تلگرام در انتظار ارتقا زیرساخت‌ها برای ورود به ایران

|
0 دیدگاه

مدیرعامل یک شرکت خصوصی بیان کرد: کشور به دنبال ارتقا زیرساخت و ایجاد دیتا سنترهای مناسب برای ورود دیتاسنتر تلگرام به ایران است.

فریدون قاسم زاده در نشست خبری افتتاح اولین دیتاسنتر ابری، در رابطه با ورود تلگرام به ایران، اظهار کرد: کشور چند مرکز برای همکاری با این شرکت اعلام شده که یکی از این شرکت‌ها برای ایجاد دیتا سنتر ارتقا زیرساخت با افرانت وارد مذاکره شده است.
وی افزود: باید شرایطی فراهم شود تا تلگرام بدون هیچ مشکلیسنتر خود را بدون مشکل به ایران وارد کند.

مدیر عامل افرانت گفت: شرکت‌های بزرگ مخابراتی و اپراتورها به دلیل مسائل اقتصادی برندهای خود، دیتاسنترهای ابریرا در اختیار شرمت های کوچک قرار نمی‌دهند، از این رو این فرمت‌ها به دنبال ایجاد دیتاسنتر برای خود بوده که در این زمینههمراه اول ورود مخابرات برای ایجاد دیتاسنتر ابری خود با فرمت افرانت وارد مذاکره شده‌اند.

فریدون قاسم‌زاده با اشاره به اینکه ایجاد و راه‌اندازی دیتاسنترها داخل کشور منجر به ارتقاء کیفیت خدمات شبکه‌ای و کاهش هزینه‌ها می‌شود به اشتغالزایی این مقوله اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بحث توسعه اشتغال دستور کار دولت است اما خود مسئولان دولتی نیز واقفند که تاثیر فناوری اطلاعات تا چه میزان بر  اشتغالزایی است به نوعی که نرخ ایجاد شغل در این حوزه بسیار پایین‌تر از اشتغال در دیگر حوزه‌هاست.

وی افزود: با ایجاد دیتاسنتر در کشور هم تامین کنندگان سرویسهای داخلی و هم خارجی راغب به ارائه سرویسهای خود روی این بستر خواهند بود تا کیفیت خدمات‌دهی آنها به مشترکان نهایی ارتقاء و هزینه‌شان کاهش یابد.
این مدیر عامل بخش خصوصی حوزه فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برآورد شما برای میزان استفاده از این دیتاسنتر ابری که امروز افتتاح شد چه میزان است، گفت: قطعا اندازه بازار تعیین‌کننده میزان استفاده خواهد بود اما در نظر داشته باشید که سهم بازار ایران طبق تحلیلهایی که برای درآمدهای این حوزه در سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته شده حدود ۴ میلیارد دلار خواهد بود زیرا سهم درآمدهای ICT برای دنیا در این بازه زمانی ۴۰۰ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

وی افزود: با توجه به افشاگریهای ادوارد اسنودن در ارتباط با شنود اطلاعات کاربران توسط سازمان جاسوسی آمریکا،‌ اغلب کشورها به سمت استفاده از زیرساختها و تجهیزات در اختیار خودشان رفته‌اند و به عنوان مثال اگر دیتاسنتری ابری مانند آمازون در دنیا فعالیت می‌کند، هنگام بارگذاری اطلاعات مشتریانش از آنها می‌پرسد که اطلاعات در کدام کشور و بر روی چه نودی از شبکه توزیع محتوا قرار داده شود.

قاسم‌زاده تصریح کرد: قطعا اگر دیتاسنتر محلی نداشته باشیم در سال ۲۰۲۰ که اتومبیلها بدون راننده حرکت می‌کنند با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد کما اینکه تا آن زمان تکنولوژی ۵ جی باید توسعه یافته باشد زیرا برای حرکت اتومبیل سنسورها باید در تعامل مستقیم با دیتاسنتر و دیتاسنترها نیز آماده پردازش اطلاعات و ایجاد فرمان برای اتومبیل باشند. حال در نظر بگیرید فردی به فاصله دو متری خود را جلوی اتومبیلی که بدون سرنشین است پرتاب کند، در چنین شرایطی قطعا باید زیرساختها و پهنای باند جوابگوی تقاضای شبکه برای بررسی دستورات لازم باشد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.