تحقق تنها یک بیستم از درآمدهای نفتی در ۲ ماه ابتدایی سال

|
0 دیدگاه

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت در خصوص تحقق تنها یک بیستم از درآمدهای نفتی در ۲ ماه ابتدایی سال جاری گفت: وظیفه وصول و دریافت پول حاصل از فروش نفت برعهده بانک مرکزی است و مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت تنها وظیفه صادرات نفت خام را برعهده دارد.

سید محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت در پاسخ به خبرنگار فارس که گفت آمار بانک مرکزی نشان می دهد از مجموع درآمدهای حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی در ۲ ماهه اول امسال تنها ۶۷۲ میلیارد تومان حاصل شده است که ظاهرا حدود یک دهم درآمد فروش نفت و فرآوردهای نفتی در ۲ ماه سال گذشته و یک بیستم رقم مصوب بودجه امسال است،اظهار داشت: مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران براساس قانون تنها وظیفه انعقاد قرارداد فروش نفت با مشتریان خارجی خود را دارد.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: بر این اساس متقاضیان نفت ایران پس از درخواست، نفت را خریداری کرده و وظیفه دریافت وجوه حاصل از فروش برعهده بانک مرکزی است.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی از طرف دولت و خزانه داری کشور مسؤول دریافت وجوه فروش نفت است.

براساس جداول منتشر شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی  مجموع درآمدها از محل نفت و فرآورده‌های نفتی در دو ماهه امسال ۶۷۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان بوده در حالی که در دو ماهه سال ۹۴، این درآمدها ۶ هزار و ۲۶۲ میلیارد تومان و دو ماهه سال ۹۳، هشت هزار و ۵۷ میلیارد تومان بوده است.

این در حالی است که رقم مصوب پیش‌بینی درآمدهای نفت و فرآورده‌های نفتی برای دو ماهه اول در قانون بودجه ۹۵ به میزان ۱۲ هزار و ۶۵۵ میلیارد تومان است.

در ادامه گزارش منابع حاصل از ارزش نفت خام ۳۰۷ میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان است و منابع حاصل از فرآورده‌های نفتی و میعانات گازی ۲۴۰ میلیارد و ۴۷۰ میلیون تومان محاسبه شده است.

گرچه به گفته مسئولان وزارت نفت صادرات نفت خام پس از برجام افزایش قابل توجهی داشته است اما ظاهرا براساس مستندات موجود به دلیل وجود تحریم‌های بانکی هنوز امکان جابه جایی پول حاصل از فروش نفت خام میسر نیست و حجم قابل توجهی از پول فروش نفت خام ایران به حسابهای خزانه واریز نشده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.