شاخص بورس اندکی رشد کرد

افت قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس هفته کاری جدید را با رشد اندک ۲۸ واحدی آغاز کرد و به رقم ۷۸ هزار و ۲۱۸ واحد رسید.

در معاملات امروز (شنبه) یک میلیارد و ۱۱۴ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از دو هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال در ۶۳ هزار و ۴۱۶ نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای اخابر (مخابرات)، فاراک (ماشین سازی اراک)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و خساپا (سایپا) با بیشترین رشد مثبت، شاخص را بالا کشیدند و در مقابل بفجر (پتروشیمی فجر)، فخوز (فولاد خوزستان) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) با تاثیر منفی مانع رشد شاخص شدند.
امروز همه شاخص های اصلی بازار سرمایه بجز شاخص بازار دوم رشد کرد و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۱۰ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۲۵ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۲۰ واحد، شاخص آزاد شناور دو واحد و شاخص بازار اول ۳۴ واحد افزایش یافت.
تنها شاخص منفی امروز بازار سرمایه، شاخص بازار دوم بود که ۲۷ واحد افت کرد.
بالاترین رشد قیمت در معاملات امروز به داروسازی فارابی، حق تقدم شیرپاستوریزه پگاه خراسان، حق تقدم شیر پاستوریزه پگاه اصفهان، حق تقدم سرمایه گذاری مسکن و فروسیلیس ایران تعلق داشت.
حق تقدم سیمان سپاهان، حق تقدم سرمایه گذاری بهمن، فرآوری مواد معدنی ایران، معادن بافق و پتروشیمی آبادان نیز رکورددار کاهش قیمت در معاملات امروز بود.

**ارزش معاملات فرابورس به ۲ هزار و ۵۱ میلیارد ریال رسید
به گزارش فرابورس در معاملات امروز، ۳۱۹ میلیون اوراق بهادار به ارزش دو هزار و ۵۱ میلیارد و ۵۳۰ میلیون ریال خرید و فروش شد.
همچنین، شاخص کل فرابورس ایران روند کاهشی در پیش گرفت و با افت یک واحدی نسبت به روز پایانی هفته گذشته، رقم ۸۱۶٫۰۴ واحد را نمایش داد.
بیشترین ارزش معاملات امروز در بازار سهام به ارزش ۴۹ میلیارد و ۲۹۰ میلیون ریال به نام پالایش نفت تهران ثبت شد و بیشترین حجم معاملات به میزان ۲۱ میلیون ورقه بهادار در نماد «ریل پرداز سیر» اتفاق افتاد.
در بازار اول، ۴۴ میلیون و ۷۸۰ هزار اوراق بهادار به ارزش ۶۷ میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال داد و ستد شد و بالاترین حجم معاملات به نام گوهران امید رقم خورد.
همچنین ۱۷۵ میلیون اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش یک هزار و ۳۳۱ میلیارد ریال دست به دست شد و بیشترین حجم و ارزش این بازار مربوط به ریل پرداز سیر بود.
امروز اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶» با دادوستد ۱۳۱ میلیارد ریالی در صدر بالاترین حجم و ارزش معاملات اوراق با درآمد ثابت قرار گرفت.
همچنین‏ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در بیشتر نمادها با افت قیمت روبرو و در بازه ۹۳۷ هزار تا ۹۹۲ هزار ریال معامله شد و بیشترین کاهش قیمت مربوط به نماد مهر ۹۴ بود.
در میان صندوق های سرمایه گذای قابل معامله (ETF)، صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان، بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد؛ به طوری که حجم معاملات این صندوق امروز به یک میلیون و ۹۶۰ هزار ورقه بهادار رسید.
سهام شرکت های آتیه داده پرداز به همراه شمال شرق شاهرود و گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان شاهد بیشترین افزایش قیمت بود و نماد شرکت های صنعت روی زنگان و کیمیای زنجان گستران بالاترین کاهش قیمت را تجربه کرد.
امروز نماد معاملاتی اوراق صکوک اجاره شرکت واسط مالی اردیبهشت یکم در نماد «صایتل۱» پس از پرداخت اجاره بهای ماهانه اوراق بازگشایی شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.