افزایش ۹ درصدی صادرات گاز ایران به ترکیه در ۵ ماهه ۲۰۱۶

|
0 دیدگاه

بر اساس آمارهای دولت ترکیه، ایران در بازه زمانی ژانویه تا می ۲۰۱۶، ۳.۳۴۶ میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کرده که ۹ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

اکنون که اختلاف ایران و ترکیه بر سر قیمت گاز به نفع ترکیه حل و فصل شده، آنکارا علاقمند به خرید گاز بیشتر از ایران است.

به گفته حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، ترکیه هم اکنون به طور متوسط روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران خریداری می کند، اما این رقم می تواند از طریق خطوط لوله و ظرفیت تولیدی موجود، تا یک پنجم افزایش یابد و به ۳۶ میلیون متر مکعب برسد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز ۱۲ اوت در آنکارا گفت، ترکیه خواهان خرید گاز بیشتر از ایران است.

در سال ۲۰۱۲، ترکیه علیه ایران به دیوان داوری بین المللی شکایت کرد و مدعی شد که رقم گاز صادراتی ایران به این کشور بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ گران بوده است. دیوان در فوریه ۲۰۱۶ به نفع ترکیه رای داد و دستور داد که دو طرف بر سر کاهش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی توافق نمایند.

در ماه فوریه عراقی گفته بود: هرچند حکم دیوان نهایی است، اما پولی که ایران باید به ترکیه پرداخت کند هنوز تعیین نشده است.» رقم پرداختی از سوی ایران حدود یک میلیارد دلار برآورد شده است. رقم دقیق تخفیف قرار است در سپتامبر ۲۰۱۶ اعلام شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین گفت، ترکیه بر اساس قرارداد گازی ۲۵ ساله ای که در سال ۱۹۹۶ منعقد شده، سالانه حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز از ایران خریداری می کند. حدود ۲٫۰۵۱ میلیارد متر مکعب از این گاز در ۵ ماهه نخست سال مالی گذشته به ترکیه صادر شده است، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال جاری ۲٫۰۹۳ میلیارد متر مکعب بوده است.

بر اساس آمارهای دولت ترکیه، ایران در بازه زمانی ژانویه تا می ۲۰۱۶، ۳٫۳۴۶ میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کرده که ۹ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

از ابتدای سال مالی جاری، ایران ظرفیت تولید گاز خود را به میزان ۱۵ میلیون متر مکعب افزایش داده و به حدود ۷۵۰ میلیون متر مکعب در روز رسانده است. انتظار می رود این رقم تا پایان سال مالی جاری به ۸۳۵ میلیون متر مکعب برسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.