افزایش اجاره بها در بازار راکد مسکن

|
0 دیدگاه

درحالی که بازار مسکن همچنان در رکود بسر می برد و تسهیلات بانکی هم نتوانسته تغییری در بازار بوجود بیاورد، اما قیمت اجاره بها افزایشی ۲۰ درصدی را تجربه می کند.

به نقل از نکته آنلاین؛ هرچند که رکودبازار مسکن همچنان پابرجاست و متقاضیان زیادی در بازار معاملات مسکن حضور ندارند اما اجاره بها به روند سال‌های گذشته ادامه داده و هرفصل نسبت به فصل قبل افزایش قیمت را تجربه می‌کند.

همواره یکی از موضوعات تاثیر گذار بر بازار اجاره، نرخ سود بانکی عنوان می‌شد و فعالان بازار مسکن اعتقاد داشتند که مالکان اجاره بهای دریافتی را برای نزدیک شدن به نرخ سودبانکی، افزایش می‌دادند اما با کاهش نرخ سود به ۱۸ درصد هنوز هم مالکان بر اساس آمار، اجاره بها نسبت به سال گذشته روند صعودی داشته است، بطوریکه براساس آخرین آمار در دومین ماه تابستان شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و کل مناطق شهری نسبت به مردادماه ۹۴ به ترتیب ۹.۶ و ۹.۸ درصد رشد نشان می‌دهد.
همچنین آمار نیمه دوم سال گذشته نشان می‌دهد که متوسط اجاره ماهیانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور، ۷۲ هزار و ۴۳۲ ریال بوده است که نسبت به دوره قبل ۱.۳ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.
در میان استان‌های کشور بیشترین متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره هرمترمربع زیربنای مسکونی معامله شده ۱۶۶ هزار و ۷۸۷ ریال در استان تهران و کمترین آن ۲۰ هزار و ۹۷۴  ریال در استان چهارمحال و بختیاری بوده است.
این در حالی است که تعداد مستاجران هم هر سال نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می‌کند.
در واقع متقاضیانی که هرساله به واسطه ازدواج، طلاق و یا دیگر عوامل وارد بازار مسکن می شوند بدلیل اینکه توان ورود به بازار خرید را ندارند، به مستاجران افزوده می شود؛  بنابراین هرسال شاهد افزایش تعداد معاملات در این بخش هستیم.
از سوی دیگر در سال های اخیر قیمت مسکن افزایش پیدا نکرده اما اجاره‌بها سیر صعودی داشته است که این رشد نشانگر عواملی مانند تورم و سیاست‌های پولی و بانکی است.
این در حالیست که تسهیلات بانکی برای رونق در بازار خرید و فروش مسکن تاثیر چندانی نگذاشته و بازپرداخت سنگین تسهیلات به سدی بزرگ متقاضیان شده است.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.