ایجاد ۱۵۰ هزار شغل صنعتی تا پایان سال

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان برنامه و بودجه به تدابیر اتخاذ شده برای حمایت از بنگاه‌های تولیدی اشاره و اظهار کرد: برای این منظور ۱۶۰ هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده تا به ۷۵۰۰ واحد تولیدی پرداخت شود که با فعال شدن این واحدها تا پایان سال برای ۱۵۰ هزار جوان جویای کار، شغل ایجاد می‌شود

محمدباقر نوبخت که به خراسان شمالی سفر کرده است، با حضور در برنامه تلویزیونی شب‌های اترک که به طور زنده از شبکه استانی پخش شد به ارائه گزارشی اجمالی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید پرداخت و از تمهیدات دولت یازدهم برای رشد و رونق اقتصادی سخن گفت.

وی شاخص سرمایه انسانی خراسان شمالی را مطلوب ارزیابی کرد و ضمن یادآوری مهم‌ترین مصوبات دولت برای توسعه این استان و برخی طرح‌های زیربنایی، تصریح کرد: دولت در این راستا توجه بیشتری به مباحث آمایش سرزمین خواهد داشت و برای اولویت‌سنجی و تدوین برنامه‌های توسعه از همکاری نخبگان بیشتر سود خواهد جست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با افزودن اینکه امسال سهم مناسبی از اعتبارات ماده۱۸۰ به خراسان شمالی اختصاص خواهد یافت، به تدابیر اتخاذ شده برای حمایت از بنگاه‌های تولیدی اشاره و خاطرنشان کرد: برای این منظور ۱۶۰ هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده تا به ۷۵۰۰ واحد تولیدی پرداخت شود و با فعال شدن این واحدها تا پایان سال برای ۱۵۰ هزار جوان جویای کار، شغل ایجاد شود.

نوبخت در ارتباط با خروج بنگاه‌های اقتصادی کوچک از رکود نیز گفت: خراسان شمالی سهم خوبی از اعتبارات ۹۰۰۰ میلیارد تومانی توازن منطقه‌ای برای ماده ۱۸۰ دارد. از سوی دیگر تسهیلات باید برای بخش کشاورزی ارزان‌تر باشد که امیدواریم با پرداخت این تسهیلات شاهد تحول در بخش بنگاه های زودبازده باشیم.

سخنگوی دولت در ادامه این گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به رکوردشکنی بخش کشاورزی و افزایش خرید گندم در کشور از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سه سال قبل به رقم ۱۱ میلیون تنی سال جاری بیان کرد: دولت برای حمایت از گندم‌کاران داخلی این محصول را گران تر از گندم وارداتی قیمت گذاری کرده و با توجه به همکاری مجلس و تامین منابع مالی، به‌زودی مطالبات کل گندم کاران پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: از محل اعتبارات بودجه استانی، اعتبارات توازن منطقه‌ای ماده ۱۸۰ و اعتبارات سفر رییس‌جمهور می‌توان برای تکمیل پروژه های نیمه تمام  در استانها هزینه کرد.

نوبخت در ارتباط با حمایت از کالاهای داخلی نیز اظهار کرد: برای حمایت از کالاهای داخلی بسته مقابله با رکود اقتصادی موقت مطرح شد که با توجه به این بسته، کارت‌های اعتباری نیز تعریف شد که زمینه را برای تشویق خرید داخلی فراهم می‌کند.

وی همچنین خراسان شمالی را استانی ثروتمند و برخوردار عنوان کرد و گفت: این استان ظرفیت‌های خوبی در بخش‌های مختلف دارد که باید به‌ درستی از آن بهره گرفت.

نوبخت به موضوع آمایش سرزمین نیز اشاره کرد و افزود: برای اینکه بتوانیم بودجه خراسان شمالی برای سال ۱۳۹۶ را  آماده کنیم باید شاخص‌ها مورد بازبینی قرار گیرد؛ لذا کار کوتاه مدتی انجام شده اما شرط لازم آن ریل‌گذاری برای اهداف و شاخص‌هاست؛ بنابراین برنامه ششم توسعه می تواند این ریل‌گذاری و اهداف را به سرانجام برساند.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم برنامه درستی برای این استان داشته باشیم باید به سمت برنامه آمایش سرزمین رفت و انتظار داریم نخبگان و خبرگان این استان با رایزنی سازمان برنامه و بودجه استان در این مسیر ما را همراهی کنند.

