اقتصاد؛ محور اصلی دیپلماسی نوین ترکیه

|
0 دیدگاه

تنش در روابط ترکیه و روسیه از یک سو و بحران های سیاسی در ترکیه باعث شد تا این کشور در دو سه سال اخیر با افت شاخص های اقتصادی مواجه شود و در حال حاضر این کشور به دنبال جبران جسارت های اقتصادی است.

به نقل از نکته آنلاین؛ سیاست خارجی اردوغان، ترکیه را در چند سال اخیر با مشکلات اقتصادی مواجه ساخته است.

 تنش در روابط روسیه و ترکیه که پس از سرنگونی جنگده روسی بالا گرفت موجب گردید تا روسیه تحریم های گسترده ای علیه دولت اردوغان اعمال کرد.
 حمایت های بی دریغ ترکیه از داعش که ناشی از سیاست خارجی اشتباه اردوغان بود، بیش از آنکه برای ترکیه سود آور باشد این کشور را وارد ماجراجویی های خطرناکی کرد و این سیاست نه تنها باعث دوری ترکیه از دو کشور دوست و همسایه اش یعنی ایران و روسیه شد بلکه به ناامنی در این کشور و بحران کردها دامن زد.
اردوغان یکه تاز میدانی شد که به بحران برای این کشور ختم گردید و اقتصاد رو به رشد ترکیه را با موانع جدی مواجه ساخت.
کودتا در ترکیه بزرگترین و شاید آخرین زنگ خطر برای اردوغان بود که از خواب غفلت بیدار شده و به دوستان غربی و همپیمانان منطقه ای اش به خصوص عربستان اعتماد نکند.
پس از کودتا، اردوغان چندین بار اعلام کرد که تجدید نظر جدی در سیاست خارجی خود به وجود خواهد آورد و دنیا ترکیه دیگری را شاهد خواهد بود.
بسیاری از کارشناسان سفر اخیر اردوغان به روسیه و دیدار با پوتین را در همین راستا ارزیابی می کنند و اردوغان با این سفر رسما از سرنگونی جنگنده روسی غذر خواهی کرد.
به نظر می رسد اردوغان که به عنوان ناجی اقتصاد ترکیه شناخته می شود و بخش وسیعی از محبوبیت خود در ترکیه را مدیون بهبود شرایط اقتصادی این کشور است، در حال حاضر با تجدید نظر در سیاست خارجی خود به دنبال جبران و ترمیم روابط با روسیه و ایران است.
اردوغان به دنبال لغو تمامی تحریم های روسیه از جمله تحریم‌ها علیه گردشگری، ساخت‌وساز، صادرات صنایع غذایی و …است.
لغو تحریم‌های گردشگری روسیه علیه ترکیه می‌تواند بخشی از سقوط ۴۱ درصدی صنعت گردشگری این کشور را جبران کند. اطمینان به سرمایه‌گذاری خارجی پس از کودتای نافرجام و طرح لایحه ایجاد صندوق ثروت ملی مشکل اقتصاد ترکیه را نجات می‌دهد.
سال گذشته ترکیه بدترین رکورد در سرمایه‌گذاری خارجی را تجربه کرد. به نظر می‌رسد با ازسرگیری روابط با روسیه حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ترکیه از ۱۶ میلیارد دلار فراتر رود.
آنچه از شواهد پیداست سیاست خارجی ترکیه بر محور اقتصاد است و باید دید که آیا اردوغان از کودتای نافرجام درس عبرت گرفته یا همچنان به شرکای غربی اش اعتماد می کند.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.