افزایش تعداد مناطق آزاد برای اقتصاد کشور کارگشا نیست

|
0 دیدگاه

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به لایحه دولت برای افزایش تعداد مناطق آزاد گفت: با تجربه ای که از مناطق آزاد کنونی داریم حقیقتا این کار نمی تواند برای اقتصاد کشور کارگشا باشد و نمی تواند آن رشد اقتصادی که مورد نظر است را ایجاد کند.

فلسفه ی ایجاد مناطق آزاد، بحث توسعه صادرات و توسعه سرمایه گذاری خارجی است اما هفت منطقه آزادی که تا کنون  ایجاد شده است، متأسفانه آن رسالت اصلی را فراموش کردند و به جای کمک به صادرات به محور واردات تبدیل شده اند. در صورت محقق شدن رسالت تعریف شده برای مناطق آزاد می توان شاهد رشد و توسعه اقتصادی کشور و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی بود. برخی از نقاط مرزی ما از لحاظ توسعه یافتگی عقب افتاده اند و نیاز به توسعه دارند. مرزهای کشور پیشانی کشور هستند و باید به لحاظ توسعه در شرایط بسیار بهتری نسبت به شرایط فعلی باشند.

نظر شخص بنده این است که اگر ما هدفمان از گسترش این مناطق این  باشد که با این کار، توسعه ی اشتغال و توسعه ی صادرات داشته باشیم، این هدف خوبی برای ایجاد مناطق آزاد است. ولی اگر هدفمان، از گسترش این مناطق به جهت به وجود آوردن یک سری امکانات خاص باشد که از آن  بهره مند شویم؛ مثلا ماشینهای آنچنانی و یا اینکه با تأسیس منطقه آزاد، بورس زمین ایجاد شود اینها توسعه ایجاد نمی کند و  فقط یک عده از افراد خاص را منتفع می کند.

این ها بخش هایی از اظهارات سید ناصرموسوی لارگانی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  با موضوع مناطق آزاد بود. با وجود انتقادات وارده به مناطق آزاد دولت لایحه ای را برای افزایش تعداد مناطق آزاد به مجلس تقدیم کرده است. مشروح دیدگاه های موسوی لارگانی در این رابطه را در ادامه می خوانید.

دولت در رابطه با گسترش این مناطق چه توضیحاتی ارائه کرده است؟
آقای ترکان به نمایندگی از دولت در کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر شد و توضیحاتی در این رابطه ارائه داد. او گفت:  از یک طرف مناطقی که قرار است در آن جا مناطق آزاد ایجاد شود، مثل اردبیل، ایلام، کردستان و…. این نواحی مناطقی هست که ازلحاظ توسعه یافتگی و اشتغال با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و از جهت دیگر کشورهای همسایه و همجوار با این نواحی یک سری فعالیتهای اقتصادی را می کنند که می تواند به اقتصاد کشور صدمه بزند و ما می توانیم با یک چنین ایده هایی با آنها مقابله کنیم. رهبر معظم انقلاب یکی از آرزوهایش این است که درِ چاه های نفت پلمب شود و ما بتوانیم که کشور را بر اساس صادرات غیر نفتی اداره کنیم.
در شرایط کنونی افزایش مناطق آزاد به صلاح کشور هست؟
با تجربه ای که از مناطق آزاد کنونی داریم حقیقتا این کار نمی تواند برای اقتصاد کشور کارگشا باشد و نمی تواند آن رشد اقتصادی که مورد نظر است را ایجاد کند. وضعیت فعلی بر افزایش میزان صادرات ما تاثیری نخواهد داشت.

 این استدلال هایی که نماینده دولت در تایید لایحه دولت برای افزایش مناطق آزاد مطرح کرد چرا در مورد مناطق آزاد موجود مشاهده نمی شود و این در حالی است که در این مناطق نیز وضعیت ساکنین بومی آن مناطق زیاد به سامان نیست و فقط واردات کالا در آن مناطق مشاهده می شود؟
حرف کاملا صحیحی است. اصلا فلسفه ایجاد مناطق آزاد این بوده است که کالای ایرانی از طریق مناطق آزاد صادر شود و توسعه آن مناطق شکل بگیرد اما هیچ کالای ایرانی به استثنا مواد مصرف شدنی  در آن مناطق دیده نمی شود. این مسئله با فلسفه ایجاد این مناطق در تعارض است.
در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس برخی از استاندارها که به کمیسیون آمده بودند می گفتند در فلان نقطه تمام امکانات و زیر ساختها فراهم است حتی ریل راه آهن داریم تا این که افزایش صادرات داشته باشیم و اکنون نیز از این مناطق صادرات داریم. اگر یک چنین ایده و برنامه ای باشد که مشکلی با گسترش آن نداریم اما آن نقطه ای که برای ما مسئله است این است که قرار باشد فقط آب آشامیدنی از ایران در این مناطق وجود داشته باشد. این ظلم به تولید داخلی است و تقابلی آشکار با اقتصاد مقاومتی است؛ زیرا سیاستهایی که مقام معظم رهبری ابلاغ فرموده اند ناظر به این است که به تولید داخل بها بدهیم و تولید داخل افزایش پیدا کند و برای صادرات کالاهای ایرانی هم بازاریابی شود و بتوانیم برای اشتغال جوانان که یک مشکل بزرگ کشور است راهگشا باشد.