استاندار خراسان شمالی هم در این برنامه با اشاره به خدمات دولت در این استان و طرح‌های به بهره‌برداری رسیده طی این هفته، سفرهای دولتمردان ازجمله وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان برنامه و بودجه را در همین راستا ارزیابی کرد.

محمدرضا صالحی ابراز امیدواری کرد دولت با برنامه‌ریزی صحیح و ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی، رضایت هر چه بیشتر مردم را جلب کند.

بنا به این گزارش، در هفته دولت امسال ۶۰۲ طرح عمرانی و زیربنایی با هزینه بیش از ۵۱۱۲ میلیاردریال در خراسان شمالی به بهره‌برداری رسید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین در نشست شورای برنامه‌ریزی خراسان شمالی در بجنورد، گفت: اعتبارات عمرانی و بودجه سفر هیئت دولت به خراسان‌شمالی تا پایان سال، ۱۰۰ در صد تخصیص می‌یابد.

نوبخت با بیان اینکه اعتبارات عمرانی این استان ۱۳۶۰ میلیارد ریال است که تاکنون فقط ۵۰ درصد آن تخصیص یافته است، اظهارکرد: با توجه به شایستگی‌های استان و و برخورداری آن از نیروی مستعد منطقه این اعتبار تا پایان سال به‌صورت ۱۰۰ در صدی تخصیص می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه این حرکت را در راستای توازن و عدالت بخشی می‌بینم، ادامه‌داد: سعی بر این است تا حق همه استان‌های کشور در جای خود احقاق شود اما با وجود نیروی مستعد و نوبنیاد بودن خراسان‌شمالی، اعتباری چشمگیری در جهت رفع چهره محرومیت به این استان نیامده و تمام تلاش بر این است تا اعتبارات عمرانی و بودجه از درآمدهای عمومی به این استان تخصیص یابد.

نوبخت یکی از اعتبارات متفرقه را تخصیص بودجه از محل ماده ۱۸۰ و کمک‌های فنی عنوان‌کرد و گفت: تاکنون از ماده ۱۸۰ موفق به تخصیص اعتباری به این استان نشده‌ایم اما تلاش بر این است تا مصمم‌تر از گذشته بودجه‌هایی از بندهای متفرقه نیز تخصیص یابد.

وی با تاکید بر اینکه کشور سال گذشته سال بسیار دشواری را در زمینه کسب درآمدهای نفتی تجربه کرد، ادامه‌داد: سال گذشته با کاهش قیمت نفت به کمتر از ۲۵ دلار، سالی بسیار سخت برای دولت از جهت درآمد و تخصیص اعتبار بود.

وی اضافه‌کرد: امسال کشور با درآمد ۲۳ میلیارد دلار با قیمت هر دلار ۳۰ هزار ریال اداره می شود، این در حالی است که سال ۱۳۹۱ دولت وقت، درآمد نفتی ۱۲۰ میلیارد دلار را تجربه کرد.

نوبخت در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه کاروان تدبیر و امید در سفر خود به این استان، جهت بهره‌برداری از پروژه‌های مصوب، پرداخت ۶۳۳۰ میلیارد ریال را متعهد شده است، اظهار کرد: تاکنون عملکرد دولت ۳۸ درصد تخصیص بوده است و این تعهد به مردم این استان داده می‌شود که تا پایان سال اعتبار طرح‌های سفر به صورت کامل پرداخت شود.

نوبخت از استاندار خراسان‌شمالی خواست تا با پیگیری تخصیص پروژه‌های سفر ریاست جمهوری، پایان سال از وی به استان دعوت به عمل آورده و گزارش عملکرد ارائه دهد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به برنامه‌ریزی دولت برای بستن بودجه سال آینده اضافه‌کرد: بودجه این استان مناسب با ظرفیت‌های موجود بسته نشده و از سازمان برنامه و بودجه استان انتظار می‌رود تا با همکاری مدیران دستگاه‌های اجرایی، تا پایان همین ماه بودجه‌ای در خود شان خراسان‌شمالی تنظیم کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: در صورت اثبات این موضوع که حق استان در تخصیص اعتبارات رعایت نشده است، دولت متعهد می‌شود این پایه بودجه را تغییر و اعتبارات را افزایش دهد.

