بیش از بیست میلیارد ریال سرمایه به بازی‌سازان ایرانی تزریق شد

|
0 دیدگاه

از ابتدای سال ۱۳۹۵ به درخواست ناشران مجاز بازیهای رایانهای، طرح صدور مجوز انحصاری بازی در دستور کار قرار گرفت، به همین‌منظور، پس از انجام کارشناسیهای لازم و برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، این مهم تحت عنوان شیوه‌نامه‌ای پس از تصویب در هیئت مدیره بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اجرایی گردید. با اجرایی شدن این طرح در ماه‌های اخیر، بیش از بیست میلیارد ریال سرمایه به بازی‌سازان ایرانی تزریق شده است.

معاون نظارت و ارزشیابی بنیاد گفت: با توجه به مفاد شیوهنامه تدوین شده که پس از تصویب، به موسسات و شرکتها ابلاغ شد، ناشرین در ازای حمایت و سرمایهگذاری مستقیم در تولید بازیهای ایرانی، کوپن و یا بیجک مجازی دریافت و برای اخذ مجوز بازیهای خارجی از طریق برگزاری مزایدههای ماهانه بازیها، کوپنهای مربوطه را مصرف مینمایند.

جواد امیری تشریح کرد: با اجرای این طرح، رقابت میان ناشران برای خرید امتیاز بازیهای رایانهای ایرانی شکل گرفته به نحوی که از ابتدای اجرای طرح بیش از ده عنوان بازی بزرگ که تا پیش از این رغبتی برای خرید آنها از سوی ناشرین وجود نداشت، به فروش رسیده و به تدریج این بازیها در بازار توزیع میشوند.

امیری به سیاست‌های گذشته در حوزه نشر بازی‌ها اشاره کرد و افزود: تا پیش از این با توجه به سیاستهای گذشته و وجود بودجههای دولتی، تولیدکنندگان بازی انتظار حمایت مستقیم بنیاد از بازیهای ساخته شده را داشتند. این امر مشکلات و معضلاتی از جمله توقع حمایتهای تولیدکنندگان از بنیاد بابت بازیهای خود با هر کیفیت و قیمت و… را به‌وجود آورده بود که تولیدکنندگان بر اساس نیاز بازار و بازیکنان بازی تولید نکرده و صرفاً بر اساس ذوق و سلیقه و دریافت حمایت به سمت تولید بازی میرفتند.

معاون نظارت و ارزشیابی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اجرای این طرح را پل ارتباطی بین ناشر و تولیدکننده دانست و تاکید کرد: با اجرای این طرح اولاً بازیها به سمت کیفی شدن پیش رفته و از طرفی بازیها بر اساس نظر و سلیقه ناشر و نیاز مخاطب ساخته شده و منتشر میشوند.

در دوره جدید بازیهایی همچون جنون سیاه، شتاب در شهر ۲، خاله قزی، پلیس بزرگراه، دوران افتخار و… با سرمایهگذاری بیش از بیست میلیارد ریالی بخش خصوصی آماده نشر شده و می‌توان گفت اجرای این طرح جان تازه‌ای به تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌های شخصی بخشیده است.

0 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.