عملکرد دولت یازدهم در خراسان شمالی

افزایش ۱۳درصدی تولیدات کشاورزی و ۸۰ درصدی خرید گندم

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: تولیدات کشاورزی سال ۹۴ و خرید گندم امسال از مهم ترین عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه کشاورزی است که میزان تولید و خرید آن به ترتیب ۱۳ و ۸۰ درصد در مقایسه با سال ۹۲ افزایش داشته است.

عبدالله یوسفی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در سال زراعی ۹۴ یک میلیون و ۳۱۳ هزار و ۲۶۹ تن انواع محصول کشاورزی در این استان تولید شد این درحالی است که کل تولیدات استان در سال زراعی ۹۲، یک میلیون و ۱۶۲ هزار و ۸۹۱ تن انواع محصول بود.
وی تعداد بهره برداران حوزه کشاورزی این استان را بیش از ۸۲ هزار بهره بردار عنوان کرد و افزود: هم اکنون اشتغال ۳۱ تا ۳۷ درصد جمعیت خراسان شمالی در بخش کشاورزی است که در واقع می توان با اقتصادی کردن آن، بخش زیادی از مشکلات اجتماعی و معضلات بیکاری را برطرف کرد که این امر توجه مسوولان را می طلبد.

*** افزایش تولیدات کشاورزی و بهبود امنیت غذایی با اتکا به تولیدات داخل
یوسفی افزایش ۸۰ درصدی میزان خرید گندم داخلی از ۱۳۰ هزار و ۱۲۱ تن در سال ۹۲ به بیش از ۲۳۵ هزار تن در سال ۹۵ را از جمله مهم ترین اقدامات در دولت تدبیر و امید در راستای افزایش تولید محصول استراتژی و کاهش وابستگی به بیگانگان عنوان کرد.
وی همچنین افزایش کل تولیدات کشاورزی شامل باغی، زراعی، دارو و طیور و شیلات با ۱۲٫۹۳ درصد رشد را از دیگر توفیقات این دولت دانست و افزود: در سال ۹۲، کل تولیدات بخش کشاورزی خراسان شمالی یک میلیون و ۱۶۲ هزار و ۸۹۱ تن بود اما در سال ۹۴ به یک میلیون و ۳۱۳ هزار و ۲۶۹ تن رسید.
وی اظهار کرد: بیشترین افزایش تولید مربوط به بخش باغی با ۳۳٫۸۸ درصد و کمترین نیز مربوط به تولیدات دام و طیور با ۴٫۲۵ درصد بوده است.

*** افزایش حمایت های عمومی دولت از کشاورزان و تولید
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با پرداخت بیش از ۵۱۹ میلیارد و ۱۷۲ میلیون ریال تسهیلات بانکی از سال ۹۲ تا ۹۴ افزون بر ۶۶۲ دستگاه انواع تراکتور و ۲۷ دستگاه کمباین و یک هزار و ۶۴۵ دستگاه انواع ادوات و تجهیزات کشاورزی در اختیار بهره بردارات قرار گرفته است در سال ۹۵ نیز ۲۴۹ میلییارد و ۳۰۰ میلیون برای این امر اختصاص یافته است.

*** تولید و معرفی ارقام اصلاح شده بذر و نهال در بخش های زراعت و باغبانی
یوسفی افزود: تولید ۱۳هزار و ۵۰۰ تن از ۱۷ رقم بذر گندم و جو اصلاح شده در سال ۹۵ که نسبت به تولید پنج هزار و ۳۶۴ تن سال ۹۲، ۱۵۱ درصد رشد داشته است.
وی گفت: شامل جو آبی در، جود دیم نادر، انصار، گندم دیم باران، نکا، کریم، ریجاو، رصد، هما، ماشک لامگی و نخود دیم مارال ، عدش دیم بیله سوار است.

***طرح های ویژه و ظرفیت های جدید برای تولیدات کشاورزی:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بهره برداری از منابع آب رودخانه های مرزی کشور، فعالیت های ساخت شبکه های فرعی آبیاری و زه کشی که در سومبار ۷۷۰ هکتار و چندیر ۵۶۰ هکتار در حال اجرا است از جمله گام های مهم دولت تدبیر و امید است.
وی افزود: طرح تامین انتقال و توزیع آب برای توسعه فعالیت های کشاورزی در استان تاکنون حدود چهار هزار و ۳۱۰ کیلومتر اجرا شده و در برنامه ششم توسعه استانی دو هزار و ۱۰۰ کیلومتر پیش بینی شده است.

***حفظ احیا و پایداری منابع و توان تولیدی کشور:
وی در زمینه حفظ و پایداری آب گفت: اجرای سامانه های نوین آبیاری در سطح دو هزار و ۹۰۲ هکتار از سال ۹۲ لغایت سال ۹۴ و در سطح ۱۹۱ هزار و ۱۰۰ هکتار از ابتدای انقلاب تا سال ۹۴ از جمله عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه صنعتی کشاورزی بخش کشاورزی است.
وی افزود: پیش بینی تخصص اعتباری معادل ۳۷۰ میلیارد ریال برای اجرای سامانه های آبیاری نوین در سال ۹۵ که این میزان نسبت به سال ۹۴ رشدی ۳۰۰ درصدی و نسبت به سال ۹۲ رشدی معادل ۶۴۰ درصدی داشته است.
وی گفت: اجرای عملیات آبخیزداری نیز از ۱۰۰ هزار هکتار در سال ۹۲ به ۱۱۵ هزار هکتار در سال ۹۴ افزایش دارد.
وی گفت: توسعه کشت نشایی به جای کشت بذر کاری با تولید بیش از ۲۰۸ هزار نشا و با صرفه جویی آب به میزان حداقل شش هزار و ۲۰۰ متر مکعب در هر هکتار نسبت به روش بذر کاری از دیگر اقدامات این دولت است.

***مزیت های نسبی محصولات شاخص استان
وی افزود: مقام اول در بهره وری و میانگین تولید پیله در هر جعبه پرورش کرم ابریشم ( در کشور از هر جعبه ۲۵ کیلو برداشت می شود در خراسان شمالی از هر جعبه ۳۷ کیلو)، مقام سوم در جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی با جذب ۱۰۴ درصد، مقام چهارم در تولید پیله تر کشور با تولید ۸۴ تن، مقام پنجم در پرورش دام سبک کشور با تعداد دو میلیون و ۶۱۲ هزار و ۳۰ راس، مقام ششم کشوری در جذب اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی با جذب ۹۰٫۳ درصد و پرورش خالص ترین نژاد اسب ترکمن در کشور با یک هزار راس از جمله مزیت های این استان در بخش کشاورزی است.

*** در هفته دولت ۷۲ پروژه در بخش کشاورزی در خراسان شمالی افتتاح می شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه در هفته دولت در بخش کشاورزی تعداد ۷۲ طرح افتتاح می شود گفت: برای اجرایی شدن این پروژه ها به مبلغ ۳۰۵ میلیارد و ۲۵۲ میلیون ریال شامل ۶۶ میلیارد و ۹۱۱ میلیون ریال از محل منابع ملی، ۱۹ میلیارد و ۴۶۱ میلیون ریال از محل منابع استانی ۱۶۴ هزار و ۳۸۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی – ۵۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل سرمایه گذاری شخصی تامین شده است.
وی افزود: تعداد یک هزار و ۷۲۹ خانوار از این طرح ها بهره مند می شوند و برای ۳۷۷ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.
خراسان شمالی بیش از ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.