آزادگان جنوبی در اولویت مناقصه

اولین مناقصه در قالب قراردادهای جدید نفتی آخر مهرماه برگزار می‌شود

|
0 دیدگاه

مدیر عامل شرکت ملی نفت از برگزاری اولین مناقصه در قالب قراردادهای جدید نفتی در آخر مهرماه خبر داد و گفت:‌ میدان نفتی آزادگان جنوبی در فهرست اولین مناقصه قرار دارد.علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در یک نشست خبری که صبح امروز در وزارت نفت برگزار شد با اشاره به ۵ محور اقتصاد مقاومتی که به شرکت ملی نفت ایران واگذار شده است،‌گفت:‌ اولین موضوع توسعه کامل پارس جنوبی است که هم از نظر تولید روزانه و هم از نظر تولید تجمعی بتوانیم با قطری‌ها برابر شویم.

معاون وزیر نفت ادامه داد: موضوع دیگر پروژه غرب کارون است که به جز فاز دو در میدان آزادگان جنوبی و همچنین میدان یادآوران مابقی این پروژه دارای پیمانکار است که خوشبختانه پیمانکاران نیز به خوبی در حال توسعه این میدان هستند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به رابطه دانشگاه و صنعت گفت:‌ بر اساس قرارداد مشاوره‌ای که با یک دانشگاه امضاء شده است  قرار است تولید صیانتی و همچنین افزایش تولید در برخی از میادین صورت پذیرد.

به گفته‌ وی، ساخت ده گروه کالا که اقلام پر مصرف در صنعت نفت هستند نیز از دیگر برنامه‌های با محوریت اقتصاد مقاومتی است که هم اکنون با ۵۲ شرکت داخلی قرارداد ساخت آنها امضاء شده و امیدواریم بخشی از آن تا پایان سال تعیین تکلیف شود

وی در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی شرکت ملی نفت ایران گفت:‌بر اساس برنامه‌ریزی مدونی که در این رابطه انجام شده است قرار است ۳۴۰۰ پروژه برای مناطق محروم تعریف شود تا بتوانیم در این زمینه بهتر از سال‌های گذشته عمل کنیم.

* جاسک دومین پایانه بزرگ صادراتی ایران می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به توسعه منطقه جاسک و مکران تصریح کرد:‌ در حال حاضر در حال احداث خط لوله هزار کیلومتری هستیم تا بتوانیم نفت کارون را به جاسک منتقل کنیم و با احداث مخزن ۱۰ میلیون بشکه‌ای و همچنین احداث اسکله و بندرگاه صادراتی و احداث پالایشگاه و پتروشیمی این منطقه را به عنوان قطب دوم صادرات نفت کشور معرفی کنیم.

وی با اشاره به طرح‌های ان‌جی‌ال گفت: یکی از اولویت‌های اصلی شرکت ملی نفت بهره‌برداری سریع از اینگونه طرح‌ها است تا بتوان با استفاده از آن مانع از سوخت گاز همراه نفت شویم.

به گفته کاردر، در حال حاضر به دنبال برون‌سپاری این طرح‌ها هستیم زیرا معتقدیم با ورود به بخش خصوصی سرعت‌ احداث طرح‌های ان‌جی‌ال افزایش پیدا می‌کند و می‌توان در مدت زمان کوتاهی  جلوی سوختن گازهای همراه را گرفت.

* نیاز ۱۳۴ میلیارد دلاری صنعت نفت برای توسعه

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: بر اساس این برنامه مقرر شده است که ۱۳۴ میلیارد دلار برای توسعه صنعت نفت تخصیص داده شود که بخشی از این منابع از طریق سبد قراردادهای جدید صنعت نفت و بخشی نیز از طریق منابع داخلی تأمین خواهد شد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در این زمینه حتی صدور اوراق قرضه بین‌المللی نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت تا بتوانیم این منابع را تا پایان برنامه ششم توسعه جذب کنیم.

* آخرین وضعیت اصلاح قراردادهای جدید صنعت نفت

به گفته کاردور، در حال حاضر ۸ شرکت  ایرانی تأیید صلاحیت شده‌اند و در وندورلیست شرکت ملی نفت ایران جای گرفته‌اند که در نظر داریم میادین نفتی کوچک را به این شرکت‌ها واگذار کنیم تا این‌ها بروند با شرکت‌های خارجی مذاکره کنند که کار توسعه در این میادین را بر عهده بگیرند

معاون وزیر نفت تصریح کرد: در میادین بزرگ قضیه فرق می‌کند به طوریکه محوریت کار با شرکت‌های اروپایی است و شرکت‌های نفتی داخلی باید با این شرکت‌ها جوینت شود.

کاردور اظهار کرد: روز گذشته اولین جلسه را با کمیته برگزاری مناقصات برگزار کردیم تا بتوانیم پس از تأیید نهایی کلیات قراردادهای جدید هر چه سریعتر مدل این قراردادها تدوین کنیم و با شرکت‌های خارجی وارد مناقصه شویم.

