بنزین بر سر دو راهی

|
0 دیدگاه

مجلس در مخالفت با اصلاحیه لایحه بودجه سال ۹۵ ، با حذف کارت سوخت و تک نرخی شدن قیمت بنزین مخالفت کرد.

در اصلاحیه لایحه بودجه ۹۵ دولت مخالفت خود را با دو نرخی بودن قیمت بنزین اعلام و خواستار حذف کارت سوخت شده است.

 در لایحه بودجه سال جاری ، مجلس دولت را مکلف به دو نرخی کردن بنزین و حفظ کارت سوخت کرد اما دولت مخالفت خود را با اجرای این مصوبه اعلام و در قالب اصلاحیه قانون بودجه خواستار حذف کارت سوخت و مصوبه دو نرخی بنزین شد.
کمیسیون انرژی مجلس در نشستی مخالفت خود را با این پیشنهاد دولت اعلام و تاکید کرد بنزین باید دو نرخی شده و همچنین کارت سوخت در ساختار خرید سوخت ایران باقی بماند.
دولت تا کنون دلایلی از جمله بالا بودن هزینه نگهداری سامانه سوخت و مبارزه با فساد را برای تک‌نرخی شدن سوخت مورد اشاره قرار داده است اما به نظر می رسد مخالان نیز وجود سامانه را دلیل محکمی برای مبارزه با فساد و پیشگیری از قاچاق سوخت می دانند.
اختلاف نظر دولت و مجلس بر سر بنزین موجب شده که ششمین ماه سال در حالی آغاز شود که هنوز تکلیف قیمت بنزین روشن نشده است.
قیمت بنزین و موضوع حفظ یا عدم حفظ کارت سوخت از جمله مهمترین و چالشی ترین موضوعات مورد بحث در قالب لایحه بودجه سال جاری است.
به نظر می رسد هر چند مجلس نهم مواردی چون حفظ کارت سوخت و دو نرخی شدن بنزین را مورد تایکد قرار داده بود اما مجلس دهم نیز چندان تمایلی به تغییر این روند ندارد.
دولت اصلاحیه بودجه سال جاری را زودتر از موعد برای اصلاح مواردی که در قانون بودجه مورد تغییر قرار رگفته یا اضافه شده بود به مجلس دهم ارائه داد اما روند بررسی نشان می دهد تغییرات چندان مورد انتظار دولت نخواهد بود.
با رای موافق کمیسیون انرژی به حفظ کارت سوخت و همچنین دو نرخی شدن بنزین احتمال تایید پیشنهاد دولت در صحن علنی را نیز کاهش داده است .
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.