بودجه‌ای برای ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی نداریم

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: به جای آنکه بودجه کلان را صرف درمان مردم کنیم، بهتر است بودجه‌ای برای ارتقای سلامت محصولات کشاورزی اختصاص یابد که علیرغم درخواست مکرر طی چندسال اخیر ریالی به ما نداده‌اند.

محمد علی باغستانی میبدی در نشست خبری در محل سازمان به آخرین وضعیت آمار مبارزه با آفات در مزارع کشور پرداخت و از وضعیت واردات سموم و قاچاق سم، خساراتی که ناشی واردات آفات کشورهای دیگر به کشور وارد شده و کشف میوه قاچاق سخن به میان آورد.

وی گفت: طی یک هفته اخیر در دو محموله جداگانه در استان آذربایجان غربی و هرمزگان ۱۱۶ تن میوه قاچاق کشف شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات در توضیح بیشتر این موضوع گفت: ۱۰۱ تن در استان آذربایجان غربی و در مرز بازرگان کشف شده که از این رقم ۷۲ تن آن مربوط به گوجه فرنگی و ۲۳ تن لیموترش بوده است که فاقد شناسنامه و گواهی مبداء بوده و در کنار آن ۱۵ تن لیموترش قاچاق در بندرعباس کشف و امحاء شده است.

باغستانی به تأثیر خسارت‌هایی که آفات وارداتی به ویژه ناشی از واردات میوه‌های قاچاق به کشور به وجود می‌آید، تصریح کرد: در ۲۰ سال اخیر ۱۵ تا ۲۰ نوع آفت قرنطینه‌ای از جمله جاروئک لیموترش، کرم ساقه‌خوار برنج به کشور وارد شده که فقط به دلیل وارد شدن جاروئک لیمو ترش مجبور شدیم ۱۴ هزار هکتار از این محصول را امحاء کنیم و کار به جایی رسیده است که این آفت به باغات استان فارس هم رسیده و مجبور شده‌ایم عدد و رقم‌های کشف را جابجا کنیم.

وی پیش‌گیری و توجه به سلامت سفره غذای مردم را از نکات حائز اهمیت برشمرد که متاسفانه در کشور چندان بدان توجهی نمی‌شود و به جای آن برای درمان مردم بودجه می‌کنیم.

رئیس حفظ نباتات افزود: طرحی تدوین کرده‌ایم که ۲۰ قلم انواع صیفی‌جات کشاورزی به صورت پایلوت و سلامت محور تولید شود که نیاز به اعتبار دارد که فقط برای یک قلم گوجه فرنگی ۶ میلیارد تومان از بودجه سلامت قرار بود با مساعدت وزارت بهداشت به این سازمان اختصاص یابد که ۶ ریال هم به ما ندادند و ما با بودجه اندک خودمان طرح را به صورت پایلوت آغاز کردیم و این در حالی است که اگر پیش از سفره به تولید محصولات غذایی توجه شود شاید آنقدر برای درمان نیاز به هزینه کردن نباشد.

باغستانی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت قرنطینه کردن انواع بذر گیاه و میوه اشاره کرد و گفت: این اهمیت تا حدی است که طی ۲ سال گذشته نوعی نهال گیاهان زینتی را وارد قرنطینه کرده و متوجه آفت آن شدیم تا حدی که گلخانه را به آتش کشیدیم و نباید فراموش کرد که قاچاق میوه نه تنها به بودجه دولت آسیب می‌زند بلکه در حوزه کشاورزی ممکن است آفاتی را وارد کند که گردن تمام محصولات کشاورزی را بگیرد.

وی از صادرات ۵۰۰ هزار تن سبزی و صیفی با قرنطینه کامل خبر داد و گفت: از این رقم ۲۴۷ هزار تن کشمش ۱۴۰ هزار و ۷۳۹ تن پسته، ۵ هزار و ۵۰۰ تن خشکبار و ۳ هزار و ۵۷۲ تن خرما صادر شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات همچنین بیشترین حجم واردات قرنطینه‌ای را گندم عنوان کرد که ۲ میلیون تن بوده و پس از آن کنجاله، موز، برنج، چوب، پنبه و ذرت بیشترین محصولات وارداتی بوده که قرنطینه شده است.

