حذف فعالیتهای صوری با اجرای آئین‌نامه کنترل ساختمان

امضافروشی مهندسان به خاطر چند صد هزار تومان

|
0 دیدگاه

معاون امور ساختمان و مسکن وزیر راه و شهرسازی با اشاره به امضا فروشی مهندسان با قیمتهای چند صد هزار تومانی گفت: با اجرایی شدن آئین‌نامه کنترل ساختمان هیچکس فعالیت صوری انجام نمی‌دهد.

حامد مظاهریان با اظهار تاسف از شیوع پدیده امضافروشی در جامعه مهندسی و رسیدن میزان آن به چند صدهزار تومان اظهار کرد: در صورت اجرایی شدن آیین نامه جدید مقررات ملی ساختمان پیمانکار به ضمانتی که در دفترخانه اسناد رسمی می‌دهد، پایبند خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که میزان تخلفات در این بخش تا حد قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داشت.

وی با بیان این‌که مجموعه آیین‌نامه مقررات ملی ساختمان و میثاق‌نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی همدیگر را کامل می‌کنند، تصریح کرد:‌ گرچه معتقدیم که اینها گامهای اول است و با اجرایی شدن آن نمی توان تخلفات در ساخت و ساز را از بین برد اما می توان به کاهش آن امیدوار بود.

وی با تاکید بر این‌که در صورت اجرایی شدن آیین‌نامه کنترل ساختمان، دیگر هیچکس حاضر به انجام فعالیت صوری نخواهد بود گفت: ضمانت ۱۰ ساله پیمانکاری که ضمانت را دفترخانه به ثبت می رساند نشان می دهد که با اجرایی شدن آن دیگر هیچ فردی حاضر به انجام فعالیت صوری نخواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: با تلاش وزیر راه، نظام نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی به منظور کاهش تخلفات ساخت و ساز و مشکلات و چالشهای عمومی مطرح شد که در نهایت تدوین آن در وزارت راه با همت کارشناسان مختلف انجام گرفت و پس از تصویب در هیئت دولت به استانها ابلاغ شد.

مظاهریان همچنین گفت: همه بحث ما با شهرداری‌ها و انضباط شهری بر اصل رجحان منافع عمومی بر منافع شخصی استوار است که منافع عمومی فدای منافع شخصی نشوند و شهرها بر اساس توجه به انضباط شهرهای و رعایت موضوعات مختلف زیست محیطی و میراثی و حقوق شهروندی اداره شوند. بدین معنا که ساخت حداکثر طبقات و تغییر کاربری به دلیل درآمدزا بودن اولویت نباشد بلکه همه چیز بر مبنای قانون و البته اخلاق حرفه‌ای ادامه یابد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.