عقد 1 تا 3 قرارداد بیع متقابل جدید تا پایان سال

ایران به هر قیمتی نیازمند انتقال تکنولوژی است

|
0 دیدگاه

معاون امور توسعه شرکت نفت، با بیان اینکه اختیار میادین نفتی و گازی با کارفرما است، گفت: تا پایان سال ۱ تا ۳ قرارداد در قالب بیع متقابل جدید امضا خواهد شد و در کنار آن در قراردادهای جدید بیع متقابل توجه ویژه ای به انتقال تکنولوژی شده است.

غلامرضا منوچهری در نشست تشریح شرایط قراردادهای جدید نفتی، اظهار کرد: در بخش بالادستی ترنول و گردش مالی بخش نفت نتوانسته به میزان نیاز کشور سرمایه گذاری داشته باشد و این در حالی است که ایران با دارا بودن ذخایر بسیار زیاد نفت و گاز در تولید نفت و گاز از کشورهای رقیب عقب است.

وی افزود: روسیه و آمریکا با وجود ذخایر کمتر از ایران میزان برداشت خود را روزانه به ۱۰ میلیون بشکه رسانده اند و این در حالی است که در برنامه توسعه سوم کشور قرار بر آن بود تا میزان برداشت به ۵ میلیون بشکه در روز برسد که محقق نشد و میزان برداشت کشور در بین ۳٫۸ تا ۴٫۲ میلیون بشکه در روز بوده است.

معاون امور توسعه شرکت ملی نفت، خاطرنشان کرد: همسایگان و رقابای ایران سرعت توسعه بالادستی خود را نسبت به ایران افزایش داده است، ایران در برداشت بسیار ضعیف بوده و میزان برداشت به طور متوسط ۲۵ درصد است که با توجه به زمین شناسی مخازن ایران بسیار کم است.

وی بیان کرد: هر یک درصد تولید اضافی حدود ۳۰۰ میلیارد دلار افزایش درآمد به همراه دارد که در بحث ریکاوری از گذشته با تزری گاز این فرآیند انجام شده و کار دیگری انجام نشده است.

منوچهری گفت: با توجه به تفاسیر ارائه شده الزاماتی وجود دارد تا عقب ماندگی ها جبران شود و این مسائل در حالی بیان می شود که فرصت های پیش رو در حال از دست رفتن است و چهره انرژی دنیا در حال تغییر است.

معاون شرکت ملی نفت، خاطرنشان کرد: در توسعه بالادستی نفت و انعقاد قراردادهای نفتی ویژگی هایی مد نظر است که از آن ها می توان به مطالعه عمیق و طولانی، عدم قطعیت و ریسک بالا در پرژه های توسعه میدان، طبیعت طولانی بودن و استمرار فعالیت ها، انضباط در پروژه ها و نقش سازمان مدیریت پروژه، سرمایه بر بودن، وابستگی روزافزون به فناوری، تحولات بازار انرژی و تاثیر آن بر شاخص های توسعه میدان، اهمیت مطالعات HSE، نفت و حافظه تاریخی ملت ایران، اهمیت و نقش جایگاه کارفرمایی در پروژه های بالادستی، ضرورت احراز صلاحیت پیمانکاران عمده طرف قرارداد، تقسیم بندی اصلی فعالتی های نفت و گاز از جهت واگذاری به طرف های قرارداد، اهمیت زمان در پروژه های بالا دستی، نوع تضامین دولت ها و شرکت های طرف قرارداد، انتقال تکنولوژی و مدیریت در پروژه های بالادستی، انواع مدل واگذاری در پروژ های بالادستی و ایجاد زنجیره اشتغال صنعتی و مهندسی در کشور اشاره کرد.

وی تاکید کرد: صنعت نفت نیاز به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد که باید ۷۰ تا ۸۰ درصد کار توسط ایرانی ها و در ایران انجام شود و این در حالی است که باید با رشد فعالیت های بالادستی به توسعه کشور و اقتصاد کمک کرد، همچنین در قراردادهای جدید یک موضوع بسیار مهم انتقال تکنولوژی است.

منوچهری خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال ۱ تا ۳ قرارداد برای توسعه نفتی با طرح و قالب بیع متقابل جدید به امضا برسد و این در حالی است که لیست پروژه ها براساس اولویت تهیه شده است.

وی با اشاره به اینکه در قراردادهای جدید تحریم های احتمالی و برخی از مشکلات برای آنکه عاملی شود تا قرارداد به سرانجام نرسد، دیده شده است، گفت: در شرایط حال نمی توان به تکنولوژی های روز دنیا دست پیدا کنیم وبلکه باید به سرعت و یکباره برای آنکه اهداف کشور در صنعت نفت و گاز محقق شود به هر روشی باید تکنولوژی به کشور وارد شود.

معاون امور توسعه شرکت ملی نفت، در رابطه با قراردادهای نفتی، با اشاره به اینکه ریسک های پروژه زمان کار را افزایش می دهد، بیان کرد: در قراردادهای نفتی قراردادهای کوتاه مدت عاملی می شود که مخازن رها شوند که این یک معضل است، از سوی دیگر نیاز است تا در پروژه های نفتی اهمیت و جایگاه کارفرما بسیار مهم است و اینگونه نیست که پیمانکار اختیار میدان را در اختیار داشته باشد.

منوچهری در رابطه با صلاحیت پیمانکاران گفت: نگاه وزارت نفت تنها به کشورهای غربی نیست و در پروژه های جدید نفتی و گازی نگاه به شرق و روسیه است و پیمانکاران داخلی اکثرا از بین شرکت های غیردولتی انتخاب شده اند و تفاوتی بین پیمانکاران ایران و خارجی نیست و در صورت به تایید رسید قابلیت شرکت ها می توانند نفر اول قرار داد انتخاب شوند.

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.