باغستانی در مورد گزارش ۳ ماهه قرنطینه داخلی کشور نیز گفت: ۲۹۶ هزار هکتار برای آفات قرنطینه داخلی داشته‌ایم و در کنار آن ۳۸ میلیون پیاز گل سنتی از قرنطینه وارد شده است که بیشترین ان مربوط به پیاز گل گلایل است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حجم سموم مسئله‌دار از سیستم کشاورزی کشور اشاره کرد و گفت: ۱۹ قلم سم مسئله‌دار سال گذشته از لیست سموم کشور حذف شده و امسال بنا داریم، با سقف تجاری نام سموم، هر سمی که در کشور وارد و مصرف می‌شود را شناسنامه‌دار کنیم و در این راستا تاکنون ۲۵۰ برند سم در سازمان حفظ نباتات مراحل آزمایشی خود را طی می‌کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات بخش دیگری از فعالیت این سازمان را شناسایی فروشگاه غیرمجاز سم در کشور عنوان کرد: ۳ هزار و ۵۰۰ فروشگاه غیرمجاز سم در کشور شناسایی شده و شخص وزیر کشاورزی هر ۱۵ روز یکبار گزارش برخورد با این فروشگاه‌ها را مطالبه می‌کند که طبق آخرین آمار هنوز ۱۳۰۰ فروشگاه داریم که امیدواریم تا ۶ ماه آینده جمع شوند.

باغستانی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از عملکرد مرزبانی جمهوری اسلامی برای برخورد و هماهنگی با سازمان حفظ نباتات در مرزهای کشور گفت: در مورد واردات میوه غیرمجاز در برخی موارد مرزبانی همکاری لازم را با ما نمی‌کند و این در حالی است که با ورود یک محموله غیرمجاز آفاتی وارد کشور شود که برخورد با آن میلیاردها تومان هزینه بر دوش دولت بگذارد، مانند واردات محموله زیتون طی چندسال اخیر که از دهه ۸۰ به بعد به کشور انتقال یافت و برای مبارزه با مگس زیتون ۴ میلیون تومان از ستاد بحران کشور بودجه گرفتیم و طی ۲ سال ۳۰ درصد از میوه زیتون به دلیل همین آفت خسارت دید که ۶۰ میلیارد تومان خسارت در پی داشت.

وی یکی دیگر از مشکلات واردات قاچاق را واردات سموم به عنوان ته‌لنجی عنوان کرد و افزود: شاید به طور متوسط حداقل هفته‌ای یک محموله سم غیر استاندارد در کشور معدوم یا برگردانده می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات همچنین از تولید مرکبات در کشور مازاد بر نیاز مصرف خبر داد و گفت: ۵۰۰ هزار تن مرکبات مازاد داریم که باید فکری به حال صادرات آن کنیم.

باغستانی در مورد صادرات محصولات کشاورزی به روسیه و مشکلات قرنطینه در این زمینه تصریح کرد: زمانی در مرز داغستان ۵۰۰ کامیون ایرانی برای تائید گواهی بهداشت متوقف شده بود، ولی اکنون ارتباط خوبی با روسیه در این زمینه به ویژه در حوزه قرنطینه گیاهی برقرار کردیم.

وی افزود: سازمان حفظ نباتات سامانه‌ای را طراحی کرده که گواهی بهداشت به صورت الکترونیکی و با ثبت یک شماره ارائه می‌شود که این سامانه از مهر ماه کار خود را آغاز خواهد کرد.

رئیس سازمان حفظ نباتات همچنین در خصوص مبارزه با آفات در مزارع کشور گفت: در باغات ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار مبارزه شیمیایی داشته‌ایم و در کنار آن در ۱۰۰ هزار هکتار مبارزه با ملخ صورت گرفته و امسال در جنوب کشور ملخ دریایی یا مهاجر نیز نداشته‌ایم.
همچنین در رابطه با مبارزه با جوندگان افزود: در سال زراعی ۹۴-۹۳ در ۱۷۵۰ هکتار از مزارع کشور مبارزه با جوندگان انجام شده است.

باغستانی همچنین یکی دیگر از کارهای سازمان حفظ نباتات را مبارزه با بیماری زنگ زرد گندم در مزارع کشور عنوان کرد که در ۴ هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی کشور انجام شده و ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار آن مربوط به گندم بوده است.

وی گفت: مبارزه با آفات سن غلات از دیگر کارهایی است که در ۲ میلیون و ۸۰ هزار هکتار از اراضی گندم کشور انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل آن ۱۳ درصد رشد داشته است و در نهایت میانگین سن‌زدگی به زیر ۰٫۶ خواهد رسید که حد مجاز آن در دنیا ۰٫۲ است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.