وی تصریح کرد:‌در حال حاضر ۷ قرارداد محرمانگی مطالعاتی با شرکت‌های خارجی مانند شرکت‌هایی از فرانسه، روسیه، آلمان، اتریش و اندونزی منعقد کرده‌ایم که این‌ها یک قرارداد کاملاً علمی است به طوریکه این شرکت‌ها اطلاعات مخزن را دریافت کرده‌اند تا بر روی آن مطالعه انجام دهند تا بتوانند بهترین شرایط تولید را برای ما بیان کنند.

وی ادامه داد:‌بر اساس آخرین تغییرات صورت گرفته در روز یکشنبه بر کلیات قراردادهای جدید صنعت نفت اولاً اولویت تولید با مخازن کمتر از ۲۰ درصد ضریب بازیافت تعیین شد و همچنین مقرر شد تا قرارداد محرمانگی‌مان به شورای عالی امنیت ملی برود تا جلوی خسارت‌های احتمالی بعدی گرفته شود.

معاون وزیر نفت ادامه داد: همچنین ایراداتی که هیأت تطبیق قوانین مجلس به قراردادها گرفته بود اصلاح شد اما سقف قرارداد تغییر پیدا نکرد و پاداش تولید از هر بشکه نفت نیز مانند گذشته در این قراردادها دیده شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خاطر نشان کرد:‌هفته آینده نامه‌های خود را به شرکت‌های بین‌المللی برای تأیید، ورود به مناقصه واگذاری میادین ارسال می‌کنیم و به آنها می‌گوییم که علاقه‌مندی خود را برای شرکت به میادین اعلام کنند و اگر مشکلی پیش نیاید اولین مناقصه را در اواخر مهرماه که مربوط به میدان آزادگان جنوبی است برگزار خواهیم کرد.

کاردور در ادامه این نشست با اشاره به فروش نفت به کشورهای متقاضی گفت: عمده‌ترین مقاصد صادراتی ایران کشورهای شرق آسیا است و آنها در دوران تحریم سعی کردند که بیشترین خریدار نفت ایران باشند اما کشورهای غربی و اروپایی نیز که در دوران تحریم تغییراتی را در پالایشگاه‌های خود داده‌اند هم اکنون میزان  کمتری از نفت ایران را خریداری می‌کنند زیرا آنها در پالایشگاه‌های خود یک سبد نفتی را پالایش می‌کنند.

وی گفت: ما رفتارمان در صادرات نفت خام منطقی است و هیچ تخفیفات خاصی را برای کشوری قائل نمی‌شویم.

* مذاکره با اقلیم کردستان برای سوآپ یا ترانزیت نفت

معاون وزیر نفت با اشاره به پیشنهاد اقلیم کردستان عراق به منظور ارسال بخشی از نفت این منطقه به ایران گفت:  ما بر این اساس رایزنی‌های خود را آغاز کردیم تا ببینیم کدام یک از شرایط به نفع ایران خواهد بود.

کاردور تصریح کرد: ما می‌توانیم هم از طریق سوآپ نفت کردستان را منتقل کنیم و هم می‌توانیم این نفت را ترانزیت کنیم.

وی اظهار کرد: این عملیات ما قطعاً با هماهنگی دولت مرکزی عراق صورت خواهد گرفت و نکته بسیار مهم این است که اقلیم کردستان قصد دارد نفت خود را به بازارهای شرق آسیا ارسال کند که ایران می‌تواند مسیر خوبی برای این منظور باشد.

* برنامه افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای نفت از غرب کارون

معاون وزیر نفت در این نشست خبری با اشاره به اینکه برنامه توسعه غرب کارون و میدان گازی پارس جنوبی کامل شده است،‌گفت: اولویت اصلی ما در دوران پساتحریم افزایش یک میلیون بشکه‌ای نفت از غرب کارون است. اما نگاه گسترده‌ای بر روی  حفظ ظرفیت تولید نفت در مناطق نفت‌خیز جنوب داریم و همچنین بر روی مخازن مشترک شرکت فلات قاره نیز کار عملیاتی گسترده‌ای انجام خواهیم داد.

به گفته کاردور، شرکت ملی نفت روی شیل‌های نفتی و گازی که در مناطق مختلف ایران کشف شده‌اند فقط کار مطالعاتی می‌کند و هیچ برنامه عملیاتی برای تولید نفت از آنها ندارد.

* هدف تولید نفت ایران ۴ میلیون بشکه تا پایان سال

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه وزارت نفت در مورد تصمیمات بین‌المللی وارد عمل می‌شود،‌گفت: شرکت ملی نفت ایران فقط مجری تصمیمات وزارت نفت است و هیچ اظهار نظری در خصوص فریز نفتی نخواهد کرد و هر تصمیمی که وزارت نفت بگیرد ما آن را اجرایی می‌کنیم.

