تجمیع ارزهای سرگردان در دستورالعمل بانک مرکزی دیده نشده است

|
0 دیدگاه

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ضمن ارزیابی دستورالعمل اخیر بانک مرکزی مبنی بر ورود بانک‌ها به خرید و فروش ارز تصریح کرد که این اقدام در جهت تک نرخی شدن ارز موثر است اما باید برای تجمیع ارزهای غیر مولد و منابع سرگردان در این دستورالعمل تدبیری اندیشیده شود.

محمد مهدی رئیس زاده گفت: دستورالعمل جدید بانک مرکزی اقدام مثبتی است و در رسیدن به هدف تک نرخی شدن ارز کمک کننده است اما به تنهایی کافی نیست.

وی افزود: اگر به این دستورالعمل دقت کنیم متوجه می‌شویم که بانک مرکزی مراحل اجرای تک نرخی شدن ارز را فازبندی کرده است. در مرحله فعلی کمک بزرگی به صادرکنندگان شده که ارز حاصل از صادرات خود را وارد سیستم بانکی کنند و مجددا ارز را برای مصارف بعدی حفظ کنند.

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: همچنین نمایندگی‌های خارج از کشور و مواردی که سرمایه‌گذار خارجی وارد می‌شود مشمول این دستورالعمل می‌شود اما فعلا مسئله‌ای در این دستورالعمل مغفول مانده است.

این فعال اقتصادی بخش خصوصی تصریح کرد: یکی از مواردی که به تک نرخی شدن ارز غیر از رفع تحریم‌ها و برقراری ارتباطات بانکی کمک می‌کند بحث جذب منابع یا بالا بردن نرخ ارز است. ما دانشجویان زیادی در خارج از کشور داریم و مسافرت‌های زیادی انجام می‌گیرد. در سال‌های قبل حجم زیادی ارزهای بانکی بود که شبکه بانکی این ارزها را پرداخت نکرد و آن‌ را روی پایین‌تر از نرخ روز برد. در آن زمان ارز به چشم کالا برای سرمایه‌گذاران استفاده شد و سرمایه‌گذاران برای آنکه ارزش پول‌شان کاهش پیدا نکند ارز خریداری می‌کردند و به این ترتیب ارزهای سرگردان در منازل جای گرفت.

رییس زاده ادمه داد:‌ براوردی که از حجم این ارزها می‌شود بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار است. اکنون در این دستورالعمل برای جذب این ارزها و خرید و فروش آن این هیچ موردی پیشبینی نشده است و این نقیصه این دستورالعمل جدید محسوب می‌شود  در حالی که اگر مسافرانی که از خارج می‌آیند و به خارج می‌روند به راحتی بتوانند ارز را در شبکه بانکی بگذارند اتفاق مثبتی است، البته این اتفاق تنها مستلزم دستورالعمل نیست بلکه باید یادمان باشد مدتی است بی اعتمادی در این بخش خاص یعنی در سیستم بانکی بین مردم و سیستم بانکی به وجود آمده است و به زمان احتیاج است که این اعتماد جلب شود.

مشاور بانکی اتاق بازرگانی اضافه کرد: به نظر می‌رسد اگر ارزهای غیر مولد و منابع سرگردان به شبکه بانکی راه پیدا کند از تجمیع این رقم‌های خرد رقم‌های عمده شکل می‌گیرد که در جهت بک نرخی شدن ارز موثر است.

به گزارش ایسنا، اخیرا بانک مرکزی در دستورالعمل جدید به بانک‌ها مجوز خرید و فروش ارز داده است و مشتریان می‌توانند ارزهای خود را به بانک‌ها بفروشند و یا در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند. همچنین بر اساس این دستور العمل صادرکنندگان می‌توانند  ارز حاصل از صادرات خود را به بانک‌ها بفروشند

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.