اموال تملیکی در بورس کالا عرضه می شود

|
0 دیدگاه

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از عرضه برخی کالاهای این سازمان در بورس کالای ایران خبر داد و گفت: برنامه ریزی و رفع موانع برای ورود به بورس کالا در دستور کار است که با این اتفاق، معاملات کالاهای سازمان اموال تملیکی برای همگان شفاف تر خواهد شد.

«امین دلیری» با اشاره به برنامه این سازمان برای عرضه کالاهای مشمول قانون تاسیس این سازمان در بورس کالا، اظهار کرد: عرضه محصولاتی که قابلیت پذیرش در بورس کالا داشته باشند، از برنامه پیش روی سازمان اموال تملیکی به شمار می رود و اقدام ها در این زمینه انجام شده است.
وی درباره زمان ورود اموال تملیکی به بورس کالا گفت: بورس کالای ایران دارای قوانین و مقررات مشخصی است و از طرفی کالاهایی که سازمان اموال تملیکی امکان عرضه آن را در بورس دارد به طور معمول کالاهای متروکه است.
این مقام مسوول ادامه داد: به این ترتیب باید چگونگی و شرایط عرضه شماری از کالاها را با قوانین بورس تطبیق دهیم و اقدام به عرضه در بورس کالا کنیم.
دلیری، بورس کالا را بازاری شفاف عنوان کرد و گفت: همه برنامه ها باید در چارچوب قانون و همچنین با هماهنگی کامل با بورس کالا صورت گیرد، زیرا ورود به این بازار معاملاتی، کنترل و هدایت کالاهای تملیکی به مکانیزمی شفاف به صلاح اقتصاد کشور است و این اتفاق باید بدون هیچ نقصی انجام شود.
به گفته مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، این سازمان در حال برنامه ریزی موضوع ورود به بورس کالا به ترتیبی است که هم کالاهای متروکه تعیین تکلیف شود و هم در بازار منسجمی همچون بورس به فروش برسد.

** مزایای ورود به بورس کالا
وی به مزایای ورود اموال تملیکی به بورس کالا اشاره کرد و افزود: در واقع یکی از وظایف بورس کالای ایران، ایجاد شفافیت قیمت به صورت عادلانه و ایجاد فضای رقابتی برای ورود کالا است که براساس مکانیزم عرضه و تقاضا انجام شود.
دلیری اضافه کرد: به عبارت دیگر، زمانی که قیمت ها شفاف و قابل رصد و در دسترس همه قرار گیرد، بورس کالا محلی برای بازاریابی همگان می شود.
وی با بیان اینکه شفافیت نرخ در بورس کالا می تواند به خریداران و فروشندگان کمک کند، بیان داشت: زمانی که نرخ مرجعی در بازار وجود داشته باشد، معامله گران خود را با آن تطبیق می دهند و دیگر واسطه گری در میان نخواهد بود؛ به این ترتیب شفافیت قیمتی موجب خواهد شد تعداد بیشتری خریدار داخلی و خارجی از خرید محصولاتی که دارای شرایط خاصی هستند استقبال کنند.
مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در پایان اظهارداشت: بورس کالا دارای ابزارهای معاملاتی زیادی است که به وسیله آنها انجام معاملات آسان تر می شود، ضمن آنکه با عرضه در بورس دامنه مشتریان وسیع تر، شکل فروش کامل تر و در نتیجه شفافیت اقتصادی بیشتر می شود.
این گزارش می افزاید: با توجه به جایگاه بورس کالا در اسناد بالادستی و همچنین قوانین مصوب می توان به سهولت فروش اموال تملیکی در این بازار مالی امیدوار بود؛ هرچند که تاکنون بانک ها از فروش اموال مازاد خود در این بازار استقبال چندانی نکرده اند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.