بازار مسکن همچنان راکد

|
0 دیدگاه

فصل تابستان به طور سنتی زمان رونق بخشی مسکن است اما در سه سال اخیر در رکودی عمیق فرو رفته است.

بازار خرید و فروش مسکن این روز ها حال و روز خوبی ندارد و فعالان بازار اجاره و خرید مسکن از این وضع راضی نیستند. متقاضیان ، قدرت خرید حتی با دریافت وامهای بانکی را هم ندارند و در بخش اجاره با کاهش نرخ سود بانکی کرایه های نقدی نیز افزایش پیدا کرده است.

ایزدی پژوهشگر مسکن می گوید : توان خرید اندک است و پرداخت تسهیلات بخشی از این نقصان تقاضای موثر را کم می کند و همه جای دنیا اصل بر این است که خرید مسکن متکی بر درآمدهای آتی خانوار است نه متکی بر درآمد های گذشته باشد.

تشدید رکود بازار مسکن اثر مستقیم بر تولید هم داشته آنچه که مرکز آمار اعلام کرده است میزان صدور پروانه ساختمانی در زمستان سال گذشته در مقایسه با فصل مشابه حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است.

چگینی مدیر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن هم درباره موجودی مسکن در سال ۹۵ می گوید: در مقابل ۱۰۴ خانوار ۱۰۰ واحد مسکونی داریم و روند رو به بهبود بوده است.

وی می افزاید : تعدادی از خانه ها خالی است ، اگر فضای اقتصادی بهبود پیدا کند وارد بازار می شود ، نگرانی نداریم که شوک قیمتی باشد و موجودی می تواند کمک کننده مسکن باشد. رکود بازار مسکن در حالی وارد چهارمین سال خود می شود که در این سالها دولت تمهیدات ویژه ای داشته است.

مرادی مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به استقبال تهرانی ها از صندوق پس انداز یکم می گوید : افتتاح روزانه حساب در تهران ۱۳۵ درصد رشد داشته و این در شرایطی است که میانگین افتتاح حساب در کشور ۱۱۲ درصد بود که بیانگر این است تسهیلات بیشتر به قشر هدف خود نزدیک تر شده و شرایط آن مناسب تر شده است.

وی افزود:با مقایسه سقف ۱۶۰ میلیون تومانی تسهیلات بانکی با میانگین قیمت چهار میلیون تومان هر متر مربع ساختمان در کلانشهر ها ‌می بینیم میزان اثربخشی این تسهیلات برای خرید یک واحد ۶۰ متری به ۵۰ درصد هم نمی رسد که مانع رونق این بخش شده است.

براساس گزارش میدانی بسیاری از مشاوران املاک از توان اندک مردم می گویند و اینکه بازار مسکن همچنان در رکود بسر می برد زیرا وامها تنها مقدار کمی از مبلغ یک واحد را تشکیل می دهد.

خسروی کارشناس مسکن هم می گوید : با پرداخت وام روند بازار مسکن نسبت به گذشته بهتر شده است اما کافی نیست به طوری که تنها در شهرستانها موثر است و در کلان شهر ها تاثیرگذار نیست. وی ادامه می دهد : وام ها باید ۶۰ تا ۸۰ درصد قیمت مسکن را تشکیل دهد تا در بخش مسکن تاثیر گذار باشد.

خسروی می افزاید : با اقدامات مسئولان درباره ارایه تسهیلات ، مسکن امسال رو به جلو گام بر می دارد اما جهش قیمتی تا این لحظه نداشتیم و قیمت از شاخص تورم عبور نخواهد کرد. با توجه به سپرده گذاری های انجام شده انتظار رونق این بازار دست کم از نیمه دوم امسال ۹۵ و اوایل سال آینده وجود دارد ، رونقی که شاید اندکی از فشار مضاعف مستاجران را بکاهد. به گزارش صدا و سیما کارشناسان بازار مسکن معتقدند وضعیت مسکن بعد از چند سال رکود رو به بهبود است اما به معنی افزایش قیمت نیست ، اگر متقاضی خرید هستید اکنون بهترین فرصت برای خرید مسکن است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.