الویت اعطای وام به واحدهای با ظرفیت بالای ۵۰ درصد است

|
0 دیدگاه

یزدانی مدیر عامل شهرک های صنعتی در خصوص وضعیت شهرک های صنعتی کشور گفت: یکی از ماموریتی های که دولت، در دهه ۶۰ به دنبال قانون توسعه صنعتی کشور اقدام کرد بحث تصویب قانون شرکت های صنعتی ایران بود؛ در چارچوب این قانون در کل کشور تا به امروز ۹۵۰ شرکت و ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در کشور داریم.

مدیرعامل شهرک های صنعتی کشور گفت:محدویتی برای واحدهای صنعتی خواهان دریافت تسهیلات دولتی وجودندارد.

گفتنی است در ادامه این بازدید نشست خبری مدیرعامل شهرک های صنعتی و صنایع کوچک برگزار شد که جزییات آن به شرح زیر است:

یزدانی مدیر عامل شهرک های صنعتی در خصوص وضعیت شهرک های صنعتی کشور اظهار داشت: یکی از ماموریتی های که دولت، در دهه ۶۰ به دنبال قانون توسعه صنعتی کشور اقدام کرد بحث تصویب قانون شرکت های صنعتی ایران بود؛ در چارچوب این قانون در کل کشور تا به امروز ۹۵۰ شرکت و ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در کشور داریم.

وی افزود:ایجاد مزیت های لازم برای حضور سرمایه گذران در شهرک های صنعتی مانند ایمنی، آب، برق، گاز، تصفیه خانه و فاضلاب را در دستور کار قرار دادیم.

یزدانی در ادامه بیان داشت: به دلیل اینکه خدمات فنی و پشتیبانی در داخل این شهرک ها وجود دارد استقرار سرمایه گذران در شهرک های صنعتی به نفع آنهاست.

مدیرعامل شهرک های صنعتی با اشاره به اینکه سیاست های کلی ما بر عدم توسعه شهرک های موجود است، تصریح کرد: در  شرایط اقتصادی موجود در داخل شهرک ها حدود ۳۷ هزار واحد دارای پروانه بهره برداری هستند که حدود ۲۰ درصد آنها راکد هستند و حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد این شهرک ها فعالیت می کنند.

یزدانی در این نشست عنوان کرد: در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور محدودیتی برای جذب سرمایه گذاری خارجی وجود ندارد.

وی همچنین افزود: دو ماه قبل در اتاق بازرگانی ایران تفاهم نامه ای با اتاق صنایع استانبول به امضا رسید که طبق آن بنابر این شد که کشور ترکیه ۱۴۰ واحد تولیدی با بیش از ده میلیارد دلار سرمایه در شهرک های صنعتی ایران مستقر کند.

یزدانی با اشاره به ۸۰ هزار و ۴۵۶ واحد  صنعتی کوچک و ۴ هزار و ۳۶۲ واحد متوسط بین صنایع کشور بیان داشت:  طبق مطالعه بر صنایع ۸۰ کشور دنیا یکی از مهمترین مشکلاتی که واحدهای صنعتی کوچک با آن دست و پنجه نرم می کنند مشکل نقدینگی است و در اولویت بعد مشکل امنیت سرمایه گذاری مطرح می گردد که باید نسبت به حل آن و ایجاد امنیت خاطر برای سرمایه گذران اقدام شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی اظهار داشت: بحث بعدی که در عملکرد شهرک های صنعتی باید مورد توجه قرار گیرد نگرانی تولید کننده ها در خصوص بازار است که قوانین مالیاتی و تامین اجتماعی به آن دامن می زند.

وی ضمن اشاره به کار آمد بودن قانون مالیات بر ارزش افزوده، اذعان داشت: از آنجایی که هنوز صندوق های مکانیزه فروشگاه ها به طور کامل راه اندازی نشده اداره مالیاتی نسبت به اخذ آن به واحدهای تولیدی مراجعه می کنند در صورتی که مصرف کننده نهایی پرداخت کننده این مالیات است.

یزدانی تصریح کرد: بحث آموزش و تعلیم نیروهای فعال در صنایع کوچک و متوسط از مهمترین اقداماتی است که مورد بی توجهی صاحبان این صنعت قرار گرفته و همچنین در حوزه های مالیاتی، تامین اجتماعی، فروش و تامین مالی این واحدها مشاوری در کنار خود ندارد و باید سعی کنیم تا ارتباط سیستمی بین صنایع کوچک و بنگاهای بزرگ برقرار سازیم.

مدیرعامل  شرکت شهرک های صنعتی با اشاره به صحبت های رئیس سازمان صدا و سیما مبنی بر تاسیس شبکه در رسانه ملی تحت عنوان صنایع کوچک و متوسط بر اهمیت این بخش از صنعت تاکید کرد.

وی در خصوص تاثیر وضعیت شهرک های صنعتی در صادرات عنوان کرد: بسته به نوع فعالیت و محل استقرار شهرک های صنعتی صادرات در بین صنایع کوچک و متوسط جریان دارد.

یزدانی بیان کرد: در کار گروه ملی که امسال بعد از نام گذاری اقتصاد مقاومتی شکل گرفت بحث اطلاع رسانی برای اعطای تسهیلات به واحدهای که ۶۰ درصد پیشرفت داشتند و یا واحدهای فعال زیر ظرفیت اسمی مطرح شد.

وی در ادامه افزود: فایل جدیدی برای ثبت نام صنایع کوچک متقاضی در سامانه بهیم یاب طراحی شد که از طریق آن ۴۳ هزار نفر ثبت نام کردند و تاکنون ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر در کار گروه های استانی تصویب شده و به تدریج به بانک برای استفاده از تسهیلات معرفی می شود، در حال حاضر ۵ هزار و ۵۰۰ واحد برای استفاده از این تسهیلات به بانک ها معرفی شده است.

یزدانی معاون وزیر صنعت معدن تجارت ومدیرعامل شهرک های صنعتی کشور دررابطه باپرداخت تسهیلات دولت به واحدهای صنعتی دچارمشکل،گفت:درزمینه اعطای این تسهیلات محدودیت و شرایط خاصی قایل نشده ایم و تمامی واحدهای تولیدی با مراجعه به بانک ها قادر به دریافت این وام ها خواهند بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بهترنیست این منابع دراختیار واحدهای فعال قرار بگیرد،افزود:به طور حتم الویت با واحدهای صنعتی ایی است که باظرفیت بالای ۵۰ درصد فعالند و یا آنهایی که امکان صادرات دارند برای گرفتن وام ارجحیت داشته و خود بانک ها نیز تمایل بیشتری به پرداخت منابع مالی به افراد مذکور دارند.

یزدانی باتاکید دوباره بر عدم درصد بندی  وبودجه بندی مشخص برای اعطای این تسهیلات اذعان داشت:۹۲۰۰طرح صنعتی نیمه کاره که بالای ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند، مشمول دریافت این تسهیلات شده اندو علاوه برآن ۳۶ طرح نیمه کاره درسال جدید ازاین وام ها برخوردار شده اند .

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.