برخی از کارشناسان بستن مرزهای اقتصادی را برای دوره گذار ضروری می دانند. نظر شما در این رابطه چیست؟
کشور ژاپن هم اینچنین حالت داشت. بعد از جنگ جهانی دوم تبدیل به یک مخروبه ای شده بود. اگر اکنون مشاهده می شود که تبدیل به یکی از قدرتهای اقتصادی جهان شده است به این جهت است که  درهای کشورش را به روی واردات بست. مثال معروفی که در این رابطه وجو دارد این است که کاخی برای امپراتور ژاپن ساختند. کاخ آماده بهره برداری شده است اما در کشور ژاپن آن زمان شیشه تولید نمی شده است؛ هنگامی که سازندگان کاخ برای اجازه وارد کردن شیشه به امپراتور مراجعه می کنند؛ به آنها اجازه نمی دهد و گفت تا زمانی که شیشه در کشور تولید نمی شود از آن استفاده نمی کنیم و از وسایل دیگری همچون پلاستیک و سایر موارد استفاده می کنیم تا زمانیکه بتوانیم خودمان شیشه تولید کنیم. اینچنین حرکات را انجام دادند تا توانستند یکی از کشورهای اقتصادی برتر جهان باشند.
حتی تا مدتها از تولیدی که خود ایجاد کرده بودند استفاده نمی کردند؛ مثلا تلویزیون رنگی را  علی رغم اینکه خود تولید کرده بودند استفاده نمی کردند تا بتوانند بیشتر آن کالای تولیدی را صادر کنند و چرخه اقتصاد کشور را به حرکت بیندازند و ارز بیشتر به دست بیاورند و درنهایت اشتغال بیشتر شود.
این تجربه هایی است که باید از کشورهای دیگر یاد بگیرم اگر بخواهیم روی پای خود بایستیم و  پیشرفت کنیم و تحریم را دور بزنیم وتهدیدها در ما تأثیر نداشته باشد.

در مورد معضلات فرهنگی مناطق آزاد نظر شما چیست؟
با توجه به وجود فرهنگهای متفاوت در این مناطق، این مناطق،  یک مکانی برای نشر فرهنگهای مختلف می شود که بعضا متضاد با فرهنگ ایرانی اسلامی است و گسترش این مناطق باعث تشدید این تلاطم فرهنگی و گسترش آن به سایر مناطق کشور می شود؛ مخصوصا در شرایطی که متأسفانه از یک طرف  بودجه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ غنی ایرانی بسیار پایین است و اهمیت کمی برای دولتمردان دارد و از طرف دیگر استکبار جهانی برای نشر فرهنگ ضد اسلامی میلیاردها دلار خرج می کند.
مناطق آزاد با توجه به شرایط خاصی که دارد ترویج فرهنگ غیر اسلامی  در آن متأسفانه راحتتر است. مثلا آنجا را منطقه ای جدای از قوانین جمهوری اسلامی فرض می کنند و برخی از حرکتها صورت می پذیرد که نشأت گرفته از همان شبیخون فرهنگی است که سالها رهبر معظم انقلاب هشدار می دهند و مسئولین بی توجه هستند.

با این توصیفاتی که اشاره کردید فکر می کنید که این لایحه در مجلس رای بیاورد؟
به طور کلی رأی مجلس شورای اسلامی خیلی قابل پیش بینی نیست. موارد بسیاری بوده که یک فوریت و حتی دو فوریت طرح یا لایحه ای رأی آورده اما وقتی به کمیسیون رفته است و در مورد آن کار کارشناسی بیشتر شده است و به صحن علنی بازگشته کلیات آن رد شده است؛ کما اینکه بلعکس آن هم بوده است که طرح یا لایحه ای در کمیسیون کلیاتش رد شده است اما در صحن علنی با پیشنهاد بازگشت به طرح یا لایحه اصلی به صحن علنی مجلس آمده و رأی آورده است.

در پایان بفرمایید بحث توافق ایران با کارگروه اقدام مالی در مجلس به کجا رسیده است؟
جلساتی در این رابطه در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است و معاونت بانکی وزارت اقتصاد توضیحاتی را در این رابطه به مجلس ارائه داده است ولی هنوز برای اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانع کننده نبوده است زیرا متأسفانه بدون در جریان گذاشتن مجلس با  (FATF) قرارداد امضا شده است که مورد اعتراض اکثر نمایندگان واقع شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.