کاردور با اشاره به اینکه شرکت‌های کوچک چینی به دنبال خرید نفت از ایران هستند، اظهار کرد: چین برای شرکت‌های بزرگ خود سهمیه‌ای را از بازار نفت در نظر گرفته است اما اخیراً شرکت‌های پالایشی کوچک چین از این موضوع مستثنی شده‌اند به همین دلیل ما با یک واسطه سوئیسی مذاکره  کرده‌ایم تا این واسطه سوئیسی بتواند نفت ایران را به این شرکت‌ها برساند و در عوض پول فروش حاصل از این نفت تضمین شده است و ما نگران نیستیم که مشکلی از این بابت برای فروش نفت ایران پیش آید.

وی همچنین با اشاره به انتقال تکنولوژی در قالب قراردادهای جدید گفت:‌لایه‌های مختلفی برای انتقال تکنولوژی در قالب قراردادهای جدید در نظر گرفت‌ایم که اولین آن تشکیل E&P ها است و ارتباط با دانشگاه و همچنین نظارت شرکت ملی نفت است که این موضوع برای اولین بار در قالب قراردادهای جدید دیده شده است به طوریکه شرکت‌های E&P به عنوان خط مقدم انتقال فناوری از شرکت‌های خارجی هستند و دانشگاه‌ها نیز با آنها همکاری می‌کنند و شرکت ملی نفت ایران وظیفه حاکمیتی خود را در این زمینه ایفا خواهد کرد.

وی با اشاره به لایه دیگر انتقال تکنولوژی گفت: مورددیگر مانند اتفاقی است که در قالب قراردادهای بیع متقابل رخ می‌داد به طوریکه این انتقال فناوری از طریق EPC ها صورت می‌گرفت و هم اکنون نیز این روش ادامه پیدا خواهد کرد.

کاردور با اشاره به روش سوم انتقال تکنولوژی گفت:‌این روش نیز از طریق شرکت‌های سازنده داخلی پیگیری می‌شود به طوریکه این شرکت‌ها می‌توانند اقلام صنعتی مورد نیاز صنعت نفت را با کمک شرکت‌های خارجی در داخل کشور تولید کنند که ما در این زمینه به کمک شرکت‌های صنعت‌گر داخلی نیازمندیم.

* آمادگی روس‌ها برای ورود به صنعت نفت ایران

مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه در گذشته شرکت‌های چینی در میادین نفتی ایران کار توسعه را انجام می‌دادند، گفت: در سفری که اخیراً به غرب کارون داشتم با وضوح دیدم این شرکت‌ها با یک نظم مثال‌زدنی کار توسعه این میادین را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: اینکه ما از شرکت‌های چینی چه کاری را بخواهیم بستگی به خودمان دارد به طوریکه همین الان همین شرکتی که در ایران کار می‌کند در آمریکا نیز بر روی برخی از میادین نفتی‌اش فعال است. بنابر این نباید نگرانی از این بابت داشته باشیم.

کاردور ادامه داد: مذاکرات جدی نیز با برخی از شرکت‌های روسی برای ورود به صنعت نفت ایران انجام شده که در قالب قراردادهای جدید صورت خواهد گرفت. من معتقدم شرکت‌های روسی از نظر تکنولوژی دست کمی از دیگر شرکت‌های اروپایی ندارند ضمن آنکه رابطه خوبی در این مدت با صنعت نفت ایران داشته‌اند و می‌توانند تکنولوژی مورد نیاز صنعت نفت ایران را نیز منتقل کنند.

* سبد صادرات نفت و گاز ایران متنوع می‌شود

معاون وزیر نفت با اشاره به طرح‌های ال‌ان‌جی گفت: اگر چه در حال حاضر قیمت ال‌ان‌جی در سال‌های اخیر پایین آمده است اما بر اساس مطالعاتی که انجام گرفته تا سال ۲۰۲۱ این روند تغییر پیدا می‌کند و می‌توانیم بگوییم بازار ال‌ان‌جی بهبود می‌یابد.

وی ادامه داد:‌یکی از تصمیمات ما که هم اکنون در حال مطالعه جدی بر روی آن هستیم و پس از نهایی شدن فرمول اجرایی خواهیم کرد،‌انتقال گاز پارس جنوبی برای تولید ال‌ان‌جی در F LNGها است.

کاردور گفت:‌ظرفیت تولید F LNGها محدود است اما در شرایط فعلی به تولید اقتصادی رسیده‌اند. بنابر این می‌توان بر روی این مورد تکیه کرد و بخشی از گاز خود را به صورت ال‌ان‌جی با استفاده از این فناوری صادر کنیم اگر چه هم اکنون کارخانه تولید ایران ال‌ان‌جی نیز در دست ساخت است و می‌توان در آینده بر روی این کارخانه نیز تکیه کرد

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.