بورس کالا آماده راه اندازی قراردادهای آتی و گواهی سپرده قیر است

|
0 دیدگاه

مدیرعامل بورس کالای ایران اعلام کرد: برنامه راه اندازی قراردادهای آتی و گواهی سپرده کالایی قیر پیش بینی شده که راه اندازی بازار آتی قیر به منظور پوشش ریسک فعالان بازار این ماده است.

حامد سلطانی نژاد ضمن تشریح امکان معاملات قیر در بورس کالا و صادرات قیر از طریق تالار صادراتی این بورس، گفت: راه اندازی بازار آتی قیر به منظور پوشش ریسک فعالان بازار این ماده از جمله برنامه های بورس کالای ایران برای توسعه معاملات این کالا است.
سلطانی نژاد متغیر بودن قیمت قیر در بازار نقدی و ضرورت راه اندازی قراردادهای آتی این ماده را یادآور شد و گفت: قیمت قیر نوسان دارد و بازار قیر نیازمند ابزار مدیریت ریسک است، بنابراین مهمترین عامل در راه اندازی بازار آتی قیر، تقویت بازار نقدی این کالا است.
وی افزود: صدور گواهی سپرده کالایی بر اساس دارایی پایه قیر نیز به منظور افزایش نقدشوندگی این بازار در دستور کار بورس کالا قرار دارد.
سلطانی نژاد اضافه کرد: معاملات گواهی سپرده کالایی قیر به این دلیل راه اندازی می شود تا قیمت های پیوسته قیر به وجود آید و برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی، تولیدکنندگان قیر باید بخشی از تولید خود را به قیر بشکه اختصاص دهند.
وی چالش انبارداری در صنعت قیر را یادآور شد و گفت: اکنون اکثر تولیدکنندگان محصول قیر خود را بصورت فله ارایه می دهند و این در حالی است که به منظور راه اندازی گواهی سپرده کالایی قیر، تولیدکنندگان باید به سمتی حرکت کنند که بخش بیشتری از تولیدات خود را بشکه ای عرضه کنند تا بتوان آنها را با استانداردی معین در انبارهای مورد تایید بورس کالا برای عرضه و معامله ذخیره کرد.
مدیرعامل بورس کالای ایران اهمیت مشارکت بازیگران بین المللی قیر در راه اندازی و توسعه بازار آتی این ماده را خاطرنشان ساخت و گفت : بورس کالای ایران از مشارکت بازیگران بین المللی قیر استقبال می کند.
به گزارش ایرنا، اکنون بازار قیر کشور از فقدان متولی رنج برده و بر این اساس شاهد برخی تخلفات در این بازار هستیم.
عرضه قیر بی کیفیت در سال های گذشته ، باعث خدشه دار شدن جایگاه ایران در بازار بین المللی قیر شده و عرضه محموله های قیر از طریق بورس کالا می تواند، شفافیت معاملات این محصولات را افزایش دهد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.