سخت گیری فقط برای مردم

بدهکارانی که همچنان از بانک ها وام می گیرند

|
0 دیدگاه

طی دستورالعمل بانک مرکزی، بانک ها حق پرداخت تسهیلات به بدهکاران دانه درشت را ندارد اما برخی از بانک‌ها همچنان به بدهکاران، تسهیلات ارایه می دهند.

مسئولان در حالی یکی از مشکلات بزرگ اقتصادی و بانکی کشور را معضل مطالبات معوق می دانند که از سوی دیگر برخی از بانک ها هنوز هم نسبت به افتتاح حساب برای بدهکاران دانه درشت اقدام و یا شرایط را برای اخذ وام های دوباره برای آنها فراهم می کنند.

 این در حالی است که مسئولان بانک مرکزی نسبت به این موضوع بخشنامه هایی را پیش از این صادر کرده اند، به طوریکه سقف مبلغ بدهی غیرجاری از پانصد میلیون ریال به پنج میلیارد ریال به منظور اعمال محدودیت‌هایی از قبیل عدم اعطای تسهیلات اعم از ریالی و ارزی در ارتباط با مشتریان دارای بدهی غیرجاری اعمال شده و یا اینکه محرومیت هایی برای مشتریان دارای بدهی معوق که همکاری با نظام بانکی ندارند در نظر گرفته شده است.
از سوی دیگر به تازگی یکی از مدیران عامل بانکی رقم مطالبات معوق را ۹۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و برخی از مدیران بانکی نیز رقم مطالبات معوق را تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هم اعلام کرده اند اما رفتارهای دوگانه ای از سوی بانکداران نسبت به بدهکاران دانه درشت اعمال می شود.
در عین حال، بانکداران این روزها اعلام می کنند که بانکشان دارای کمترین رقم بدهی است و سهم اندکی در مطالبات معوق نظام بانکی دارند و با این آمارهای اعلامی از سوی آنها، مشخص نیست که کدامیک سهم بالای معوقات بانکی را به خود اختصاص داده اند.
برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند وقتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رقم مطالبات معوق باشد یعنی اینکه ۲۰ درصد کل نقدینگی کشور غیر قابل بازگشت است که بیشتر آن به رکود اقتصادی باز می گردد.
بانک مرکزی برای اینکه رقم مطالبات معوق را کاهش دهد بحث ها و جلساتی را با قوه قضائیه، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و نظام بانکی برگزار کرده است، در عین حال ساماندهی مطالبات معوق برای اجرای برنامه خروج از بحران نظام بانکی با شناسایی بدهکاران کلان و معرفی آنها به قوه قضائیه توسط بانک مرکزی اجرایی شد.
همچنین قرار بود در مجلس قبل کارگروهی مشترک بین دولت و مجلس، بدهی های بانکی را طبقه بندی کرده و بدهکاران بخش های تولیدی و تجاری جداسازی شوند. برنامه ممنوع الخروج کردن بدهکاران بزرگ برای رهایی از بحرانی که از این طریق بانک ها گرفتار آن شده اند، هم پیگیری می شد، اما هیچ یک از این اقدامات تاکنون نتوانسته تاثیری بر معضل مطالبات معوق داشته باشد و حتی بهبودی اندک در رقم آن ایجاد کند.
این اقدامات متناقض در حالی از سوی برخی بانک ها اعمال می شود که هر روز سخت گیری های پرداخت وام و ارائه خدمات و تسهیلات به مشتریان خرد بیشتر می شود و اگر معوقات خرد این افراد به سه قسط برسد در لیست مشتریان دارای معوقات قرار می گیرند و بدحساب تلقی می شوند و دیگر وامی از سوی بانکها به آنها تعلق نمی گیرد، این در حالی است که این افراد ضمانت های مناسبی هم در بانکها دارند.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.