و سازمان مدیریت برنامه ریزی و بودجه زحمات زیادی برای انتشار اوراق صکوک دولتی کشیدند.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، تامین مالی دولتی  ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی کار بسیار بزرگی بود و انجام این مهم، در بحث اهرمی کردن اقتصاد و عملیات اقتصاد باز تجربه خوبی بود. به گفته وی کشف نرخ در بازار بدهی از مقدمه اقتصاد باز است که در بازار سرمایه ما انجام شد.

محمدی افزود: اولین اقدام احترام به شرع و قوانین فقهی و شرعی و توسعه ابزارهاست. اگرچه کسب سود مهم است اما باید بر اساس قواعد اسلامی باشد.

وی اظهار کرد: شورای فقهی سازمان بورس نگهبانی کامل از این موضوع را دارد و پس از این نیزاین روال ادامه خواهد یافت.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار دومین اصل را قانون‌مداری خواند و گفت: قانون به هر شکل که تدوین و تصویب شده برای ما ملاک عمل است؛ حتی اگر قانونی نیاز به اصلاح دارد تا زمانی که اصلاح نشده باید اجرا شود.

وی تاکید کرد: خواسته‌های سرمایه داران را باید بشنویم و به گونه ای عمل شود که تسهیل و تسریع برای خواسته های این گروه وجود داشته باشد، نظارت در بازار سرمایه باید بسیار قوی باشد و احترام به سرمایه گذاران وظیفه ماست.

این مقام مسئول در ادامه وظایف اصلی بازار های مالی را مورد نظر قرار داد و گفت: نقد شوندگی، شفافیت، پوشش ریسک های عملیاتی و تامین مالی ۴ وظیفه بازار مالی است که باید اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه تامین مالی بخش خصوصی نسبت به دولتی در اولویت است، عنوان کرد: سهم دولت در اقتصاد کمتر از بخش خصوصی است هرچند اوراق دولتی فرصت های خوبی پیش روی سرمایه‌گذاران قرار می دهد، اما بی تردید اولویت با بخش خصوصی است تا کارایی در اقتصاد کشور افزایش یابد.

وی توسعه ابزار های مالی جدید را نخستین برنامه خود خواند و افزود: تقریبا ۵۰ سال از عمر بازار سرمایه می گذرد و اوراق مشتقه هنوز در بازار جایگاهی ندارد. انتشار این اوراق فرصتی است که باید آغاز شود چراکه اگر بازار به سمت بازاری کامل حرکت نکند با نارسایی هایی مواجه می شود.

محمدی با مهم دانستن جایگاه فروش استقراضی و خرید اعتباری تصریح کرد: افزایش تعاملات با بازار پول و مقام ناظر پول از دیگر برنامه های آتی است.

این مقام مسئول افزایش تعامل با مجلس را برنامه دیگر خود دانست و افزود: در اصلاح قوانین بخصوص قانون تجارت، تقسیم سود و ماده ۲۴۱ که اخیرا تصویب شده باید مشکلات با کمک مجلس و شخص دکتر پورابراهیمی حل و فصل شود.

وی ادامه داد: توسعه نهادهایی که می توانند در بازار سرمایه حضور داشته باشند مانند نهادهای رتبه بندی بسیار مهم است.

محمدی برنامه بعدی را گسترش تعاملات بین المللی دانست و گفت: مقررات زدایی نیز از برنامه های مهم سازمان بورس خواهد بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: فرایندها باید ساده و بر مبنای منطق و عقل باشد. وی آخرین برنامه خود را اولویت در واگذاری برخی امور به بازار دانست.

محمدی در سخنان خود ضمن تبریک روز خبرنگار، تاکید کرد: باید به رسانه ها در فرهنگ‌سازی بازار سرمایه تکیه کرد، چرا که فرهنگ سازی یکی از اصول مهم اقتصاد مقاومتی است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.