نوبخت از نخبگان خراسان‌شمالی و مدیران دستگاه های اجرایی دعوت کرد تا خود برنامه ششم توسعه استان را تنظیم و به دولت ارائه دهند.

وی اضافه کرد: البته این تعهد داده می‌شود که برنامه ششم توسعه مصوب، پیگیری و در جهت توسعه استان ریل‌گذاری شود.

وی همچنین از استاندار خراسان‌شمالی خواست تا با پیگیری از مدیران دستگاه‌ها برای نیمه دوم سال به‌صورت متوسط ۷۰ ساعت اضافه کاری لحاظ کرده و پیگیر اعتبار آن باشد.

دولت برای اتمام ۱۰ هزار پروژه نیمه‌تمام آماده همکاری با بخش غیردولتی است

معاون رئیس جمهور گفت: دولت جهت تکمیل ۱۰ هزار پروژه نیمه تمام، از بخش غیر دولتی دعوت به‌همکاری می‌کند.

نوبخت اظهارکرد: اکنون دو هزار طرح در کشور که شامل بیش از ۱۰ هزار پروژه می‌شود، در دست اجراست و دولت جهت اتمام این طرح‌ها، آماده همکاری و بهره‌مندی از ظرفیت بخش غیردولتی است.

وی با بیان اینکه در همین زمینه دولت آیین نامه‌ای را تصویب و به استان‌ها ابلاغ کرده است، ادامه داد: البته دعوت از بخش غیردولتی به‌معنای فروش نیست و هرکسی بتواند طرحی را به اتمام برساند، مجاز است از آن بهره‌برداری کند و دیگر نیازی نیست پولی را به خزانه واریز کند.

نوبخت اضافه کرد: همین که بخش خصوصی بتواند با مشارکت خود، زمینه بهره‌برداری مردم از این پروژه‌ها را فراهم آورد به معنای اتمام پروژه‌ها توسط خود دولت است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت با عزل ۱۳ نفر در ارتباط با فیش‌های نجومی، سعی بر شفاف‌سازی در نظام پرداخت‌ها دارد، تصریح کرد: امید است با مشخص شدن دریافتی‌ها، دیگر شاهد هیچگونه تخلفی نباشیم که مایه تاسف و تکدر ملت شود و دولت را مجبور به عذر خواهی کند.

نوبخت راهکار دولت در زمینه جلوگیری از تخلفات را اقدام پیشگیرانه و شفاف‌سازی نظام پرداخت در برنامه ششم عنوان کرد و افزود: برای عدالت در پرداخت‌ها در این برنامه، نظام پرداخت شاغلان و بازنشستگان اصلاح شده است.

وی با بیان اینکه نظام پرداختی بازنشستگان در حال بازبینی است، خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر، آن‌هایی که پیش از قانون خدمات کشوری بازنشست شده‌اند یک مبلغ حقوق دریافت می‌کنند و برخی که بعد از این قانون بازنشست شدند حقوقی دیگر، اکنون برخی بازنشسته‌ها از فوق العاده‌ها استفاده می‌کنند و برخی خیر که همه این موارد که در برنامه ششم پیش‌بینی شده و این طرح در سازمان برنامه‌ریزی دولت گذشته و دولت فعلی در دست بررسی و اصلاحات است.

وی تصریح‌کرد: بعد از موضوع فیش‌های نجومی، شورای حقوق و برنامه‌ریزی به دستور رئیس جمهور نیز تشکیل شده است که در آن آمده باید حداکثر دریافتی ۱۰۰ میلیون ریال باشد و سقف بسته شده است.

نوبخت در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، مبنی بر اینکه دولت چه تمهیداتی برای بازگشت سرمایه بانک‌های خصوصی که در سایر استان‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند اندیشیده است، خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر دولت در تلاش است تا از منابع بانکی به‌صورت تسهیلات عمده، در رابطه با اجرای ۷۵۰۰ واحد تولیدی نیمه فعال استفاده کند که خراسان‌شمالی نیز در این زمینه سهمیه دارد.

