فرصت را دریابیم

بازار ال ان جی فرصت استثنایی برای صادرات گاز

|
0 دیدگاه

ایران با در اختیار داشتین ذخایر عظیم گازی، می تواند نقش موثری در بازار جهانی گاز داشته و حرف اول را در صادرات ال ان جی در جهان بزند.

ذخایر عظیم گاز طبیعی در ایران، ۳۴ تریلیون متر مکعب که ۱۸ درصد ذخایر گازی جهان را تشکیل می دهد، برآورد شده است و این ذخایر عظیم می تواند نقش موثری در بازار جهانی گاز با تاکید بر حفظ و توسعه ظرفیت های تولید گاز به ویژه در میدان های مشترک داشته باشد.

 بررسی بازارهای گاز طبیعی جهان نشان می دهد در شرایط کنونی، حجم تجارت گاز طبیعی با خط لوله به مراتب بیش از ال‌ان‌جی است و پیش بینی می شود با ارتقای فناوری و توسعه صنعت تولید ال‌ان‌جی در جهان، رشد سهم این بخش در تجارت گاز طبیعی در سال‌های آینده، به مراتب بیش از خط لوله باشد.
گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی به گاز طبیعی‌ای اطلاق می‌شود که موقتا برای ذخیره‌سازی یا حمل‌ونقل در حجم زیاد به حالت مایع تبدیل شده است.
ال‌ان‌جی حجمی معادل ۶۰۰/۱ حجم گاز طبیعی در حالت گازی را داراست و این گاز، مایع، بی‌بو، بی‌رنگ، غیرسمی و غیرخورنده است.
کاهش حجم گاز در شرایطی که خطوط لوله در دسترس نیست، باعث صرفه‌جویی اقتصادی در مسیرهای بلند می‌شود.
در مواردی که انتقال گاز طبیعی از طریق خط لوله اقتصادی یا عملیاتی نیست، می‌توان آن را از طریق کشتی‌های دریایی حمل گاز مایع طبیعی، که مخصوص این ‌کار طراحی شده‌اند و یا تانکرهای جاده‌ای، حمل نمود.
برخی تحلیلگران معتقدند که بازار گاز طبیعی در سال‌های آینده با تکیه بر محموله‌های ال‌ان‌جی، تعریف جدیدی خواهد یافت و می‌تواند به عنوان بازاری قابل‌ اعتماد همانند بازار جهانی نفت خام، در عرصه جهانی ایفای نقش کند.
با در نظر گرفتن پیشرفت‌های فنی، افزایش تقاضا و تعریف قرار دادهای جدید موسوم به IPC در پسا برجام، سودآوری فعالیت در بازار ال‌ان‌جی انکارناپذیر است.
کشورهای آسیای جنوب شرق از جمله ژاپن، کره جنوبی، تایوان و کشور های اروپایی به ویژه بلژیک، فرانسه، یونان، ایتالیا، پرتغال و اسپانیا، اصلی‌ترین مصرف ‌کنندگان ال‌ان‌جی در جهان هستند که در آینده نزدیک مصرف ‌کنندگانی از آسیا، به ویژه کشورهای چین و هند در همسایگی ایران به این مجموعه اضافه خواهند شد که نشانگر شکل‌گیری بازاری مطلوب برای کشورهای تولیدکننده ال‌ان‌جی در دنیا است.
ایران نیز با در اختیار داشتن منایع عظیم گازی باید از این فرصت نهایت استفاده را کرده و از هم اکنون به فکر تصاحب بازار جهانی ال ان جی باشد.
ال‌ان‌جی از دهه ۸۰ مورد توجه ایران قرار گرفته که در این رابطه می‌توان به سه پروژه پارس، پرشین و ایران ال‌ان‌جی اشاره کرد که به دلیل تحریم ها دو پروژه پارس و پرشین ال‌ان‌جی از سال ۱۳۸۹ متوقف شد، ولی پروژه ایران ال‌ان‌جی با پیشرفت حدود ۵۰ درصد در جریان است.
با توجه به چشم‌انداز ایران از لحاظ ذخایر عظیم گازی، موقعیت استراتژیک جغرافیایی در منطقه خاورمیانه، جذابیت‌های صنعت نفت ایران برای دیگر کشورها و همچنین امنیت سرمایه‌ گذاری می‌توان امید داشت در که آینده‌ای روشن در انتظار صادرات گاز ایران باشد و این مهم با استفاده بهینه از فرصت های پیش روی صنعت گاز کشور امکان پذیر است.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.