وی ادامه داد: اگر در عمل این اتفاق نیفتد و بانک‌های استان نتوانند بسیج شوند، از منابع تکمیلی استفاده شده و این منابع از مرکز تامین می‌شود.

رئیس سازمان برنامه‌و بودجه کشور درباره سهمیه ۳۴ نفره این استان در جذب نیروی دستگاه‌های اجرایی، گفت: خراسان‌شمالی استانی نوبنیاد و تازه تاسیس است و نمی‌توان همان محدودیت‌هایی که برای سایر استان‌ها اعمال می‌شود را برای این استان اعمال کرد.

نوبخت خطاب به سازمان برنامه و بودجه خراسان‌شمالی اظهارکرد: این سازمان نیازمندی نیروی انسانی دستگاه‌ها را ارزیابی کند و به استاندار نیز اعلام شده که به هر میزانی که این استان نیازمند جذب نیروی انسانی است، مراتب را جهت صدور مجوزهای استخدام به تهران اعلام کند.

وی با بیان اینکه این استان با تمام استان‌های دیگر تفاوت دارد، خاطرنشان کرد: خراسان‌شمالی، استانی غنی و مستعد در زمینه نیروی انسانی است که باید از حضور و توانمندی این جوانان آماده به کار، حداکثر استفاده شود.

معاون رئیس جمهور در خصوص تکمیل محور بجنورد-جنگل تا پایان سال، نیز یادآور شد: تخصیص صد در صدی اعتبارات عمرانی خراسان‌شمالی، سیاست سازمان برنامه و بودجه بر اساس نظر رئیس جمهور است.

نوبخت اظهار امیدواری کرد که راه مواصلاتی بجنورد-جنگل گلستان، با بیشترین امکان بهره‌وری در کمترین زمان آماده شود و پایان سال برای بررسی پروژه‌ها و نحوه تخصیص اعتبارات به پروژه‌ها، دوباره به این استان سفر خواهم کرد.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه اداره کشور با بودجه ۲۳ میلیارد دلاری از هنرهای دولت تدبیر و امید بوده است، گفت: این شرایط با دوره ای که کشور درآمد ۱۲۰ میلیارد دلاری از بخش نفت کسب می‌کرد، تفاوت‌هایی دارد و این هنر مدیران است که با منابع کم بتوانند مدیریت بهتری ارائه دهند.

نوبخت با بیان اینکه از توفیقات دولت تدبیر و امید این بوده است که در شرایط تحریم با همین ارقام محدود رشد اقتصادی منفی ۶.۸ را به مثبت ۴.۴ در فصل اول امسال رساند، خاطرنشان‌کرد: این دولت توانست نرخ تورم بالای ۴۰ درصد را به زیر ۹ درصد تقلیل دهد که همین امر به معنای هنر در مدیریت است.

وی اضافه کرد: البته اگر منابع کافی نفتی و غیر نفتی فراهم باشد، اداره کشور هنر نیست.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به اینکه وی در جمع مردم اسفراین و در سالن گلشن بجنورد، سخنرانی نکرده و مردم به احترام وی برای شنیدن سخنرانی معاون رئیس جمهور به سالن آمده‌اند، توضیح داد: بنده به احترام مردم اسفراین، در افتتاح پروژه‌های عمرانی این شهرستان شرکت کردم و از همه مردم بابت حضورشان تشکر کرده‌ام و در جایی که نیاز نباشد، یک ساعت سخنرانی لزومی ندارد.

نوبخت گفت: در هر مکان سخنرانی به تناسب جلسه است و نیازی به پرحرفی نیست.

وی با بیان اینکه مبنا بر سخنرانی نبوده و احساس کردم شاید مردم خسته شوند،  ادامه داد: در این مراسم هایی که در بجنورد و اسفراین حضور یافتم، مسئولان منطقه‌ای و محلی گزارش دادند و در جلسات بنده سیاست‌های کلان کشوری را ابلاغ می‌کنم که موارد لازم در جلسات تخصصی مانند نشست با سرمایه گذاران، شورای برنامه‌ریزی استان و غیره مطرح شد.

وی یادآور شد: باید اقدام و عمل کنیم و در هر جلسه‌ای سخنرانی و هدر دادن حوصله مردم جایز نیست.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.